Norwegia może zatrzymać symbiozę OMV i Gazpromu | Rosja chce poluzować porozumienie naftowe. Wydobycie rośnie bez tego

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:OMV chce rozmawiać z Norwegią o swych planach wymiany aktywów z rosyjskim Gazpromem. Symbioza między spółkami niepokoi Oslo.

:Atomflot zamierza we wrześniu zbudować dwa do czterech lodołamaczy zasilanych LNG. Jeden ma kosztować 250 mln dolarów. Podobne plany ma Novatek, który potrzebuje takich jednostek do transportu gazu skroplonego przez morza arktyczne.

:Źródła Bloomberga przekonują, że Rosja chce namówić partnerów porozumienia naftowego OPEC+ do podwyższenia wydobycia do poziomu notowanego w październiku 2016 roku. Był to punkt odniesienia układu obowiązującego od początku 2017 roku.

Norwegia może zatrzymać symbiozę OMV i Gazpromu

OMV chce rozmawiać z Norwegią o swych planach wymiany aktywów z rosyjskim Gazpromem. Symbioza między spółkami niepokoi Oslo.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Austriacka spółka ustaliła, że wymieni 38,5 procent akcji w norweskich aktywach za 24,98 procent udziałów rosyjskiego koncernu w złożu Urengoj na Syberii. Minister energetyki Norwegii wyraził jednak zastrzeżenia do układu. Prezes OMV Reiner Seele poinformował, że w połowie lipca odbędą trójstronne rozmowy na ten temat.

Wymiana aktywów jest elementem szerszej współpracy OMV-Gazprom, które współpracują także przy projekcie gazociągu Nord Stream 2. OMV jest jednym z pięciu partnerów finansowych. Firma przedłużyła umowę na dostawy gazu z Rosji do 2040 roku. W ostatnim czasie Austrię odwiedził prezydent Władimir Putin.

W maju minister energii Terje Soeviknes, który miałby zatwierdzić układ, wyraził obawy względem niego. – Poinformowaliśmy, że nie jesteśmy zadowoleni z tego porozumienia bo chcemy dywersyfikacji dostaw do Europy – mówił, o czym informował BiznesAlert.pl. Zdaniem ministra obecność Gazpromu na szelfie może podważyć wiarygodność jego norweskiego rywala, Statoila.

 

Rywalizacja lodołamaczy na LNG w Rosji

Atomflot zamierza we wrześniu zbudować dwa do czterech lodołamaczy zasilanych LNG. Jeden ma kosztować 250 mln dolarów. Podobne plany ma Novatek, który potrzebuje takich jednostek do transportu gazu skroplonego przez morza arktyczne.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Chociaż pierwotnie cztery jednostki miały trafić do Novateku i zostać spłacone z zysków z ich eksploatacji, to na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu spółka zapowiedziała, że ma własne plany budowy lodołamaczy. W tym celu powołała spółkę-córkę Morskoj Arkticzeskij Transport (MAT).

Rywalizacja między Atomflotem a Novatekiem może doprowadzić na przykład do „kanibalizacji kadr”. W tej grze Novatek będzie miał uprzywilejowaną pozycję, bo statki będą bunkrowane w porcie w Sabetcie w instalacjach tej firmy.

 

Rosja chce poluzować porozumienie naftowe. Wydobycie rośnie bez tego

Źródła Bloomberga przekonują, że Rosja chce namówić partnerów porozumienia naftowego OPEC+ do podwyższenia wydobycia do poziomu notowanego w październiku 2016 roku. Był to punkt odniesienia układu obowiązującego od początku 2017 roku.

Kommiersant/Bloomberg/OilPrice/Wojciech Jakóbik

Agencja ustaliła, że powrót wydobycia do poziomu z października 2016 roku może zostać ustalony na trzy miesiące od czerwca.

Obecnie, ze względu na problemy z wydobyciem w Angoli, Libii, Meksyku i Wenezueli wydobycie jest niższe od cięć ustalonych w porozumieniu naftowym, które zakładało redukcję o 1,8 mln baryłek dziennie. W maju kraje OPEC zwiększyły wydobycie ropy naftowej o 35,4 mln tysiące baryłek dziennie do 31,869 mln baryłek. Mimo to cel redukcji z porozumienia naftowego został zrealizowany w 160 procentach. Redukcja wyniosła 2,022 mln baryłek dziennie.

Tymczasem już teraz notowany jest wzrost wydobycia w Arabii Saudyjskiej (ponad 10 z 9,9 mln baryłek dziennie), Rosji (z 11 do 11,1 mln baryłek dziennie) i USA (wzrost do 10,8 mln baryłek dziennie).

Przeciwko unilateralnym decyzjom o ograniczeniu cięć wystąpił Irak, który ma problemy z wydobyciem w kraju i liczy na utrzymanie się wyższych cen ropy. Sam jednak w maju zrealizował cięcia jedynie w 50 procentach.

Decyzja w sprawie ewentualnego luzowania porozumienia naftowego ma zapaść na spotkaniu kartelu naftowego OPEC i jego sojuszników z układu zaplanowanym na 22 czerwca w Wiedniu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s