Gazprom zbuduje obiekt dwa razy droższy od Nord Stream 2 | Rozmowy Polska-Iran w Nowym Jorku

:Gazprom chce zbudować oczyszczalnię gazu w okolicy Ust-Ługi, w której ma rozpoczynać trasę sporny gazociąg Nord Stream 2 oraz być umiejscowiony terminal Baltic LNG. Nie wiadomo jak na te plany wpłyną sankcje Zachodu.

W rozmowie z dziennikarzem agencji Ukrinform rzecznik Komisji Europejskiej Anna Kaisa-Itkonen potwierdziła, że sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 jest niezgodny ze strategią bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Gazprom zbuduje obiekt dwa razy droższy od Nord Stream 2

Gazprom chce zbudować oczyszczalnię gazu w okolicy Ust-Ługi, w której ma rozpoczynać trasę sporny gazociąg Nord Stream 2 oraz być umiejscowiony terminal Baltic LNG. Nie wiadomo jak na te plany wpłyną sankcje Zachodu.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Fabryka za dwa Nord Stream 2

Rosyjski koncern wraz z Rusgazdobyczą należącą w przeszłości do Arkadego Rotenberga – oligarchy będącego stronnikiem prezydenta Federacji Rosyjskiej – ma stworzyć ośrodek, w którym będzie można przetworzyć do 45 mld m sześc. gazu rocznie. Koszt projektu jest szacowany na 20 mld dolarów – podają Wiedomosti. To ponad dwa razy więcej, niż projekt Nord Stream 2, zakładający budowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego koszt jest szacowany na 11 mld dolarów.

Oczyszczony gaz z Ust-Ługi ma trafić do instalacji skraplającej w planowanym gazoporcie Baltic LNG, który miałby powstać w tej miejscowości. Pozostały surowiec trafiłby do Nord Stream 2.

Sankcje szkodzą Gazpromowi

Nie wiadomo, czy Rosjanom uda się zrealizować projekt w warunkach zaostrzających się sankcji Zachodu. W ostatnim czasie został nimi objęty prezes Gazpromu, Aleksiej Miller. Istnieje ryzyko objęcia obostrzeniami kolejnych rosyjskich podmiotów i projektów, w tym Nord Stream 2, który znalazł się na liście sankcji proponowanych prezydentowi USA przez Senat.

Problemy z jakością gazu z Rosji

Problem „zawodnienia” dotknął zeszłego lata polską spółkę PGNiG, która przez usterkę Gazociągu Jamalskiego powodującą zanieczyszczenie gazu, musiała w czerwcu 2017 roku okresowo przerwać pobór rosyjskiego surowca. Przyczyna usterki pozostaje nieznana. PGNiG postuluje budowę osuszarni gazu, która pozwoliłaby uniknąć podobnych problemów.

 

Komisja Europejska powtarza: Nord Stream 2 nie leży w interesie Europy

W rozmowie z dziennikarzem agencji Ukrinform rzecznik Komisji Europejskiej Anna Kaisa-Itkonen potwierdziła, że sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 jest niezgodny ze strategią bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

– Stanowisko Komisji Europejskiej na temat Nord Stream 2 jest dobrze znane i pozostaje niezmienne – powiedziała. Nie chciała komentować ustaleń dziennikarzy na temat powiązań korupcyjnych części polityków europejskich, firm i instytucji unijnych przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Komisja informowała w przeszłości, że Nord Stream 2 nie służy celom polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jednym z nich jest dywersyfikacja źródeł dostaw. Planowany gazociąg ma zapewnić od końca 2019 roku do 55 mld m sześc. rocznie gazu z Rosji. Jak informował BiznesAlert.pl, te plany mogą jednak pokrzyżować opóźnienia.

Niemcy i Komisja Europejska domagają się ponadto ustalenia minimalnego poziomu dostaw gazu przez Ukrainę, przez którą biegnie obecnie główny szlak tranzytowy. Nord Stream 2 otrzymał komplet zgód wymaganych do budowy w Niemczech i Finlandii. Według kanclerz Angeli Merkel budowa nie będzie mogła ruszyć, dopóki nie dojdzie do rozstrzygnięcia na temat przyszłości dostaw przez Ukrainę.

 

 

Rozmowy Polska-Iran w Nowym Jorku

Podczas wizyty w Nowym Jorki minister spraw zagranicznych RP spotka się ze swym irańskim odpowiednikiem. Polskie firmy sprowadzają ropę z Iranu pomimo ryzyka zaostrzenia sankcji USA.

MSZ/Wojciech Jakóbik

Polska prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Minister Jacek Czaputowicz udaje się do Nowego Jorku, gdzie w poniedziałek i wtorek weźmie udział w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat młodzieży, pokoju i bezpieczeństwa oraz w Spotkaniu Wysokiego Szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconego budowaniu pokoju i trwałemu pokojowi.

W informacji ministerstwa można przeczytać, że obok udziału w debatach szef polskiego MSZ przeprowadzi szereg spotkań dwustronnych – spotka się m.in. ze Stałą Przedstawiciel USA przy ONZ Nikki Haley, a także z ministrami spraw zagranicznych Peru – Nestorem Francisco Popolizio Bardalesem, Iranu – Mohammadem Javad Zarifem oraz Islandii – Gudlaugurem Thor Thordarsonem.

MSZ informuje, że wizyta ministra Czaputowicza odbywa się w przededniu rozpoczęcia 1 maja przez Polskę miesięcznej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Funkcję tę będziemy pełnić dwukrotnie w trakcie naszej dwuletniej kadencji w Radzie – po raz kolejny w drugiej połowie 2019 roku.

Ropa z Iranu trafia do Polski

Tymczasem polska spółka PKN Orlen sprowadziła wiosną ładunek ropy naftowej z Iranu. Kolejne dostawy z Iranu sprowadza także Grupa Lotos. Jest to jeden z kierunków dywersyfikacji źródeł dostaw, istotnej w sektorze ropy ze względu na możliwość wykorzystania innych gatunków do produkcji określonych produktów, a także zmniejszenie zależności od dostaw z Rosji.

– W kategorii zakupów ropy dywersyfikacja jest naszym priorytetem i dlatego przyspieszamy działania na tym polu. Poszukujemy wciąż nowych kierunków i rozwiązań pamiętając, że musimy skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw i efektywność produkcji z elastycznością handlową. Producentom znad Zatoki Perskiej zależy na bezpieczeństwie tego kierunku dostaw, dlatego PKN Orlen buduje szlak zaopatrzenia ropy naftowej dla Polski. Stąd właśnie kolejne kroki w postaci dostawy spot z Iranu. Przeprowadzone testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej uzyskały świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w naszym portfolio surowcowym – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Ryzyko polityczne

Pomimo walorów dywersyfikacyjnych dostawy ropy z Iranu są obarczone ryzykiem politycznym. Spór z USA powoduje, że nad tym krajem ciąży widmo nowych sankcji, które mogłyby na powrót uniemożliwić handel ropą naftową. Z tego względu PKN Orlen i Grupa Lotos tonują obecnie wypowiedzi na temat umów długoterminowych z irańskimi podmiotami. O takiej możliwości obie spółki informowały w przeszłości.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s