Polskie firmy nie są zagrożone decyzją USA o Iranie, ale żałują | Wiedomosti: Proces z UOKiK może opóźnić Nord Stream 2

Zasoby gazu w Iranie wg. OPEC

:Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych decyzja USA o wyjściu z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywróceniu sankcji wobec tego kraju nie zagrozi spółkom z polskiego sektora energetycznego oraz paliwowego.

:Gazeta Wiedomosti przyznaje, że pozew Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi i jego europejskim partnerom finansowym przy projekcie Nord Stream 2 może opóźnić sporną inwestycję oraz utrudnić negocjacje z Ukrainą o warunkach przesyłu przez jej terytorium po ukończeniu gazociągu.

:Dziennik RBK donosi, że według Bank of America Merill Lynch cena ropy naftowej może wzrosnąć nawet do 100 dolarów za baryłkę. Obecnie kosztuje około 75 dolarów za baryłkę, ale jej wartość rośnie wraz z rosnącym napięciem politycznym i popytem.

Polskie firmy nie są zagrożone decyzją USA o Iranie, ale żałują

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych decyzja USA o wyjściu z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywróceniu sankcji wobec tego kraju nie zagrozi spółkom z polskiego sektora energetycznego oraz paliwowego.

Wojciech Jakóbik

– Zarówno USA jak i Unia Europejska, której Polska jest członkiem, kierują się tym samym celem – zapewnieniem, aby irański program jądrowy miał charakter wyłącznie pokojowy. Podzielamy opinię Unii Europejskiej, że porozumienie JCPOA (tzw. porozumienie nuklearne – przyp. red.) przyniosło pozytywne efekty, jest ważne dla bezpieczeństwa regionu i Europy i powinno być realizowane w całości przez wszystkie strony – przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Polska utrzymuje kontakty dyplomatyczne z Iranem od ponad 540 lat. Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał podczas pobytu w Nowym Jorku z Ministrem SZ Iranu Mohammadem Dżafarem Zarifem. Obserwujemy z uwagą wypowiedzi władz Iranu i będziemy monitorować dalszy rozwój sytuacji w tym kraju i w regionie – dodaje resort w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl

– Obecnie przewiduje się, że decyzje USA będą mieć ograniczone skutki dla działalności polskich firm, które od wielu miesięcy wstrzymały i znacznie ograniczyły swoje działania w Iranie w związku z niejasnością dotyczącą przyszłości porozumienia oraz narastającą ostrożnością sektora bankowego wobec współpracy z Iranem. Według wiedzy posiadanej obecnie przez MSZ ani PGNIG, ani Orlen nie podpisały długoterminowych kontraktów z irańskimi dostawcami – podsumowuje MSZ.

W innej sytuacji są niektóre firmy zachodnioeuropejskie z Francji, Hiszpanii i Włoch, które zakontraktowały pokaźne ilości dostaw irańskiej ropy (nawet do 200 tysięcy baryłek dziennie) i zdecydowały o inwestycjach w tamtejszy sektor wydobywczy, jak francuski Total obiecujący miliard dolarów inwestycji.

Polskie spółki mogą być rozczarowane utratą perspektywy podpisania tego rodzaju kontraktów. – Szkoda, bo perspektywy współpracy były dobre – mówi nam jeden z menadżerów firmy zainteresowanej dostawami ropy z Iranu.

 

Wiedomosti: Proces z UOKiK może opóźnić Nord Stream 2

Gazeta Wiedomosti przyznaje, że pozew Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi i jego europejskim partnerom finansowym przy projekcie Nord Stream 2 może opóźnić sporną inwestycję oraz utrudnić negocjacje z Ukrainą o warunkach przesyłu przez jej terytorium po ukończeniu gazociągu.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

UOKiK uznał, że nowa forma współpracy Gazpromu z Wintershall, ONV, Engie, Uniper i Shell, które pożyczają pieniądze na gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, ma takie same efekty jak koncentracja w ramach jednego konsorcjum uznana w 2016 roku przez urząd za niezgodną z regulacjami antymonopolowymi Unii Europejskiej. – To może być naruszenie regulacji antymonopolowych – przyznał prezes UOKiK Marek Niechciał. Gazprom potwierdził odebranie informacji na ten temat i przekazał, że jeszcze ją analizuje.

Orzeczenie UOKiK z 2016 roku spowodowało decyzję niedoszłych konsorcjantów o tym, że nie wejdą do konsorcjum. Według Urzędu jest to potwierdzenie jego jurysdykcji w tej sprawie. Wiedomosti przekonują jednak, że działanie UOKiK było „interwencją” w celu zakłócenia realizacji Nord Stream 2. Polacy są krytyczni wobec przedsięwzięcia i zbierają coraz więcej sojuszników. Komisja Europejska uznała, że projekt nie wzmocni bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz, że jest niezgodny z polityką dywersyfikacji. Proponuje rewizję dyrektywy gazowej w celu podporządkowania go regulacjom unijnym.

Wiedomosti przyznają, że pozew UOKiK może opóźnić budowę, która według pierwotnych założeń miała zakończyć się do końca 2019 roku, a obecnie jest zagrożona opóźnieniem. Gazeta wskazuje również, że proces może utrudnić negocjacje Gazpromu z Ukrainą na temat warunków dostaw gazu przez jej terytorium po 2019 roku, kiedy kończy się umowa tranzytowa z Naftogazem i ma być gotowy Nord Stream 2, który jest alternatywnym szlakiem dostaw. Europejczycy domagają się negocjacji na temat utrzymania poziomu przesyłu gwarantującego stabilność ukraińskiego sektora gazowego.

 

Ropa za 100 dolarów?

Dziennik RBK donosi, że według Bank of America Merill Lynch cena ropy naftowej może wzrosnąć nawet do 100 dolarów za baryłkę. Obecnie kosztuje około 75 dolarów za baryłkę, ale jej wartość rośnie wraz z rosnącym napięciem politycznym i popytem.

RBK/Wojciech Jakóbik

Bank ostrzega, że zmiany popytu i podaży mogą się skończyć „istotnym deficytem” ropy w nadchodzących 18 miesiącach. Deficyt w 2018 roku może wynieść 630 tysięcy baryłek dziennie i 300 tysięcy baryłek dziennie w 2019 roku. Powodem ma być utrzymanie porozumienia naftowego krajów OPEC+, problemy wydobycia w Wenezueli i zapowiadany powrót sankcji USA wobec Iranu, który może ograniczyć dostawy ropy z tego kraju.

Dotychczasowa, oficjalna prognoza banku zakłada 70 dolarów za baryłkę w 2018 roku i 75 dolarów w 2019 roku. Po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wyjściu z porozumienia nuklearnego sekretarz stanu Steven Mnuchin zaapelował do firm wydobywających ropę o zwiększenie produkcji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s