Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Projekt Nord Stream 2 nie leży w strategicznym interesie Europy, ale część państw unijnych ma inne stanowisko – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem nadal brakuje konsensusu odnośnie postulatu negocjacji Komisja Europejska-Rosja o objęciu projektu prawem europejskim.

:Rosyjska drużyna odpadła z ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej organizowanych w jej kraju. Pomimo stopniowej obniżki cen w hurcie w czerwcu, sprzedawcy na stacjach paliw w Rosji musieli nadal sprzedawać droższe paliwo kupione wcześniej, przez co koszt benzyny utrzymał się na wysokim poziomie.

Tusk: Nie ma konsensusu odnośnie negocjacji KE-Rosja o Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 nie leży w strategicznym interesie Europy, ale część państw unijnych ma inne stanowisko – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem nadal brakuje konsensusu odnośnie postulatu negocjacji Komisja Europejska-Rosja o objęciu projektu prawem europejskim.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Po rozmowach na szczycie UE-Ukraina z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką przewodniczący Tusk udzielił komentarza mediom. – Omówiliśmy temat Nord Stream 2, ale nie mogę powiedzieć nic nowego. Chcemy uzyskać mandat do wdrożenia regulacji energetycznych UE, ale niestety część państw ma całkowicie odmienne stanowisko – powiedział. – W mojej prywatnej opinii (ten projekt – przyp. red.) to błąd i nie służy interesom strategicznym Europy, jej bezpieczeństwu i nie jest zgodny z naszymi regułami – skwitował.

Gazociąg Nord Stream 2 o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie ma połączyć Niemcy i Rosję do końca 2019 roku. Budowa ma ruszyć latem. Toczy się jednak zażarta dyskusja na ten temat. Część krajów, jak Polska, domaga się obłożenia projektu regulacjami europejskimi z obaw o jego negatywny wpływ na rynek gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o mandat do negocjacji z Rosją na ten temat, ale wciąż brakuje konsensusu.

 

 

Pomimo mundialu benzyna w Rosji nadal drożeje

Rosyjska drużyna odpadła z ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej organizowanych w jej kraju. Pomimo stopniowej obniżki cen w hurcie w czerwcu, sprzedawcy na stacjach paliw w Rosji musieli nadal sprzedawać droższe paliwo kupione wcześniej, przez co koszt benzyny utrzymał się na wysokim poziomie.

Ceny hurtowe benzyny AI-92 i AI-95 spadły w czerwcu o 14 i 13 procent do 47 i 48 tysięcy rubli za tonę z maksymalnych poziomów notowanych w maju. Diesel staniał o 6,5 procent do 46,8 tysięcy rubli za tonę. Drożejąca benzyna wywołała napięcia społeczne w kilku obszarach Rosji. W opinii części ekspertów niezadowolenie społeczne mitygowały sukcesy rosyjskiej reprezentacji w piłce nożnej na Mundialu, który został zorganizowany w jej kraju. Po odpadnięciu tej drużyny z ćwierćfinału, napięcia mogą ponownie wzrosnąć.

Według Rosstatu średnia cena benzyny na stacjach paliw w czerwcu zanotowała wzrost o 2,1 procent w stosunku do 5,6 procent w maju. W pierwszej połowie tego roku wniósł on 9,4 procent. Firmy państwowe zamroziły ceny zgodnie z instrukcją z Kremla, ale niezależni sprzedawcy dalej je podnoszą. Z reżimu państwowego wyłamały się Tatnieft i Gazprom Nieft. Benzyna drożała też na stacjach TransAz, Shella i Astra. Prywatni sprzedawcy nie mogli zatrzymać cen, bo pracowaliby ze stratą i groziłoby im bankructwo – tłumaczy Kommiersant.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

 

 

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading