Tusk: Nie ma konsensusu odnośnie negocjacji KE-Rosja o Nord Stream 2 | Pomimo mundialu benzyna w Rosji nadal drożeje

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Projekt Nord Stream 2 nie leży w strategicznym interesie Europy, ale część państw unijnych ma inne stanowisko – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem nadal brakuje konsensusu odnośnie postulatu negocjacji Komisja Europejska-Rosja o objęciu projektu prawem europejskim.

:Rosyjska drużyna odpadła z ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej organizowanych w jej kraju. Pomimo stopniowej obniżki cen w hurcie w czerwcu, sprzedawcy na stacjach paliw w Rosji musieli nadal sprzedawać droższe paliwo kupione wcześniej, przez co koszt benzyny utrzymał się na wysokim poziomie.

Tusk: Nie ma konsensusu odnośnie negocjacji KE-Rosja o Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 nie leży w strategicznym interesie Europy, ale część państw unijnych ma inne stanowisko – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem nadal brakuje konsensusu odnośnie postulatu negocjacji Komisja Europejska-Rosja o objęciu projektu prawem europejskim.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Po rozmowach na szczycie UE-Ukraina z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką przewodniczący Tusk udzielił komentarza mediom. – Omówiliśmy temat Nord Stream 2, ale nie mogę powiedzieć nic nowego. Chcemy uzyskać mandat do wdrożenia regulacji energetycznych UE, ale niestety część państw ma całkowicie odmienne stanowisko – powiedział. – W mojej prywatnej opinii (ten projekt – przyp. red.) to błąd i nie służy interesom strategicznym Europy, jej bezpieczeństwu i nie jest zgodny z naszymi regułami – skwitował.

Gazociąg Nord Stream 2 o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie ma połączyć Niemcy i Rosję do końca 2019 roku. Budowa ma ruszyć latem. Toczy się jednak zażarta dyskusja na ten temat. Część krajów, jak Polska, domaga się obłożenia projektu regulacjami europejskimi z obaw o jego negatywny wpływ na rynek gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o mandat do negocjacji z Rosją na ten temat, ale wciąż brakuje konsensusu.

 

 

Pomimo mundialu benzyna w Rosji nadal drożeje

Rosyjska drużyna odpadła z ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej organizowanych w jej kraju. Pomimo stopniowej obniżki cen w hurcie w czerwcu, sprzedawcy na stacjach paliw w Rosji musieli nadal sprzedawać droższe paliwo kupione wcześniej, przez co koszt benzyny utrzymał się na wysokim poziomie.

Ceny hurtowe benzyny AI-92 i AI-95 spadły w czerwcu o 14 i 13 procent do 47 i 48 tysięcy rubli za tonę z maksymalnych poziomów notowanych w maju. Diesel staniał o 6,5 procent do 46,8 tysięcy rubli za tonę. Drożejąca benzyna wywołała napięcia społeczne w kilku obszarach Rosji. W opinii części ekspertów niezadowolenie społeczne mitygowały sukcesy rosyjskiej reprezentacji w piłce nożnej na Mundialu, który został zorganizowany w jej kraju. Po odpadnięciu tej drużyny z ćwierćfinału, napięcia mogą ponownie wzrosnąć.

Według Rosstatu średnia cena benzyny na stacjach paliw w czerwcu zanotowała wzrost o 2,1 procent w stosunku do 5,6 procent w maju. W pierwszej połowie tego roku wniósł on 9,4 procent. Firmy państwowe zamroziły ceny zgodnie z instrukcją z Kremla, ale niezależni sprzedawcy dalej je podnoszą. Z reżimu państwowego wyłamały się Tatnieft i Gazprom Nieft. Benzyna drożała też na stacjach TransAz, Shella i Astra. Prywatni sprzedawcy nie mogli zatrzymać cen, bo pracowaliby ze stratą i groziłoby im bankructwo – tłumaczy Kommiersant.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s