Szpiedzy i gazociąg. Książka, która demaskuje Nord Stream 2

J. Hovsgard, Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie.
J. Hovsgard, Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie.

Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji na trybunach można było zauważyć przedstawicieli konsorcjum Nord Stream i Nord Stream 2. To szeroki garnitur oficjeli z Rosji i Niemiec, których związki wykraczają poza biznes, sięgając czasów służb specjalnych bloku sowieckiego. Kulisy ich wieloletniej współpracy opisuje Jens Høvsgaard w głośnej książce, której wersja polska trafi na dniach do księgarń – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Przyjaciele Putina z przeszłości

Na inauguracji piłkarskich mistrzostw świata w Rosji byli obecni goście wszystkich wydarzeń ważnych z punktu widzenia Kremla. Wśród nich znaleźli się Gerhard Schroeder – były kanclerz Niemiec, który doprowadził do realizacji spornego projektu Nord Stream, obecnie członek zarządu szeregu rosyjskich spółek i lobbysta, a także Matthias Warnig, członek zarządu Nord Stream i Nord Stream 2 ze służbową przeszłością w czasach NRD. Obu, a także im podobnym, poświęciłem w BiznesAlert.pl kilka tekstów.

Jednak prawdziwą gratką dla badaczy symbiozy biznesowo-politycznej elit rosyjskich i niemieckich będzie książka Jensa Høvsgaarda pod polskim tytułem: Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie. Afera Nord Stream. Autor został w przeszłości przepytany przez BiznesAlert.pl. Jego dzieło było szeroko komentowane w prasie zachodnioeuropejskiej.

Høvsgaard: Szantaże i przekupstwo czyli historia Nord Stream (ROZMOWA)

http://biznesalert.pl/nord-stream-korupcja-ksiazka/embed/#?secret=zCuenrr0Zx

Książka ukaże się w języku polskim dzięki staraniom wydawnictwa Zysk i S-ka. Wydawca informuje, że „Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie”, to opowieść o tym, jak Władimir Putin przy pomocy grupy byłych agentów KGB i Stasi korumpował, śledził i szantażował polityków wysokiego szczebla, w tym premierów Szwecji, Finlandii, Niemiec i Danii, którzy w efekcie sprzedali się Rosji dla osiągnięcia korzyści politycznych lub osobistych.

Dzieło dokumentuje również, w jaki sposób premier Danii, Lars Løkke Rasmussen, i inni zachodni politycy zatuszowali mętny krok geopolityczny, przedstawiając to jako zabezpieczenie dopływu ciepła do domów w Zachodniej Europie. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom i gromadzeniu informacji zarówno z dostępnych, jak i tajnych źródeł, autor opowiada również o wczesnej działalności Putina w Petersburgu oraz o jego działalności jako szpiega w Niemczech Wschodnich gdzie nawiązywał kontakty, które nadal podtrzymuje.

Nowy rozdział o Nord Stream 2?

Wydawca prezentuje także metrykę autora. Jens Høvsgaard (ur. 1956) jest autorem i dziennikarzem śledczym. Został kilkakrotnie wyróżniony duńskimi nagrodami, oraz nominowany za demaskowanie handlu kobietami i dziećmi w 2006 roku do nagrody Cavling dla najlepszego duńskiego dziennikarza. Napisał też książkę Sprzedane na seks. Jego książka „Tyle kosztuje królestwo” z 2012 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem i przyczyniła do pozbawienia norweskiego domu królewskiego dotacji od sponsorów i usług z sektora prywatnego; pracował dla wielu duńskich i zagranicznych mediów, w tym TV2 i CNN, zdobył także popularność jako autor odczytów.

Można podejrzewać, że projekt Nord Stream 2 znajdujący się na progu realizacji, będzie pretekstem do napisania kolejnych rozdziałów książki Høvsgaarda, bo i przy nim działa patologiczny mechanizm uwikłania biznesu zachodniego w politykę Rosji. Symbioza biznesowo-polityczna między Niemcami, a Federacją Rosyjską uwzględnia także inne kraje, w tym Austrię, która w drugiej połowie roku będzie przewodniczyć obradom Rady Unii Europejskiej. To ona ma się zająć rewizją dyrektywy gazowej, która mogłaby usidlić gazociąg Nord Stream 2, co najmniej opóźniając go i podporządkowując unijnym regulacjom antymonopolowym. Czy sojusznicy Putina opisywani na kartach dzieła duńskiego pisarza sparaliżują prace?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s