Projekt ustawy o sankcjach USA wobec Nord Stream 2 i LNG dla NATO

Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

:Senatorzy republikańscy Cory Gardner i Steve Daines zaproponowali ustawę, która wprowadziłaby sankcje USA wobec projektu Nord Stream 2. ESCAPE Act ma także wesprzeć sojuszników z NATO, którzy podlegają naciskom Rosji z wykorzystaniem energetyki.

:Według Ellen Scholl i Richarda Morningstara, amerykańskich ekspertów ds. polityki energetycznej, Trump może nie wprowadzić sankcji wobec partnerów projektu Nord Stream 2, ale sama niepewność w tej sprawie zapewni realizację celów USA.

 

Projekt ustawy o sankcjach USA wobec Nord Stream 2 i LNG dla NATO

Senatorzy republikańscy Cory Gardner i Steve Daines zaproponowali ustawę, która wprowadziłaby sankcje USA wobec projektu Nord Stream 2. ESCAPE Act ma także wesprzeć sojuszników z NATO, którzy podlegają naciskom Rosji z wykorzystaniem energetyki.

Wojciech Jakóbik

Ustawa o Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Energetycznego z Sojuszniczymi Partnerami w Europie (ESCAPE Act) wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne sojuszników NATO poprzez godne zaufania dostawy surowców z USA. Wprowadza także sankcje wobec projektu Nord Stream 2, który miałby dostarczać gaz z Rosji do Niemiec ze szkodą dla Europy Środkowo-Wschodniej.

– Surowce, które produkujemy, są bezpośrednio związane z naszym bezpieczeństwem energetycznym. Nie powinniśmy jedynie dążyć do niezależności energetycznej, ale musimy dominować na całym globie. ESCAPE Act zabierze Rosjanom broń przeciwko naszym sojusznikom, jaką jest gaz ziemny. USA może użyć swych surowców na korzyść sojuszników – stwierdził Daines.

ESCAPE Act:

Tworzy permanentne przedstawicielstwo USA w NATO, które ma wspierać współpracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Sojuszników

Wzywa do stworzenia całościowej transatlantyckiej strategii energetycznej USA skupionej na bezpieczeństwie energetycznym sojuszników w NATO i zwiększaniu eksportu surowców amerykańskich do tych krajów.

Wzywa sekretarza energii do przyznania pozwoleń na eksport gazu ziemnego do sojuszników NATO, Japonii i innych krajów, do których eksport będzie wspierać interesy bezpieczeństwa USA.

Autoryzuje obowiązkowe sankcje przeciwko projektom energetycznym Rosji, jak Nord Stream 2.

Zgodnie z zapisami proponowanej zmiany w innej ustawie (CAATSA), która daje możliwość objęcia projektów jak Nord Stream 2 sankcjami, prezydent miałby możliwość wyłączenia spod sankcji pod warunkiem przedstawienia pisemnego uzasadnienia komisjom obu izb parlamentu ds. stosunków zagranicznych na 15 dni przed ewentualnym wyłączeniem.

 

Sankcje USA mogą nie dotknąć Nord Stream 2, ale i tak mu zaszkodzą

Według Ellen Scholl i Richarda Morningstara, amerykańskich ekspertów ds. polityki energetycznej, Trump może nie wprowadzić sankcji wobec partnerów projektu Nord Stream 2, ale sama niepewność w tej sprawie zapewni realizację celów USA.

Handelsblatt Global/Wojciech Jakóbik

Nord Stream 2 bez sankcji, ale z niepewnością?

W tekście dla Handelsblatt Global eksperci piszą, że prezydent USA Donald Trump otrzymał od Senatu opcję objęcia sankcjami partnerów rosyjskich projektów gazociągów eksportowych, jak sporny Nord Stream 2, który ma dostarczać gaz z Rosji do Niemiec od końca 2019 roku, choć budowa jeszcze nie ruszyła. Powodem może być brak zgody Danii, ale i niepewność wobec losów przedsięwzięcia.

Zdaniem Scholl i Morningstara krytyka projektu przedstawiona przez Donalda Trumpa na szczycie NATO w Brukseli (opisywana w BiznesAlert.pl) wprowadza niepewność, która może zniechęcić inwestorów do projektu.

Przypominają oni jednak, że w ustawie CAATSA (także analizowanej w BiznesAlert.pl) Departament Stanu wyznaczył, że sankcje dotyczyłyby projektów, które ruszyły po przyjęciu tego prawa. – Zmiana wytycznych jest możliwa, ale retroaktywna aplikacja sankcji tworzyłaby podziały i prawdopodobnie była kontrproduktywna, biorąc pod uwagę silna rolę Niemiec przy utrzymaniu europejskiego konsensusu wobec utrzymania sankcji z 2014 roku przeciwko Rosji za agresję na Ukrainie – piszą eksperci. Byłoby to potwierdzenie informacji z analizy opublikowanej na BiznesAlert.pl z marca 2018 roku.

USA dalej czekają na Europę

Autorzy tekstu sugerują za to, że USA i Unia Europejska mogłyby razem objąć sankcjami osoby z „wewnętrznego kręgu” prezydenta Władimira Putina, które są podwykonawcami projektu. Sprawiłoby to, że projekt Nord Stream 2 stałby się dodatkowo wrażliwy na sankcje, a jego wiarygodność by spadła.

– Należy więc zapytać, czy Europa zrobi cokolwiek w tej sprawie – konkludują Amerykanie. Przypominają, że krytyka Nord Stream 2 i polityki Niemiec przedstawiona przez Trumpa na szczycie NATO spotkała się z odpowiedzią kanclerz Angeli Merkel, że jej kraj prowadzi „niezależną politykę energetyczną”. Tymczasem według krytyków Nord Stream 2, ten projekt uderzy właśnie w tę niezależność. Warto przypomnieć, że na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach jego amerykański odpowiednik przyznał, że Nord Stream 2 prawdopodobnie powstanie, bo „tak zdecydowała” kanclerz Niemiec.

 

LNG z Rosji zdobywa Chiny premią Północnego Szlaku

Novatek po raz pierwszy w historii dostarczył LNG do Chin z wykorzystaniem Północnego Szlaku Morskiego.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Gazowiec Władimir Rusanow dotarł do Chin 17 lipca. Dostarczył gaz z terminalu Yamal LNG w porcie Sabetta, skąd wyruszył 25 czerwca. Jego wyczyn powtórzył tankowiec Edward Tolle, który wypłynął z Rosji 27 czerwca. Dostawa do Chin zajęła im około trzy tygodnie i nie wymagała wsparcia lodołamaczy. Do Państwa Środka płynie już kolejny gazowiec Christophe de Margerie, który ma tam dotrzeć około 31 lipca.

Novatek informuje, że wszystkie trzy dostawy trafią na rynek chiński, w tym do CNPC, partnera projektu Yamal LNG (20 procent udziałów). Pozostałe posiada francuski Total (20 procent) i Fundusz Jedwabnego Szlaku (9,9 procent). Gazoport działa od grudnia 2017 roku.

W 2022-23 roku ma być gotowy Arctic LNG 2, kolejny projekt Novateku, który ma osiągnąć przepustowość 19,8 mln ton rocznie.

CNPC odbiera gaz od Novateku na mocy umowy dwudziestoletniej na dostawy 3 mln ton LNG rocznie. Rozmówcy Wiedomosti z Vygon Consulting podają, że cena jest powiązana z kosztami energii w Japonii i zgodnie z nią w lipcu LNG Novateku może kosztować 10,5-10,9 dolarów za mBtu. Koszt wydobycia i transportu do Chin w sześciu, cieplejszych miesiącach roku, wynosi 6,1 dolarów za mBtu.

Novatek zapowiada, że jest w stanie w przyszłości zmniejszyć koszty transportu nawet o jedną trzecią. Dostawy przez Północny Szlak Morski są półtora razy szybsze, niż przez Kanał Sueski – 44 do 68 dni. Różnica kosztów to 0,8 dolara za mBtu. Novatek informuje, że dzięki temu oszczędza 3,2 mln dolarów na każdej dostawie. Zwiększa to atrakcyjność projektu Arctic LNG 2.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s