USA czekają z sankcjami wobec Nord Stream 2 na Europę | Rosja rozważa interwencje w sprawie zamrożenia aktywów Gazpromu

Sandra Oudkirk (druga z prawej). Fot. PISM
Sandra Oudkirk (druga z prawej). Fot. PISM

:USA rozważają objęcie sankcjami spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Wciąż czekają jednak na ruch Europy.

:Rząd Federacji Rosyjskich rozważa poparcie Gazpromu w związku z zajęciem jego aktywów – poinformował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

:Koncert znakomitego pianisty Leszka Możdzera będzie towarzyszył promocji polskiej myśli dla sektora elektromobilności podczas PKEE E-Mobility Summer Day w Brukseli.

USA czekają z sankcjami wobec Nord Stream 2 na Europę

USA rozważają objęcie sankcjami spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Wciąż czekają jednak na ruch Europy.

Wojciech Jakóbik

W Waszyngtonie odbyła się konferencja „From Warsaw to Bucharest: The Way Forward for the Three Seas Initiative”. Organizatorami były German Marshall Fund i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Była poświęcona perspektywom inicjatywy Trójmorza. Istotnym aspektem dyskusji było bezpieczeństwo energetyczne.

W panelu poświęconym współpracy energetycznej udział wzięła Sandra Oudkirk, zastępca sekretarza stanu do spraw dyplomacji energetycznej USA. Mówiła o tym, że Amerykanie są zainteresowani wsparciem inicjatywy Trójmorza, która ma doprowadzić do pogłębienia współpracy energetycznej między Morzem Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym w Unii Europejskiej. Jej zdaniem będzie to sposób na wzmocnienie i uniezależnienie Europy.

Oudkirk odniosła się także do spornego gazociągu Nord Stream 2. To projekt magistrali z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie, który pozwoli Rosji omijać Ukrainę w dostawach do Unii Europejskiej, a Niemcom stać się nowym pośrednikiem. Zwolennicy budowy liczą na tani gaz, a przeciwnicy obawiają się negatywnego wpływu na bezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, politykę, prawo i środowisko Unii Europejskiej.

– Jest duże skupienie na gazociągu Nord Stream 2 i zagrożeniu, jakie stanowi on dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego – przyznała Oudkirk. – USA mają narzędzia, ale to nie oznacza, że ich użyją. Europa także ma swoje narzędzie – wskazała uczestniczka dyskusji.

Odniosła się w ten sposób do rozważań na temat możliwości wprowadzenia sankcji USA wobec Nord Stream 2. Senat amerykański przedstawił prezydentowi Donaldowi Trumpowi pakiet sankcji, które może wprowadzić przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej ingerencję w wybory prezydenckie. Wśród opcji są sankcje wobec podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągów importowych z Rosji, jak wspomniany Nord Stream 2.

Tymczasem w Unii Europejskiej nie ma konsensusu w sprawie spornej inwestycji. Polska, kraje bałtyckie i część państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także Dania, Szwecja i Włochy, skłaniają się do zablokowania tego projektu. Kraje, których firmy są zaangażowane finansowo w Nord Stream 2 na czele z Austrią i Niemcami, bronią go przed krytyką, uznając, że jest to przedsięwzięcie czysto biznesowe.

 

Rosja rozważa interwencje w sprawie zamrożenia aktywów Gazpromu

Rząd Federacji Rosyjskich rozważa poparcie Gazpromu w związku z zajęciem jego aktywów – poinformował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

To odpowiedź na informacje ukraińskiego Naftogazu, który podał, że trybunał arbitrażowy w Sztokholmie zajął aktywa Gazpromu warte 2,6 mld dolarów w celu zabezpieczenia spłaty należności wobec Ukraińców należnych z tytułu wyroku arbitrażu na ich korzyść.

Nowak podał, że procedura prawna uruchomiona w tej sprawie jest nadal w toku. Rząd czeka nadal na rekomendacje prawników i po nich poinformuje o konkretnych decyzjach. Zagroził jednak, że zajęcie aktywów zagranicznych Gazpromu rzuca się cieniem na relacjach gazowych z Kijowem. Sąd zamroził udziały Gazpromu w jego spółkach-córkach działających w Holandii oraz ich długi.

 

Elektromobilność i Leszek Możdżer w Brukseli

Koncert znakomitego pianisty Leszka Możdzera będzie towarzyszył promocji polskiej myśli dla sektora elektromobilności podczas PKEE E-Mobility Summer Day w Brukseli.

Wojciech Jakóbik

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) odpowiedzialny za lobbing polskiego sektora elektroenergetycznego zaprezentuje najnowsze rozwiązania z zakresu elektromobilności. Odbędą się dyskusje panelowe, w których udział weźmie między innymi Michał Kurtyka, pełnomocnik rządu do spraw szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s