Jest porozumienie o celu OZE do 2030 roku na poziomie 32 procent | MAE: Luzowanie porozumienia naftowego albo niedobór ropy

Emisja CO2. Fot.: Flickr
Emisja CO2. Fot.: Flickr

:Komisarz ds. energii i klimatu Unii Europejskiej Miguel Arias Canete poinformował o zakończeniu negocjacji na temat wiążącego celu udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym Wspólnoty. Cel został ustalony na poziomie 32 procent.

:Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że ze względu na spadek wydobycia w Wenezueli i możliwe obniżenie eksportu ropy z Iranu przez sankcje USA, do końca 2019 roku na rynku może zabraknąć 1,5 mln baryłek dziennie.

Jest porozumienie o celu OZE do 2030 roku na poziomie 32 procent

Komisarz ds. energii i klimatu Unii Europejskiej Miguel Arias Canete poinformował o zakończeniu negocjacji na temat wiążącego celu udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym Wspólnoty. Cel został ustalony na poziomie 32 procent.

Twitter/Wojciech Jakóbik

Za podwyższeniem celu ponad 30 procent opowiedziały się Szwecja, Litwa, Luksemburg i Portugalia, które chciały poziomu 35 procent. Inna grupa państw opowiadała się za podwyżką powyżej 30 procent, ale „daleko od 35 procent” – wskazał Canete. Trzecia grupa opowiadała się za pozostaniem przy 30 procentach, a czwarta domagała się obniżenia celu.

W styczniu Parlament Europejski zatwierdził propozycję Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, aby ustalić unijny cel udziału OZE do 2030 roku na poziomie 35 procent. Rada Unii Europejskiej zaproponowała elastyczny cel 32-33 procent.

Canete poinformował wczesnym rankiem 14 czerwca, że strony doszły do porozumienia o ogólnym celu unijnym na poziomie 35 procent. – Jest porozumienie! Nowy cel dla źródeł odnawialnych do 2030 roku na poziomie 32 procent. OZE są dobre dla Europy, a Europa jest dziś dobra w OZE. Układ jest ciężko okupionym zwycięstwem w ramach naszych wysiłków na rzecz uwolnienia prawdziwego potencjału Europy w transformacji ku czystej energii. Dziękuję wszystkim – napisał na Twitterze. Nie zdradził więcej szczegółów na temat porozumienia.

 

MAE: Luzowanie porozumienia naftowego albo niedobór ropy

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że ze względu na spadek wydobycia w Wenezueli i możliwe obniżenie eksportu ropy z Iranu przez sankcje USA, do końca 2019 roku na rynku może zabraknąć 1,5 mln baryłek dziennie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Według MAE spadek wydobycia ropy w Wenezueli jest nie do zatrzymania. Trend wzmacniają wygrane spółek zachodnich w sądach i późniejsza konfiskata aktywów wenezuelskich. Chociaż S&P Global Platts przewiduje, że spadek eksportu z Iranu wyniesie tylko 200 tysięcy baryłek, a Energy Intelligence – 540 tysięcy, to według MAE będzie on analogiczny do notowanego w okresie wprowadzenia sankcji w 2011 roku.

Na te obawy może odpowiedzieć grupa OPEC+ odpowiedzialna za porozumienie naftowe ograniczające podaż surowca o 1,8 mln baryłek dziennie. Kwota cięć jest przekroczona o 150 procent i Rosja zaapelowała o luzowanie układu. Według Bloomberga OPEC+ mogłoby wypuścić na rynek do dodatkowo milion baryłek dziennie. Do dyskusji na ten temat dojdzie na szczycie w Wiedniu 22 czerwca.

Tymczasem Arabia Saudyjska i Rosja już zwiększają wydobycie, o czym informował BiznesAlert.pl. Według Agencji kraje OPEC z Bliskiego Wschodu są w stanie zwiększyć szybko wydobycie o 1,1 mln baryłek na dzień. Z jej prognoz wynika, że zapotrzebowanie globalne wzrośnie w tym roku o 1,4 mln baryłek do 99,1 mln baryłek dziennie. Wzrośnie także podaż z krajów spoza OPEC, głównie dzięki USA, o 2 mln baryłek dziennie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s