Gazprom rozmawia o Nord Stream 2 z ambasadorem Niemiec. Milczy o Danii | Rosja przewiduje poluzowanie porozumienia naftowego

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Lakoniczny komunikat Gazpromu po rozmowie z ambasadorem Niemiec pomija informacje o kolejnej przeszkodzie na drodze do realizacji spornego projektu Nord Stream 2.

:Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował dziennikarzy, że komisja monitorująca OPEC+ zarekomendowała podwyżkę wydobycia ropy w ramach porozumienia naftowego o milion baryłek dziennie.

Gazprom rozmawia o Nord Stream 2 z ambasadorem Niemiec. Milczy o Danii

Lakoniczny komunikat Gazpromu po rozmowie z ambasadorem Niemiec pomija informacje o kolejnej przeszkodzie na drodze do realizacji spornego projektu Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

W Moskwie odbyło się spotkanie robocze prezesa Gazpromu Aleksieja Millera i ambasadora Niemiec Ruedigera von Fritscha. Tematem rozmowy była współpraca w sektorze gazowym.

Uczestnicy spotkania mieli poruszyć temat strategicznej współpracy przy „całym łańcuchu wartości”, w tym wydobycia złóż i rozbudowy gazociągów w celu udostępnienia gazu klientom europejskim w kontekście rosnącego importu do Niemiec z Rosji. Od 1 stycznia do 19 czerwca 2018 roku Gazprom dostarczył Niemcom 28,2 mld m sześc. gazu ziemnego. To wzrost o 13,1 procent w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Strony odniosły się do projektu Nord Stream 2, który w przekonaniu jego zwolenników zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy. Krytycy, w tym Polska, obawiają się, że nowa magistrala, która ma pompować do Niemiec do 55 mld m sześc. gazu rocznie od końca 2019 roku, wzmocni pozycję Gazpromu, który już teraz dominuje na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Gazprom podaje, że prezes firmy poinformował ambasadora Fritscha, że po otrzymaniu kompletu zgód potrzebnych do budowy gazociągu w Niemczech, Finlandii i Szwecji ruszyły prace przygotowawcze na terytorium niemieckim i fińskim.

W komunikacie Gazpromu brakuje informacji o tym, że zgody nadal nie wyraziła Dania, która ma rozpatrywać pozwolenie z punktu widzenia priorytetów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Kopenhaga, podobnie jak Warszawa, uznaje Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa i narzędzie dzielenia państw członkowskich przez Rosję.

 

Rosja przewiduje poluzowanie porozumienia naftowego

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował dziennikarzy, że komisja monitorująca OPEC+ zarekomendowała podwyżkę wydobycia ropy w ramach porozumienia naftowego o milion baryłek dziennie.

TASS/RIA Novosti/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Nowak poinformował o tym dziennikarzy w Wiedniu, w którym ruszają dziś rozmowy kartelu naftowego OPEC z jedenastoma producentami spoza organizacji, czyli krajów-sygnatariuszy porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy w celu podniesienia jej ceny na rynkach. Rozważą one, czy zwiększyć wydobycie poprzez redukcję cięć z wyznaczonych obecnie 1,8 mln baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska sugerowała, że wzrost mógłby zostać rozłożony między kraje członkowskie układu proporcjonalnie do ich możliwości. Rijad ma wśród nich największe. Iran opowiadał się przeciwko nowym kwotom. W obliczu powrotu sankcji USA może mieć kłopot ze zwiększeniem eksportu, a więc i uzasadnieniem dla wzrostu wydobycia ropy.

Źródło agencji TASS podaje, że sygnatariusze opowiedzieli się także za przedłużeniem układu poza 2018 rok, do którego ma obowiązywać na obecnych warunkach.

W oczekiwaniu na wynik rozmów drożała ropa naftowa. Brent zyskał 1,4 procent i kosztował 74,07 dolarów, a WTI – odpowiednio 1,3 procent i 66,38 dolarów. Spotkanie w Wiedniu potrwa dwa dni.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s