Rusza proces trójstronny. Rozmowy KE-Ukraina-Rosja o gazie będą kontynuowane

Arctic LNG i Yamal LNG. Grafika: Total
Arctic LNG i Yamal LNG. Grafika: Total

:W Berlinie odbyły się rozmowy trójstronne z udziałem ministrów energetyki Rosji i Ukrainy oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po zakończeniu obecnego kontraktu przesyłowego. To ważne, bo kończy się 31 grudnia 2019 roku, kiedy ma być gotowy alternatywny szlak, czyli Nord Stream 2 krytykowany przez Ukraińców.

:Rozwija się współpraca gazowa firm z Rosji i Niemiec. Niemiecki gigant chemiczny BASF przyznał, że jest zainteresowany współpracą przy projektach arktycznych w Rosji, jak Arctic LNG 2.

Rusza proces trójstronny. Rozmowy KE-Ukraina-Rosja o gazie będą kontynuowane

W Berlinie odbyły się rozmowy trójstronne z udziałem ministrów energetyki Rosji i Ukrainy oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po zakończeniu obecnego kontraktu przesyłowego. To ważne, bo kończy się 31 grudnia 2019 roku, kiedy ma być gotowy alternatywny szlak, czyli Nord Stream 2 krytykowany przez Ukraińców.

Wojciech Jakóbik

Komisarz Marosz Szefczovicz uznał, że rozmowy były produktywne i zainaugurowały „skomplikowany, długi proces”. Z tego względu ustalono warunki „procesu trójstronnego”, czyli regularnych spotkań, które mają doprowadzić do podpisania nowego kontraktu przesyłowego między Rosją a Ukrainą. Szefczovicz wyraził nadzieję, że będzie on zgodny z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej. Ukraińcy są zobowiązani do ich wdrożenia jako strona Wspólnoty Energetycznej, czyli wymiaru zagranicznego polityki energetycznej UE.

Po spotkaniu w Berlinie z 17 lipca odbędą się kolejne, teraz z udziałem ekspertów wysokiego szczebla. Tematami rozmów będzie zapotrzebowanie na gaz ziemny w Unii Europejskiej, sposoby aplikacji prawa unijnego na Ukrainie oraz ich wpływ na kontrakt przesyłowy, rola certyfikowanego operatora systemu przesyłowego oraz taryfy. Strona ukraińska sygnalizowała gotowość do ustępstw na rzecz Rosji, o czym informował BiznesAlert.pl. Według Kommiersanta przesył przez Ukrainę będzie prawdopodobnie droższy, niż przez Nord Stream 2.

Spotkanie ekspertów ma się odbyć w połowie września. Przygotuje grunt pod kolejne spotkanie trójstronne na poziomie politycznym, które odbyłoby się w październiku. Według Szefczovicza odpowiedna częstotliwość spotkań to sześć do ośmiu tygodni. Twierdzi on, że pozwoli to zbudować zaufanie między negocjatorami.

– Wszyscy znamy fundamentalne pytanie: czy pierwszego stycznia 2020 roku będziemy mieli umowę o długoterminowych dostawach gazu do Unii Europejskiej przez Ukrainę na warunkach wiarygodnych komercyjnie – powiedział komisarz.

 

Ciąg dalszy symbiozy. BASF chce ruszyć z Rosjanami do Arktyki

Rozwija się współpraca gazowa firm z Rosji i Niemiec. Niemiecki gigant chemiczny BASF przyznał, że jest zainteresowany współpracą przy projektach arktycznych w Rosji, jak Arctic LNG 2.

Interfax/Total/RIA/Wojciech Jakóbik

Arctic LNG 2

Prezes filii rosyjskiej BASF Christoph Roehrig poinformował agencję Interfax, że jego firma chciałaby współpracować przy projekcie Novateku o nazwie Arctic LNG 2. Zakłada on budowę gazoportu o przepustowości 18,8 mln ton LNG rocznie. Ma być zlokalizowany na Półwyspie Gydańskim w Syberii Zachodniej. Będzie to następca Yamal LNG funkcjonującego już na Półwyspie Jamalskim.

Infrastrukturę naziemną projektuje włoski Saipem, jak w przypadku polskiego terminalu LNG w Świnoujściu. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść w 2019 roku, a pierwsze dostawy mogłyby ruszyć do końca 2023 roku.

W projekt zaangażował się francuski Total, przejmując 10 procent akcji  Arctic LNG 2. Biorąc pod uwagę, że firma posiada 19 procent akcji w Novateku, a ta rosyjska spółka chce zachować 60 procent akcji nowego gazoportu, zaangażowanie Francuzów w jego akcjonariat powinno sięgnąć 21,5 procent. Udział w przedsięwzięciu rozważa chińskie CNPC, o czym informował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Symbioza gospodarcza

Rosyjski BASF jest już zaangażowany w projekty rosyjskie. Poprzez spółkę-córkę Wintershall jest partnerem finansowym gazociągu Nord Stream 2. Posiada przez nią także udziały w złożu Achimow. W zamian przekazał Gazpromowi udziały w spółkach i infrastrukturze w Niemczech: 50 procent udziałów w firmie handlującej gazem WINGAS, WIEH (Wintershall Erdgas Handelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgas Handelshaus Zug), w tym również udziały w firmie Astora, która obsługuje obiekty magazynowe gazu ziemnego w Redhen i Jemgum w Niemczech, oraz udział w magazynie gazu ziemnego w Haidach w Austrii.

– BASF to jedyna firma z realnym, praktycznym doświadczeniem pracy w Arktyce – powiedział Roehrig. Zdradził, że jego spółka mogłaby zapewnić technologię oczyszczania „kwaśnego” gazu, czyli metanu zmieszanego z dwutlenkiem węgla i siarkowodorem, od których przyspiesza korozja gazociągów oraz innych instalacji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s