Jest układ o modelu governance | Kłótnia o luzowanie porozumienia naftowego

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Negocjatorzy trilogu osiągnęli porozumienie o modelu zarządzania Unią Europejską w ramach regulacji tzw. governance. Rozmowy z udziałem Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego zakończyły się o świcie 20 czerwca.

:Iran zapowiedział, że nie weźmie udziału w spotkaniu grupy OPEC+ w Wiedniu, która w odpowiedzi na spadek ceny ropy na rynkach 22 i 23 czerwca ma omówić możliwość zwiększenia wydobycia w ramach porozumienia naftowego.

Jest układ o modelu governance

Negocjatorzy trilogu osiągnęli porozumienie o modelu zarządzania Unią Europejską w ramach regulacji tzw. governance. Rozmowy z udziałem Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego zakończyły się o świcie 20 czerwca.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Państwa członkowskie miały być niechętne wobec postulatu osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w 2050 roku. Ten cel ma być ostatecznie osiągnięty „tak szybko, jak to możliwe”, chociaż w porozumieniu klimatycznym z Paryża kraje ONZ zgodziły się na termin 2050 roku.

Do pierwszego kwietnia przyszłego roku Komisja Europejska ma przedstawić strategię walki z emisją gazów cieplarnianych do 2050 roku. Ma przewidzieć budżet węglowy, który pozwoli utrzymać wzrost temperatur na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza i blisko 1,5 stopnia. Dokument ma takżę zawierać scenariusze zaangażowania UE w cel ograniczenia emisji do zera w 2050 roku.

Strategia ma być gotowa po wakacjach tak, aby można było ją omówić na szczycie klimatycznym COP 24 w Katowicach. Natomiast kraje członkowskie będą musiały przedstawić długoterminowe plany redukcji emisji CO2 do 2050 roku. Już teraz mają przedstawić takie plany do 2030 roku. Termin to koniec 2018 roku.

 

Kłótnia o luzowanie porozumienia naftowego

Iran zapowiedział, że nie weźmie udziału w spotkaniu grupy OPEC+ w Wiedniu, która w odpowiedzi na spadek ceny ropy na rynkach 22 i 23 czerwca ma omówić możliwość zwiększenia wydobycia w ramach porozumienia naftowego.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Arabia Saudyjska i Rosja zaproponowały stopniowe luzowanie cięć wydobycia, które obecnie są ustanowione na poziomie 1,8 mln baryłek dziennie. Jednak przez problemy gospodarcze Wenezueli, faktyczny spadek produkcji jest istotnie większy i wynosi nawet 150 procent założonego celu. Mimo to ograniczaniu cięć sprzeciwiają się Algieria, Iran, Irak, Wenezuela.

Według krytyków luzowania byłoby ono naruszeniem układu zawartego do końca tego roku. Iran obawia się, że po powrocie sankcji USA będzie miał problem z eksportem surowca. Minister ropy Iranu Bijan Zanganeh wątpi w sukces rozmów w Wiedniu. Zapowiedział opuszczenie negocjacji przed rozpoczęciem rozmów o cięciach, które mają odbyć się w drugim dniu szczytu.

Rosjanie ostrzegają, że brak decyzji w tej sprawie może zagrozić niedoborem ropy na rynku. O luzowanie porozumienia naftowego apelowały już Międzynarodowa Agencja Energii i Stany Zjednoczone. Rosja chciała podniesienia wydobycia o 1,5 mln baryłek. Arabia Saudyjska zaproponowała mniejszą podwyżkę. Propozycja w Wiedniu ma zakładać wzrost produkcji o 300-600 tysięcy baryłek dziennie. Źródła Reutersa podają widełki 500-700 tysięcy baryłek.

Do podjęcia przez OPEC decyzji o luzowaniu porozumienia naftowego potrzebna jest jednomyślność. Iran przestrzegł Arabię i Rosję przed unilateralnym podnoszeniem wydobycia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s