G7 grozi Rosji nowymi sankcjami | Energetyka przy okrągłym stole Polska-Rumunia

:W komunikacie ze szczytu grupy G7 można znaleźć groźbę wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji za nielegalne działania na Ukrainie.

:Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw energii i skarbu Maciej Małecki odwiedzą Rumunię, gdzie będą rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie w formacie okrągłego stołu.

G7 grozi Rosji nowymi sankcjami

W komunikacie ze szczytu grupy G7 można znaleźć groźbę wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji za nielegalne działania na Ukrainie.

Rządy Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, USA i Wielkiej Brytanii zebrały się w Toronto w dniach 22-23 kwietnia.

– Podtrzymujemy nasze wsparcie dla suwerenności Ukrainy, niepodległości i integralności terytorialnej w ramach granic uznanych na poziomie międzynarodowym – stwierdzają państwa G7. Potępiają łamanie praw człowieka na Półwyspie Krymskim nielegalnie zajętym przez Rosjan.

– Wzywamy Rosję do stabilizowania sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie bez opóźnień. Przypominamy, że obowiązywanie sankcji związanych z tym regionem jest ściśle powiązane z wypełnieniem przez Rosję porozumień mińskich. Te sankcje mogą zostać wycofane tylko jeśli Rosja naprawdę zrealizuje swe zobowiązania, ale jesteśmy także gotowi podjąć dalsze środki restrykcyjne, jeżeli działania rosyjskie będą tego wymagały – ostrzegają.

 

Energetyka przy okrągłym stole Polska-Rumunia

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw energii i skarbu Maciej Małecki odwiedzą Rumunię, gdzie będą rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie w formacie okrągłego stołu.

Bukaresztańska dziewiątka

Polska i Rumunia współpracują w formacie tak zwanej dziewiątki bukaresztańskiej, czyli dziewięciu państw NATO, które pragną wzmocnienia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na rosnącą aktywność Federacji Rosyjskiej. Kraje te ostrzegały przed manewrami Zapad-2018. Podczas szczytu NATO w Warszawie i po nim wspierały inicjatywę wzmocnienia wschodniej flanki NATO poprzez zintensyfikowaną obecność wojsk sojuszniczych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Energetyka między Polską a Rumunią

Obecność Naimskiego i Małeckiego na dyskusji w Bukareszcie sugeruje, że Polska i Rumunia podejmą wspólnie temat współpracy energetycznej. Oba kraje zmniejszają zależność od dostaw gazu z Rosji. Polska rozwija szlaki dywersyfikacji dostaw z innych kierunków, a Rumunia eksploatuje istniejące złoża i szuka nowych. Oba państwa rozwijają połączenia międzysystemowe z sąsiadami w ramach polityki unijnej.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s