Pierwsza nitka Turkish Stream blisko finału | Fitch: Rosyjski sektor wydobywczy radzi sobie mimo sankcji

Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom
Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom

:Gazprom poinformował na stronie internetowej o tym, że zakończył budowę podmorskiego odcinka pierwszej nitki gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji.

:Według agencji Fitch rosyjski sektor naftowy w sposób umiarkowany odczuwa negatywny wpływ sankcji zachodnich i zyskuje na wzroście cen ropy naftowej oraz tanim rublu. Dopiero wzmocnienie reżimu sankcji może pogorszyć sytuację.

Pierwsza nitka Turkish Stream blisko finału

Gazprom poinformował na stronie internetowej o tym, że zakończył budowę podmorskiego odcinka pierwszej nitki gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji.

Gazprom/Wojciech Jakóbik

Firma podaje, że średnia prędkość budowy odcinka podmorskiego przeprowadzonej przez statek Pioneering Spirit wyniosła średnio 4,3 km dziennie. Maksymalna prędkość została zanotowana w lutym tego roku i wyniosła 5,6 km dziennie.

Gazociąg był budowany równocześnie z brzegów Turcji i Rosji przez Morze Czarne. Trwa budowa terminala odbiorczego na terytorium tureckim. Po zakończeniu budowy połączenia lądowego ostatecznie zakończy się budowa pierwszej nitki. Druga ma być budowana do trzeciego kwartału 2018 roku.

Turkish Stream zakłada budowę dwóch nitek gazociągu z Rosji do Turcji po 15,75 mld m sześc. rocznie. Został on zredukowany o dwie nitki i zakłada budowę drugiej pod warunkiem pojawienia się zainteresowania gazem z gazociągu w Europie. Pierwsza nitka ma służyć dostawom na rynek europejski. Budową zarządza spółka South Stream Transport B.V. należąca w stu procentach do Gazpromu.

Turcja to drugi rynek zbytu na gaz od Gazpromu. W 2017 roku spółka wysłała do tego kraju rekordowe 29 mld m sześc. To wzrost o 17,3 procent (4,3 mld m sześć.) w stosunku do 2016 roku, o 6,2 procent (1,7 mld m sześc.) w stosunku do 2014 roku. Obecnie surowiec dociera do Turcji istniejącymi gazociągami Blue Stream oraz Gazociągiem Transbałkańskim. Turkish Stream pozwoli zwiększyć wolumen dostaw z pominięciem szlaku ukraińskiego. Gazprom planuje zachować jedynie minimalny poziom dostaw przez ten kraj po 2019 roku, kiedy kończy się umowa tranzytowa z Naftogazem.

 

Fitch: Rosyjski sektor wydobywczy radzi sobie mimo sankcji

Według agencji Fitch rosyjski sektor naftowy w sposób umiarkowany odczuwa negatywny wpływ sankcji zachodnich i zyskuje na wzroście cen ropy naftowej oraz tanim rublu. Dopiero wzmocnienie reżimu sankcji może pogorszyć sytuację.

Fitch/Wojciech Jakóbik

Większość producentów ropy w Rosji powróciło z rentownością pracy do poziomów z 2014 roku, czyli sprzed wprowadzenia sankcji USA i Unii Europejskiej za nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy. Został nimi objęty między innymi sektor naftowy poprzez zakaz współpracy kapitałowej i technologicznej z rosyjskimi firmami wydobającymi ropę ze złóż podmorskich oraz arktycznych.

Fitch Ratings ocenia, że kondycję firm rosyjskich poprawiła zmiana reżimu podatkowego w Rosji i osłabienie rubla. Cięcia wydobycia wynikające z porozumienia naftowego krajów OPEC+ były „,marginalne” i nie wpłynęły na wyniki tych spółek. Agencja przyznaje, że Gazprom stracił jedną czwartą zysku, między innymi ze względu na opóźniony wpływ wzrostu cen ropy naftowej na ceny gazu ziemnego. Inne ośrodki podają, że jest to skutek przegranej w sporze arbitrażowym z ukraińskim Naftogazem.

Wzrost cen ropy naftowej z okolic 40 dolarów pod koniec 2014 roku do ponad 70 dolarów obecnie był według agencji wywołany porozumieniem naftowym o ograniczeniu wydobycia, które zawarły kraje kartelu OPEC i jedenastu producentów spoza organizacji, w tym Rosja. Spółki wydobywcze w Rosji skorzystały na wzroście cen, przez co ich EBITDA w 2017 roku były podobne do notowanych w 2014 roku, kiedy ropa Urals kosztowała nawet 100 dolarów za baryłkę. Średnia w 2017 roku to 53 dolary.

Jednocześnie spółki naftowe odczuły marginalnie cięcia wydobycia. Łukoil zanotował spadek wynikający ze zmniejszonych inwestycji w 2014 roku. Gazprom Nieft i Rosnieft zainwestowały w nowe projekty wydobywcze jeszcze przed zawarciem porozumienia naftowego. Tymczasem okresem referencyjnym cięć był październik 2016 roku, czyli okres szczytu wydobycia w tych firmach.

Sytuację spółek poprawiła zmiana podatków w Rosji. Rząd obniżył podatek od wydobycia i taryfy eksportowe w okresie niskich cen ropy. Wpływy do budżetu z tytułu podatku od wydobycia płaconego przez Rosnieft, Łukoil, Gazprom Nieft i Tatnieft spadły o 54 mld dolarów, czyli 47 procent, jeśli porównać 2017 do 2014 roku. Producenci zyskali także na tanim rublu, bo większość eksportu jest rozliczana w dolarach. Gazprom Nieft ograniczył wydobycie ze złóż napoczętych i skupił się na inwestycjach w nowe, które cieszyły się ulgami podatkowymi i dawały większe EBITDA, niż bardziej dojrzałe obszary wydobycia. Z tego powodu radził sobie lepiej, niż Rosnieft, który został przy złożach napoczętych.

Gorzej jest w przypadku Gazpromu, którego EBITDA, nie licząc Gazprom Nieftu, związane ze sprzedażą gazu spadło o 61 procent w stosunku do 2014 roku. Spadek był wywołany kombinacją czynników: między zmianami cen ropy a ceną gazu w większości kontraktów istnieje od sześcio- do dziewięciomiesięcznego opóźnienia. Pomimo wzrostu cen baryłki pod koniec 2017 roku, Gazprom nie odczuł jej w wynikach sprzedaży gazu w minionym roku. Firma poniosła także dodatkowe koszty związane z eksportem, które musiała opłacić w drożejących dolarach.

Agencja Fitch przewiduje dobrą kondycję finansową spółek rosyjskich w 2018 roku, ze względu na przewidywanie relatywnie wysokiej ceny ropy naftowej i słabego rubla. Sankcje zachodnie maja ograniczony wpływ na spółki węglowodorowe w Rosji. Firmy nieobjęte obostrzeniami finansowymi jak Gazprom i Łukoil utrzymały dobry dostęp do kapitału, a objęte nimi Rosnieft, Gazprom Nieft i Novatek przerzuciły się na finansowanie z budżetu państwa lub z pożyczek chińskich. Agencja przyznaje, że dopiero nowa fala sankcji USA z 6 kwietnia 2018 roku uderzyła w określone firmy i rynek rosyjski, jako taki. Jakiekolwiek dalsze zaostrzenie sankcji może, zdaniem ekspertów Agencji, doprowadzić do pogorszenia wiarygodności kredytowej sektora.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s