Ubezpieczyciel rozbudowy Elektrowni Opole odwraca się od węgla | Zapaść naftowa w Wenezueli

:Financial Times podaje, że największy ubezpieczyciel w Europie – niemiecki Allianz – przestaje wspierać firmy węglowe. Ubezpieczył między innymi rozbudowę Elektrowni Opole.

:The Guardian donosi, że Wielka Brytania chce zwołać serię szczytów międzynarodowych poświęconą walce z dezinformacją i korupcją szerzoną przez Rosję. To odpowiedź na próbę zabójstwa Siergieja Skripala oraz atak chemiczny w syryjskiej Doumie, o które Londyn oskarżył Moskwę.

:Przejęcie PDVSA przez generała Gwardii Narodowej nie pomogło. Wydobycie ropy w Wenezueli dalej spada. Pożyczkodawcy z Chin i Rosji domagają się jego dymisji. Inwestorzy z Zachodu, jak Total i Chevron, robią się coraz bardziej nerwowi.

Ubezpieczyciel rozbudowy Elektrowni Opole odwraca się od węgla

Financial Times podaje, że największy ubezpieczyciel w Europie – niemiecki Allianz – przestaje wspierać firmy węglowe. Ubezpieczył między innymi rozbudowę Elektrowni Opole.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Odwrót od węgla

Allianz poinformował 4 maja, że natychmiast wycofa się z ubezpieczeń elektrowni i kopalni węglowych, a do 2040 roku całkowicie wyeliminuje „ryzyko węglowe” ze swego portfolio. Chce także przestać inwestować w podmioty, które nie zmniejszają emisji gazów cieplarnianych. Financial Times przypomina, że to kontynuacja polityki ogłoszonej w 2015 roku.

– Allianz chce z czasem usunąć z jądra swej działalności największego zabójcę klimatu. Działamy jeszcze bardziej na poważnie w sprawie globalnego ocieplenia – zadeklarował Olivier Bate, dyrektor wykonawczy Allianz.

Brytyjska gazeta przypomina, że Allianz znalazł się pod pręgierzem krytyki za ubezpieczenia inwestycji węglowych w Polsce. Rada miejska Paryża zaapelowała do funduszu o wycofanie tego wsparcia. Rywale, w tym Axa i Zurich, wprowadziły już ograniczenia wsparcia węgla. Niemiecki ubezpieczyciel przekonuje, że idzie dalej, bo konkurenci chcą porzucić nowe projekty węglowe, a Allianz mówi o istniejących.

– W krajach, w których posiadamy duże projekty, jak w Australii, Tajlandii, Indonezji i Polsce…nasz biznes zostanie istotnie dotknięty – przyznaje Katharina Latif, dyrektor do spraw odpowiedzialności korporacyjnej w Allianz. Firma zamierza współpracować z organizacją non-profit Science Based Targets Initiative, która ma wesprzeć poszukiwanie kolejnych działań w ramach walki ze zmianami klimatu. Za rok mają zostać przedstawione pierwsze owoce prac.

Elektrownia Opole

Allianz ubezpieczył rozbudowę Elektrowni Opole prowadzoną przez Polską Grupę Energetyczną. Obejmuje ona budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny, z których każdy będzie miał maksymalną moc na poziomie 900 MW. Jest to największy projekt energetyczny w Polsce i jeden z największych na świecie – pojedyncze bloki energetyczne osiągają moc maksymalnie 1000-1100 MW. Obecnie to największa tego rodzaju inwestycja w Europie, projekty na podobną skalę realizuje się jedynie w Azji.

TUiR Allianz Polska zostało liderem konsorcjum ubezpieczającego rozbudowę elektrowni, w skład którego weszły również najbardziej doświadczone na polskim rynku spółki w obszarze ubezpieczeń korporacyjnych. Jest to największy tego typu projekt realizowany aktualnie w Europie. Łączna wartość inwestycji wynosi 11,6 mld zł, zaś składka za cały program ubezpieczeniowy to 141 mln zł.

 

Wielka Brytania buduje sojusz obrony przed Rosją

The Guardian donosi, że Wielka Brytania chce zwołać serię szczytów międzynarodowych poświęconą walce z dezinformacją i korupcją szerzoną przez Rosję. To odpowiedź na próbę zabójstwa Siergieja Skripala oraz atak chemiczny w syryjskiej Doumie, o które Londyn oskarżył Moskwę.

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Szczyty mają odbyć się przy okazji spotkań G7, G20, NATO i Unii Europejskiej. Brytyjczycy mają zaproponować nowe działania, które zagwarantują całościowe podejście w walce z rosyjską propagandą. Wśród tematów mają znaleźć się cyberbezpieczeństwo, koncepcja strategiczna NATO, sankcje wobec aparatu władzy w Rosji.

Źródło The Guardiana w rządzie brytyjskim przekonuje, że premier Theresa May potraktowała sprawę Skripala i ataków chemicznych w Syrii jako punkt zwrotny i wierzy w możliwość pozyskania poparcia międzynarodowego dla nowych działań.

Działania brytyjskie mają zmierzyć do zmiany podejścia strategicznego do Rosji. Ponadpartyjny zespół przygotowuje rekomendacje nowego spojrzenia na korupcję pochodzącą z tego kraju, już nie jako na zagadnienie z zakresu finansów, ale zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Wysp.

 

Zapaść naftowa w Wenezueli. Chiny i Rosja zatrzymują pożyczki

Przejęcie PDVSA przez generała Gwardii Narodowej nie pomogło. Wydobycie ropy w Wenezueli dalej spada. Pożyczkodawcy z Chin i Rosji domagają się jego dymisji. Inwestorzy z Zachodu, jak Total i Chevron, robią się coraz bardziej nerwowi.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

W kwietniu BiznesAlert.pl informował, że wenezuelski sektor naftowy znalazł się na skraju zapaści. Wiedomosti ustaliły, że pomimo deklaracji generała Manuela Quevedo stojącego na czele ministerstwa ropy i energetyki Wenezueli oraz głównej spółki węglowodorowej PDVSA o tym, że wydobycie czarnego surowca wzrośnie o milion baryłek dziennie, produkcja spadła o 23 procent, czyli 450 tysięcy baryłek na dobę.

Pracownicy masowo opuszczają PDVSA doświadczone kampanią antykorupcyjną, której ofiarami padli między innymi pracownicy partnerów zagranicznych, jak Chevron. Według analityków do końca roku wydobycie ropy w Wenezueli może spaść o kolejne pół mln baryłek dziennie. Jeśli dodać do tego skutki sankcji USA wobec reżimu w Caracas, otrzymujemy tragiczny obraz branży, w której według informacji francuskiego Totalu, brakuje już narzędzi i sprzętu do pracy.

Według Wiedomosti pożyczkodawcy z Chin i Rosji wstrzymali pomoc finansową, którą świadczyli dotąd pomimo wątpliwych przesłanek ekonomicznych. Oczekują zmian w PDVSA, które uzdrowią sektor naftowy Wenezueli. Domagają się także ochrony ich pracowników, na przykład z Rosnieftu, przed przemocą ze strony służb bezpieczeństwa.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s