USA ułożą się z Europą w sprawie handlu, jeśli porzuci Nord Stream 2 | Spięcie Rosja-Chiny o złoża na Morzu Południowochińskim

Corpus Christi LNG

:Amerykańska dyplomacja wzmogła wysiłki na rzecz przekonania Europejczyków, że należy porzucić sporny projekt gazociągu z Rosji o nazwie Nord Stream 2. USA ostrzegają, że projekt zagraża bezpieczeństwu i może zostać objęty sankcjami. Wycofanie się z Nord Stream 2 ma być ceną za uniknięcie wojny handlowej. Trump obiecuje też powrót do rozmów o układzie handlowym USA-UE jak TTIP.

:Wiedomosti informują, że spółka-córka rosyjskiego Rosnieftu szukała surowców na terytorium Morza Południowochińskiego, o które spierają się Chiny i Wietnam.

:Z raportu rządowego wynika, że eksport LNG z USA przyczyni się do przełamania izolacji rynku Ameryki Północnej.

USA ułożą się z Europą w sprawie handlu, jeśli porzuci Nord Stream 2

Amerykańska dyplomacja wzmogła wysiłki na rzecz przekonania Europejczyków, że należy porzucić sporny projekt gazociągu z Rosji o nazwie Nord Stream 2. USA ostrzegają, że projekt zagraża bezpieczeństwu i może zostać objęty sankcjami. Wycofanie się z Nord Stream 2 ma być ceną za uniknięcie wojny handlowej. Trump obiecuje też powrót do rozmów o układzie handlowym USA-UE jak TTIP.

Wall Street Journal/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Ochrona za porzucenie Nord Stream 2?

Zastępca Sekretarza Stanu do spraw dyplomacji energetycznej Sandra Oudkirk powiedziała Bloombergowi, że ten projekt zwiększy zależność Europy od gazu z Rosji i pozwoli Rosjanom zainstalować sprzęt podsłuchowy na dnie Bałtyku.

Tymczasem Unia Europejska chce rozmawiać z USA o tym, w jaki sposób można uchronić spółki europejskie przed sankcjami, które Amerykanie chcą przywrócić wobec Iranu. Domaga się rozmów a ten temat oraz w sprawie ceł na stal i aluminium, które mogą uderzyć w spółki europejskie.

Europejskie spółki Shell, Wintershall, Uniper, OMV i Engie zostały partnerami finansowymi Nord Stream 2, który jest realizowany przez spółkę o tej samej nazwie, która należy w całości do Gazpromu.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w Berlinie przedstawicielka Departamentu Stanu powtórzyła, że zgodnie z prawem przyjętym w sierpniu 2017 roku projekt Nord Stream 2 może zostać objęty sankcjami USA, jeżeli taka będzie decyzja prezydenta. Regulacja CAATSA zakłada, że Donald Trump może objąć sankcjami podmioty zaangażowane w gazociągi importowe z określonym udziałem firm rosyjskich.  – Jakikolwiek projekt tego typu, a na świecie jest wiele projektów gazociągów, które potencjalnie podpadają pod to prawo, będzie się wiązał z podniesionym ryzykiem sankcji – powiedziała Oudkirk cytowana przez zachodnie agencje.

Prezydent USA miał powiedzieć w kwietniu kanclerz Angeli Merkel, że powinna porzucić Nord Stream 2, a w zamian Amerykanie rozpoczną nowe rozmowy o układzie handlowym z Europą. W przeszłości Donald Trump wycofał USA z rozmów o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowo-Inwestycyjnym.

Rozmowy o Ukrainie nie dadzą pewności

Skrytykowała także postulat przeprowadzenia negocjacji o warunkach utrzymania minimalnego poziomu przesyłu przez terytorium Ukrainy pomimo budowy Nord Stream 2. W ten sposób miałoby dojść do ustabilizowania budżetu ukraińskiego pomimo utraty części zysków z przesyłu rosyjskiego gazu. Według Oudkirk tego typu gwarancje nie są możliwe do „wymuszenia”.

Zastępczyni Sekretarza Stanu odrzuciła oskarżenia, jakoby USA protestowały przeciwko Nord Stream 2 w obronie własnych interesów ekonomicznych, czyli w celu promocji LNG. Przypomniała, że Amerykanie od dawna protestują przeciwko projektom, które uczyniłyby Europę zależną od węglowodorów z Rosji.  Dodała, że rozwój technologii pozwoli Europejczykom sięgnąć po nowe źródła, nie tylko amerykańskie, ale także kaspijskie, śródziemnomorskie, afrykańskie i australijskie. 

 

Spięcie Rosja-Chiny o złoża na Morzu Południowochińskim

Wiedomosti informują, że spółka-córka rosyjskiego Rosnieftu szukała surowców na terytorium Morza Południowochińskiego, o które spierają się Chiny i Wietnam.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Wietnamska spółka-córka Rosnieftu o nazwie Rosniet Wietnam wykonała jeden odwiert na Morzu Południowochińskim w obszarze, który Chińczycy uznają za swoje terytorium. W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o ten przypadek minister spraw zagranicznych Chin Lu Kang ocenił, że „żaden kraj, organizacja, firma, ani nawet osoba fizyczna nie może angażować się w poszukiwania ropy i gazu albo ich wydobycie na chińskich wodach bez zgody Pekinu – ostrzegł.

Lu wezwał Rosnieft Wietnam i rząd wietnamski do respektowania suwerenności chińskiej i nie robienie niczego, co zagroziłoby relacjom dwustronnym oraz stabilności w regionie.

Jednym z powodów sporów państw posiadających wybrzeża na Morzu Południowochińskim o tamtejsze wody jest nadzieja na zasobność złóż surowców znajdujących się pod jego dnem.

 

LNG przełamuje izolację geograficzną USA

Z raportu rządowego wynika, że eksport LNG z USA przyczyni się do przełamania izolacji rynku Ameryki Północnej.

United Press International/Wojciech Jakóbik

Komisja odpowiedzialna za handel na rynku futures U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) opublikowała wyniki wywiadu gospodarczego na temat potencjalnych skutków przemiany Stanów Zjednoczonych z importera na eksportera gazu skroplonego.

Wynika z niego, że istniejące i planowane terminale eksportowe LNG odpowiadają przepustowością około 13 procentom wydobycia amerykańskiego. Eksport ma szybko rosnąć i zapewnić przełamanie izolacji geograficznej Ameryki Północnej.

Amerykańska Energy Information Administration podała, że w 2017 roku eksport LNG z USA wzrósł poczwórnie w stosunku do poprzedniego roku. Amerykański gaz skroplony trafia na rynki Azji i Europy. Z ustawy National Defense Authorization Act wynika, że Amerykanie powinni wspierać bezpieczeństwo energetyczne Europy, której zagraża wykorzystanie surowców jako narzędzia nacisków przez Rosję.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s