UE chce ochronić spółki przed sankcjami USA wobec Iranu | Nord Stream 2 czeka na ostatnie zgody. Będzie opóźnienie?

 

Baltic Pipe a Nord Stream

:Minister spraw zagranicznych Iranu poinformował media, że państwa europejskie z grupy odpowiedzialnej za negocjacje porozumienia nuklearnego rozmawiają z Teheranem na temat możliwości utrzymania układu w mocy pomimo decyzji USA o jego opuszczeniu.

:Chociaż świat obiegła wieść, że ruszyła budowa gazociągu Nord Stream 2, projekt nadal czeka na komplet zgód. Ministerstwo energetyki Rosji poinformowało, że zakończyła się Glawgosekspertyza.

UE chce ochronić spółki przed sankcjami USA wobec Iranu

Minister spraw zagranicznych Iranu poinformował media, że państwa europejskie z grupy odpowiedzialnej za negocjacje porozumienia nuklearnego rozmawiają z Teheranem na temat możliwości utrzymania układu w mocy pomimo decyzji USA o jego opuszczeniu.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Minister Javad Zarif spotkał się z przedstawicielami Unii Europejskiej. Strony zgodziły się, że  konieczny jest intensywny dialog o tym, w jaki sposób utrzymać porozumienie nuklearne. Przyznała to Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federica Mogherini. – Zniesienie sankcji związanych z programem nuklearnym i normalizacja relacji handlowych to kluczowy aspekt porozumienia – powiedziała. Wyraziła żal z powodu decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa i zaapelowała o „pilne” odnalezienie rozwiązania, które ocali układ.

Eksperci nie są zgodni odnośnie możliwości ochrony europejskich interesów w Iranie przed sankcjami, których przywrócenie zapowiedziały USA. Mogą one uderzyć w spółki wydobywcze, które zainwestowały istotny kapitał w irański sektor. Polskie firmy nie zaangażowały się w podobne projekty właśnie w obawie przed powrotem sankcji amerykańskich.

 

Nord Stream 2 czeka na ostatnie zgody. Będzie opóźnienie?

Chociaż świat obiegła wieść, że ruszyła budowa gazociągu Nord Stream 2, projekt nadal czeka na komplet zgód. Ministerstwo energetyki Rosji poinformowało, że zakończyła się Glawgosekspertyza.

 Wiedomosti/TASS/Wojciech Jakóbik

Przygotowania trwają

Zdaniem ekspertów odpowiedzialnych za tę „główną ekspertyzę ekonomiczną” mieli stwierdzić, że projekt krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej posiada dokumentację, która spełnia wszelkie wymogi z punktu widzenia analizy inżynieryjnej i projektowej.

Projekt ma być realizowany przy wykorzystaniu innowacyjnej metody, która pozwala łączyć rury gazociągu jeszcze na statku budowlanym i umieszczać je w uprzednio przygotowanych rowach wypełnionych już wodą. Ma to zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko na wybrzeżu Niemiec.

Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że ruszyło już wykopywanie rowów wspomnianych w Glawgosekspertyzie.

Opóźnienie Nord Stream 2?

Glawgosekspertyza to jeden z ostatnich etapów przydzielania pozwoleń Nord Stream 2. Wymaga on jeszcze zgód w Danii i Szwecji. Podobne wydały już instytucje w Finlandii, Niemczech i Rosji. Budowa gazociągu w pobliżu rosyjskiego portu w Ust-Łudze ma ruszyć latem tego roku.

Pierwotnie uruchomienie gazociągu zaplanowano na koniec 2019 roku. Spory wokół tego projektu, który według krytyków umocni dominację rosyjskiego Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, a także groźba sankcji USA, zastrzeżenia polskiego UOKiK oraz organizacji ekologicznych jak Greenpeace Rosja, NABU oraz ClientEarth spowodowały, że istnieje możliwość opóźnienia prac. To ryzyko zwiększa możliwość nieudzielenia zgody na budowę odcinka duńskiego sygnalizowana przez władze w Kopenhadze.

Podczas konferencji Flame w Londynie główny dyrektor finansowy Nord Stream 2 AG Reinhard Ontyd poinformował, że budowa zakończy się zgodnie z terminarzem, a dostawy ruszą na przełomie 2019 i 2020 roku, lub na początku 2020 roku. Spółka należąca w stu procentach do Gazpromu liczy na uzyskanie wszelkich pozwoleń w „nadchodzących miesiącach”.

Jeżeli projekt dojdzie do skutku, zapewni dostawy do 55 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z Rosji do Niemiec i dalej do Europy Środkowo-Wschodniej. Całkowity koszt projektu jest szacowany na 9,5 mld euro, ale ze względu na komplikacje wspomniane wyżej może podrożeć.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s