Iran grozi powrotem do programu jądrowego

Rozmowy P5+1 z Iranem

Irańska Organizacja Jądrowa wyśle list do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) z informacją o tym, że Iran rozpoczyna proces zwiększania potencjału do wzbogacania uranu.

ISNA/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

– W liście, który trafi do IAEA strona irańska poinformuje, że we wtorek (5 czerwca – przyp. red.) ruszy proces zwiększania potencjału wytwarzania wzbogaconego uranu – czytamy w komunikacie agencji. Chodzi o przyspieszenie produkcji niezbędnych centryfug niezbędnych do tej operacji, a nie przyspieszenie samego wzbogacania.

Ten ruch należy odczytywać w kontekście decyzji USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Układ wynegocjowany przez państwa P5+1, czyli wspomniane Stany Zjednoczone, Rosję, Chiny, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy, zakładał wycofanie się Iranu z militarnego programu jądrowego i zgodę na monitoring zagranicznych inspektorów w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych wobec tego kraju. USA twierdzą obecnie, że przywrócą obostrzenia.

Trwają rozmowy z udziałem Europejczyków na temat zmiany porozumienia lub zawarcia nowego.

Iran domaga się, aby europejskie banki zagwarantowały mu możliwość dalszej współpracy, a kraje europejskie – możliwość sprzedaży ropy naftowej. W obliczu zwrotu USA w sprawie porozumienia naftowego Iran notował rekordowy eksport czarnego surowca. W kwietniu eksport ropy z Iranu sięgnął 2,617 mln baryłek dziennie. To najwyższy poziom od czasu zawarcia układu z międzynarodowymi potęgami. Sankcje mogą utrudnić utrzymanie tych wyników.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s