Nord Stream 2 nie powstanie? | Aktywa Gazpromu pozostają zagrożone konfiskatą Naftogazu

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Publicysta prestiżowego The National Interest twierdzi, że sporny gazociąg Nord Stream 2 nie powstanie.

:Trwa spór o wyrok w sprawie umowy tranzytowej Gazprom-Naftogaz. Orzeczenie Sądu Apelacyjnego szwedzkiego hrabstwa Svea zawiesza zabezpieczenie aktywów Gazpromu przez Naftogaz, co nie oznacza, że nie dojdzie w przyszłości do zajęcia aktywów przez ukraińską spółkę.

Nord Stream 2 nie powstanie?

Publicysta prestiżowego The National Interest twierdzi, że sporny gazociąg Nord Stream 2 nie powstanie.

The National Interest/Wojciech Jakóbik

– Nie dajcie się zwieść ostatnim pozwoleniom. Sankcje USA i słabnący konsensus europejski sprawiają, że inwestycja Gazpromu jest mniej prawdopodobna, niż kiedykolwiek wcześniej – pisze John Herbst na łamach The National Interest. Przypomina on o zgodach Finlandii, Rosji i Szwecji na budowę gazociągu w ich wyłącznych strefach ekonomicznych. Gazociąg ma osiągnąć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie i tłoczyć gaz z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jest powodem sporu w Unii Europejskiej.

Herbst przypomina, że Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec partnerów projektów takich, jak Nord Stream 2. Przez to ma być trudniejsze poszukiwanie partnerów do realizacji projektu. Z jednej strony ma on służyć ominięciu Ukrainy w dostawach do Europy, a z drugiej dać kontrakty przyjaciołom prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Amerykanin przypomina, że jeśli doszłoby do objęcia sankcjami Grupy Alfa współfinansującej Nord Stream 2, mógłby się zacząć odwrót partnerów finansowych z Europy.

Publicysta wspomina o krytyce Polski i krajów bałtyckich wobec postawy Niemiec, które zaproponowały układ o utrzymaniu minimalnego poziomu dostaw gazu przez Ukrainę pomimo budowy Nord Stream 2. Herbst uznaje to za oznakę rosnących obaw Niemiec o los gazociągu.

Autor jest dyrektorem Eurasia Center w Atlantic Council. Był ambasadorem USA w Uzbekistanie w latach 2000-2003 i na Ukrainie w latach 2003-2006.

 

 

Aktywa Gazpromu pozostają zagrożone konfiskatą Naftogazu

Trwa spór o wyrok w sprawie umowy tranzytowej Gazprom-Naftogaz. Orzeczenie Sądu Apelacyjnego szwedzkiego hrabstwa Svea zawiesza zabezpieczenie aktywów Gazpromu przez Naftogaz, co nie oznacza, że nie dojdzie w przyszłości do zajęcia aktywów przez ukraińską spółkę.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Gazprom przegrał spór arbitrażowy o warunku kontraktu tranzytowego z Naftogazem i ma zapłacić tej firmie 2,6 mld dolarów. Nie chce tego zrobić i odwołał się od wyroku trybunału. Naftogaz rozpoczął procedurę zabezpieczenia aktywów na poczet ewentualnej konfiskaty, w tym tych związanych z projektem Nord Stream 2, co wywołało obawy o jego los. Gazprom oponował, że Naftogaz nie może rozpocząć procedury bez wysłuchania argumentów strony rosyjskiej. Ukraińcy podobnie zareagowali na orzeczenie sądu w Svea, które nie ogranicza ich w Holandii ani Szwajcarii, gdzie także zaczął działać komornik.

Według prawników cytowanych przez Kommiersanta, zawieszenie egzekucji nie od razu oznacza jej blokady. Aleksander Waniejew z BGP Litigation twierdzi, że potrzebne byłyby analogiczne apelacje w sądach w Szwajcarii i Holandii. Jednak jego zdaniem zawieszenie zabezpieczenia nie może doprowadzić do wycofania wniosku o konfiskatę, a jest „jedynie kolejnym argumentem” w sprawie sądowej.

Partner kancelarii Mansors Roman Zykow przypomina, że decyzja o zamrożeniu aktywów nie oznacza ich faktycznego zajęcia, ale utrzymania „status quo” do czasu rozstrzygnięcia sporu sądowego. – Zawieszenie egzekucji nie gwarantuje, że aktywa Gazpromu nie zostaną zajęte w przyszłości – twierdzi. Z drugiej strony zamrożenie ich nie oznacza, że Naftogaz na pewno przejmie je w celu odzyskania środków należnych mu zgodnie z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Naftogaz zapowiedział, że przedstawi argumenty przeciwko zawieszeniu. Zykow przyznaje, że sąd daje takie prawo i umożliwia ono walkę o zmianę decyzji. Jeżeli jednak Naftogaz będzie dalej operował na aktywach Gazpromu, sąd może uznać, że nie ma podstaw do odwieszenia.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s