Unilateralne sankcje USA wobec Nord Stream 2 w ogniu krytyki | Chorwacki gazoport bliżej realizacji

:Sankcje USA wobec Nord Stream 2? Tylko z udziałem Europy. Inaczej zaszkodzą krytykom tego projektu.

:Chorwacki parlament przyjął prawo pozwalające na sprowadzenie na wyspę Krk pływającego obiektu do magazynowania i skraplania gazu (FSRU). Pływający gazoport ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Chorwacji i będzie elementem programu Korytarza Północ-Południe wspieranego przez Komisję Europejską.

Unilateralne sankcje USA wobec Nord Stream 2 w ogniu krytyki

Sankcje USA wobec Nord Stream 2? Tylko z udziałem Europy. Inaczej zaszkodzą krytykom tego projektu.

American Security Project/Wojciech Jakóbik

Think tank American Security Project przekonuje, że sankcje USA wobec partnerów spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 jedynie pogłębiłyby podziały na Zachodzie. Alternatywnym rozwiązaniem ma być promocja LNG w Europie.

Doradca bezpieczeństwa narodowego John Bolton zdefiniował Nord Stream 2 jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. To projekt gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który ma być gotowy do końca 2019 roku. Jego krytycy obawiają się, że ugruntuje pozycję rosyjskiego Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej. Departament Stanu rozważa objęcie projektu sankcjami, które penalizowałyby udział w tego rodzaju przedsięwzięciach z kapitałem rosyjskim.

ASP ostrzega, że sankcje „zmieniłyby niekorzystnie relacje z Niemcami i innymi krajami europejskimi”. Podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa w Waszyngtonie miał paść temat Nord Stream 2 i był kolejnym powodem sporu między uczestnikami rozmów po polityce handlowej USA oraz ich odwrocie od porozumienia nuklearnego z Iranem.

Alternatywą ma być według ASP promocja dostaw gazu skroplonego z USA. Departament Stanu szacuje, że Ameryka może zarobić na eksporcie LNG od 7 do 20 mld dolarów rocznie. Dostawy tego typu zmuszą rosyjski Gazprom do gry rynkowej.

Przed „wylaniem dziecka z kąpielą” ostrzegał także poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych w Niemczech – Reinhard Butikofer. Stwierdził on na konferencji w Warszawie, że „unilateralne sankcje USA mogłyby zaszkodzić krytykom Nord Stream 2”, poprzez zantagonizowanie ich z establishmentem europejskim.

 

Chorwacki gazoport bliżej realizacji

Chorwacki parlament przyjął prawo pozwalające na sprowadzenie na wyspę Krk pływającego obiektu do magazynowania i skraplania gazu (FSRU). Pływający gazoport ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Chorwacji i będzie elementem programu Korytarza Północ-Południe wspieranego przez Komisję Europejską.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

FSRU ma pozwolić Chorwacji i jej sąsiadom na zmniejszenie zależności od dostaw gazu z Rosji. To południowy odpowiednik terminalu LNG w Świnoujściu, które znalazły się na dwóch końcach sieci połączeń gazowych w ramach Korytarza Północ-Południe. Jego elementy mają wsparcie finansowe Komisji Europejskiej. Obiekt, który ma powstać na wyspie Krk, uzyskał dofinansowanie dzięki znalezieniu się na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania UE.

Przeciwko pływającemu gazoportowi opowiedziały się organizacji ekologiczne. Zapowiedziały dalsze protesty i skierowanie ustawy przyjętej przez parlament do Trybunału Konstytucyjnego.

Spółka LNG Croatia należąca do państwa ogłosiła nowy przetarg na zapewnienie obiektu FSRU po tym jak zredukowała skalę projektu. Ma się on rozwijać w dwóch fazach. Pierwsza zakłada instalację FSRU, a druga budowę lądowego terminalu, jak w polskim Świnoujściu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s