Rusza GAZTERM 2018: Szczyt gazowy Trójmorze-USA | Chiński wróg Orlenu na kolanach

Czy Grupa Wyszehradzka może mówić o energetyce jednym głosem? A może zastąpi ją inny twór?

:W Międzyzdrojach odbędą się obrady z udziałem Polaków, Amerykanów i innych nacji zainteresowanych rozwojem dostaw gazu skroplonego przez gazoport w Świnoujściu do Europy Środkowo-Wschodniej. Rusza GAZTERM 2018 pod patronatem BiznesAlert.pl.

:Niemcy i Słowacja opowiedziały się za stworzeniem długoterminowego rozwiązania, które pozwoli utrzymać dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do Unii Europejskiej.

:Gigant, który miał podbijać energetykę Europy Środkowo-Wschodniej, od dwóch miesięcy nie wypłaca pensji swym pracownikom. Portal Neftegaz powołuje się na źródła, które przekonują, że CEFC nie może sobie poradzić z kryzysem wywołanym zatrzymaniem jej szefa oskarżonego o korupcję.

Rusza GAZTERM 2018: Szczyt gazowy Trójmorze-USA

Wojciech Jakóbik

W Międzyzdrojach odbędą się obrady z udziałem Polaków, Amerykanów i innych nacji zainteresowanych rozwojem dostaw gazu skroplonego przez gazoport w Świnoujściu do Europy Środkowo-Wschodniej. Rusza GAZTERM 2018 pod patronatem BiznesAlert.pl.

Podczas tegorocznej, dwudziestej pierwszej, edycji GAZTERM tematem przewodnim ma być współpraca krajów Trójmorza z USA przy dostawach LNG. O arkanach koncepcji promowanej przez prezydenta RP i wspartej przez rząd polski będzie mówił dr Krzysztof Szczerski, szef Kancelarii Prezydenta. Wypowiedzą się także przedstawiciele ministerstwa energii oraz pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia. W portalu będzie można przeczytać relacje i rozmowy z uczestnikami GAZTERM 2018.

 

Niemcy i Słowacja za układem o Ukrainie i Nord Stream 2

Niemcy i Słowacja opowiedziały się za stworzeniem długoterminowego rozwiązania, które pozwoli utrzymać dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do Unii Europejskiej.

Neftegaz/Wojciech Jakóbik

3 maja 2018 roku kanclerz Angela Merkel wystąpiła na konferencji prasowej z premierem Peterem Pellegrinim. Poinformowała, że tematem rozmów ze słowackim odpowiednikiem był sporny projekt Nord Stream 2 oraz strategiczna rola Ukrainy w dostawach gazu z Rosji do Europy. Merkel przypomniała, że ze Słowacji nad Dniepr docierają rewersowe dostawy surowca z Unii Europejskiej.

Strony zgodziły się, że potrzebny jest długoterminowe, rozsądne rozwiązanie, które pozwoli utrzymać rolę Ukrainy jako państwa tranzytowego w dostawach do Europy. Kanclerz zapewniła, że wspiera działania podjęte w tym celu przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. Apelował on o rozmowy z udziałem KE, Ukrainy, Rosji i Niemiec. Jest Słowakiem.

W Niemczech ruszyły przygotowania do budowy spornego gazociągu Nord Stream 2. Projekt czeka jednak na komplet zgód, których nie otrzymał jeszcze w Danii i Szwecji. Mógłby on posłużyć do ominięcia Ukrainy w dostawach do Europy, ale Unia Europejska stawia warunek, że zostanie utrzymany minimalny poziom dostaw przez kraj Bohdana Chmielnickiego. Szczegóły mają zostać ustalone w toku negocjacji.

Niemcy przyznały, że Nord Stream 2 ma „wymiar polityczny” i opowiedziały się za rozmowami o minimalnych dostawach. Portal BiznesAlert.pl informował, że Berlin optował już za takim rozwiązaniem kilka lat temu. Gazprom sugerował w przeszłości, że mogłyby wynieść 10-15 mld m sześc. rocznie, ale według informacji BiznesAlert.pl w celu utrzymania stabilnego przesyłu przez Ukrainę potrzebne jest około 60 mld m sześc. rocznie. Ten poziom mogą zapewnić dostawy z Rosji, ale także z Unii Europejskiej.

 

Chiński wróg Orlenu na kolanach

Gigant, który miał podbijać energetykę Europy Środkowo-Wschodniej, od dwóch miesięcy nie wypłaca pensji swym pracownikom. Portal Neftegaz powołuje się na źródła, które przekonują, że CEFC nie może sobie poradzić z kryzysem wywołanym zatrzymaniem jej szefa oskarżonego o korupcję.

Neftegaz/Reuters/Wojciech Jakóbik

Afera korupcyjna

W BiznesAlert.pl można przeczytać o tym, w jaki sposób CEFC było wykorzystywane do ekspansji chińskich wpływów w energetyce Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w Czechach, co uderzyło w interesy PKN Orlen.

Po aferze korupcyjnej z udziałem szefa CEFC, Je Jianminga, do portalu Neftegaz.ru dotarła informacja, że pracownicy spółki nie otrzymują od dwóch miesięcy pensji. Władze przyznały, że spółka może zwolnić do 10 tysięcy pracowników i sprzedać aktywa warte 20 mld rubli (3,2 mld dolarów).

Problemy z Rosnieftem

Przez aferę spadła wartość akcji CEFC i jego wiarygodność, przez co Katarski Fundusz Inwestycyjny i Glencore nadal czekają na wpłatę za akcje Rosnieftu, które chiński podmiot chciał od nich przejąć. Posiadają one 19,5 procent akcji rosyjskiej spółki naftowej, które zakupiły w 2017 roku. Z tego 14,16 procent ma trafić do CEFC. Sprzedaż miała zostać sfinalizowana do końca marca tego roku, jednak tak się nie stało.

Według informacji agencji Reuters na odsiecz prywatyzacji Rosnieftu ruszy Katar. Katarski Fundusz Inwestycyjny ma przejąć od konsorcjum zarządzającego sprywatyzowanymi papierami bezpośrednio 18,93 procent akcji. Glencore ma otrzymać zaś 0,57 procent. Transakcja z udziałem CEFC będzie anulowana.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s