Kolejny telefon Merkel-Putin także o Nord Stream 2 | Rosatom to kolejna ofiara sankcji USA

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Chociaż Kreml informuje, że jednym z tematów kolejnej rozmowy telefonicznej prezydenta Władimira Putina z niemiecką kanclerz Angelą Merkel był sporny projekt Nord Stream 2, głównym zagadnieniem był atak chemiczny w Syrii, o który jest oskarżana Rosja.

:Kreml odpowiada na sankcje USA zakazem podpisywania nowych umów z Amerykanami przez Rosatom i Roskosmos.

Kolejny telefon Merkel-Putin także o Nord Stream 2

Chociaż Kreml informuje, że jednym z tematów kolejnej rozmowy telefonicznej prezydenta Władimira Putina z niemiecką kanclerz Angelą Merkel był sporny projekt Nord Stream 2, głównym zagadnieniem był atak chemiczny w Syrii, o który jest oskarżana Rosja.

Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik

Według biura prasowego Kancelarii Prezydenta Federacji Rosyjskiej obie strony podkreślały konieczność przeprowadzenia obiektywnego śledztwa w sprawie ataku chemicznego w Doumie.

Kreml wspomina o tym, że kolejnym tematem rozmowy był projekt Nord Stream 2. Zakłada on budowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, którego obawia się m.in. Ukraina zależna od przychodów z przesyłu rosyjskiego surowca przez swoje terytorium.

Merkel zadeklarowała po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z Putinem w kwietniu, że Nord Stream 2 ma „wymiar polityczny” i nie będzie mógł powstać, dopóki nie zostanie rozstrzygnięta przyszłość dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę. Berlin domaga się od Moskwy gwarancji minimalnego poziomu dostaw przez jej terytorium.

Rosatom to kolejna ofiara sankcji USA

Kreml odpowiada na sankcje USA zakazem podpisywania nowych umów z Amerykanami przez Rosatom i Roskosmos.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rosyjski Kommiersant ustalił, że rząd poinstruował Roskosmos oraz Rosatom, aby tymczasowo zrezygnowały z podpisywania wiążących dokumentów z firmami z krajów, które wprowadziły sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. Obostrzenie ma nie dotyczyć kontraktów, które już obowiązują. To zła wiadomość dla Rosatomu posiadającego interesy na Zachodzie.

Rozporządzenie podpisane przez wicepremiera Dmitrija Rogozina zostało przekazane Kommiersantowi przez źródło w rządzie i potwierdzone przez dwóch menadżerów jednego z koncernów państwowych. Według nich kontrakt z firmą z kraju, który obłożył Rosję sankcjami będzie możliwy tylko po zgodzie politycznej Kremla.

Brak współpracy z Roskosmosem może być istotny dla USA ze względu na to, ze ta spółka współpracowała z Amerykanami przy zaopatrzaniu międzynarodowej stacji kosmicznej i wysyłaniu tam astronautów z USA. Kommiersantowi nie udało się ustalić jak konkretnie nowe rozporządzenie wpłynie na funkcjonowanie Rosatomu. Zapewnia on jednak część paliwa jądrowego Amerykanom.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s