Nord Stream 2 w Helsinkach? | Chiny mogą wesprzeć Iran w obliczu sankcji USA

:W poniedziałek 16 lipca odbędą się rozmowy prezydentów USA i Rosji w Helsinkach. W agendzie może pojawić się sporny projekt gazociągu Nord Stream 2.

:Financial Times donosi, że Iran ma nadzieję na uchronienie kupców jego ropy w Azji przed sankcjami USA, które mają wrócić w listopadzie. Walną rolę mogą odegrać Chiny.

Nord Stream 2 w Helsinkach?

W poniedziałek 16 lipca odbędą się rozmowy prezydentów USA i Rosji w Helsinkach. W agendzie może pojawić się sporny projekt gazociągu Nord Stream 2.

Prezydent Donald Trump wspomniał ten temat w trakcie szczytu NATO w Brukseli, krytykując Niemcy za bycie „niewolnikami” dostaw gazu z Rosji.

http://biznesalert.pl/nato-bruksela-nord-stream-2-trump/

Rosja broni „ekonomicznego” charakteru Nord Stream 2

Odpowiedzieli mu rzecznik Kremla i doradca prezydenta Władimira Putina. Rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział, że „dostawy gazociągowe nie prowadzą do uzależnienia jednego kraju od drugiego, ale kompletnej współzależności. To gwarancja stabilności i dalszego rozwoju”. Jego zdaniem działania Trumpa to forma „nieuczciwej konkurencji”, która ma zmusić Europejczyków do zakupu LNG z USA. – My rozważamy to zagadnienie z punktu widzenia konkurencji ekonomicznej i faktu, że to klienci muszą podejmować samodzielne decyzje – dodał.

– Jesteśmy oczywiście zaniepokojeni stanowiskiem USA przeciwko Nord Stream 2. Jeżeli ten temat pojawi się (na szczycie w Helsinkach – przyp. red.), zaprezentujemy kontrargumenty, że chodzi o wolną konkurencję ekonomiczną – ocenił doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Jurij Uszakow.

Nord Stream 2 a LNG z USA

Rosjanie nie odnieśli się jednak do tez raportu Sbierbanku, który został ocenzurowany w Rosji. Wynika z niego, że projekt Nord Stream 2 może być nieopłacalny ekonomicznie, a zarobią na nim jedynie podwykonawcy, którzy są przyjaciółmi Władimira Putina.

Tymczasem, jak pisaliśmy w BiznesAlert.pl, podczas posiedzenia Rady Energetycznej  UE-USA, sekretarz ds. energii Rick Perry podkreślał, że nie chodzi tu o dostawy z USA jako jedyny element dywersyfikacji. Przypomniał, że Unia Europejska może dywersyfikować źródła dostaw za .m.in. pośrednictwem Południowego Korytarza Gazowego i LNG od innych dostawców. Polityka dywersyfikacji źródeł i tras dostaw surowców jest wspierana przez USA jeszcze od lat 80.

RIA/EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

 

Chiny mogą wesprzeć Iran w obliczu sankcji USA

Financial Times donosi, że Iran ma nadzieję na uchronienie kupców jego ropy w Azji przed sankcjami USA, które mają wrócić w listopadzie. Walną rolę mogą odegrać Chiny.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Dziennik podaje, że USA lobbują w Indiach, Chinach i Japonii na rzecz porzucenia przez te kraje importu ropy naftowej z Iranu w celu wywarcia dodatkowej presji na republikę islamską. Waszyngton odrzucił możliwość wyłaczeń spod sankcji dla sojuszników USA, którzy mają kontrakty na import ropy z Iranu, jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania.

Według FT postawa Chin może być decydująca dla kondycji Teheranu po powrocie sankcji USA w listopadzie. Amerykanie wycofali się z porozumienia nuklearnego zdejmującego obostrzenia z Iranu w zamian za utrzymanie cywilnego charakteru jego programu jądrowego.

Chiny, Indie, Japonia i Korea Północna importują prawie 65 procent z 2,7 mln baryłek dziennie eksportowanych z Iranu (dane agencji Kpler z maja tego roku). Według agencji Mehr w lipcu eksport ma zmaleć o 500 tysięcy baryłek dziennie. Ostatecznie ma spaść o 1 lub nawet 2 mln baryłek.

Tymczasem rzecznik ministra spraw zagranicznych Chin uznał sankcje USA za „kontrproduktywne” i opowiedział się za ich zniesieniem. Pekin poparł utrzymanie porozumienia nuklearnego. Nie wiadomo, czy Państwo Środka zdecyduje się na dalszy zakup ropy z Iranu, ale byłoby to uderzenie w politykę USA.

Przedstawiciel Iranu w kartelu naftowym OPEC Hossein Kazempour Ardebili ocenił, że sankcje podniosą ceny ropy nawet jeżeli sojusznik USA, Arabia Saudyjska, podniesie produkcję, a Trump stanie się zakładnikiem produkcji tego kraju i Rosji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s