Opóźnienie Nord Stream 2 przez Danię? | Czy powstanie super-OPEC?

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Chociaż minister energetyki Rosji Aleksander Nowak obstaje przy stwierdzeniu, że sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 jest realizowany zgodnie z terminarzem, to doszło już do opóźnienia decyzji Danii o zgodzie na odcinek na jej wodach terytorialnych.

:Według Rosji w przyszłym roku może powstać nowy kartel naftowy, który agencja Bloomberg nazwała „super-OPEC”.

Opóźnienie Nord Stream 2 przez Danię?

Chociaż minister energetyki Rosji Aleksander Nowak obstaje przy stwierdzeniu, że sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 jest realizowany zgodnie z terminarzem, to doszło już do opóźnienia decyzji Danii o zgodzie na odcinek na jej wodach terytorialnych.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Minister powiedział dziennikarzom RIA Novosti w Chinach, że gazociąg powstaje zgodnie z harmonogramem. – Wszystko związane z konstrukcją i przygotowaniem niezbędnych elementów jest zgodne z terminarzem – zadeklarował. Przyznał jednak, że spółka Nord Stream 2 odpowiedzialna za budowę i należąca w stu procentach do Gazpromu, nadal czeka na zgodę Danii, która mogłaby się pojawić „w drugiej połowie roku”.

W poprzednich wypowiedziach Nowak sugerował jednak, że zgoda nastąpi w drugim kwartale 2018 roku, który się już skończył. Oznacza to prawdopodobieństwo opóźnienia projektu, które sugerował BiznesAlert.pl w przeszłości. Duńczycy mogą nie wydać zgody na budowę odcinka na ich wodach, co spowoduje konieczność rewizji założeń projektu i ubiegania się o nowe pozwolenia. Może to wpłynąć na generalne opóźnienie projektu.

Gazociąg Nord Stream 2 ma dostarczać gaz z Rosji do Niemiec dzięki przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Jego krytycy ostrzegają, że ugruntuje dominującą pozycję rosyjskiego Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, podważy rentowność alternatyw na nierosyjskie źródła gazu i zagrozi dostawom przez Ukrainę. Zwolennicy liczą na tani gaz.

 

 

Czy powstanie super-OPEC?

Według Rosji w przyszłym roku może powstać nowy kartel naftowy, który agencja Bloomberg nazwała „super-OPEC”.

Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak zasugerował, że na bazie grupy OPEC+ czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego z kartelu OPEC oraz spoza niego, w tym Rosji, mogłaby powstać nowa organizacja. Temat ma zostać omówiony na spotkaniu ministrów OPEC+. Według Nowaka do ustalenia pozostaje nazwa organizacji i lokalizacja jej biura.

Nowy byt mógłby w razie potrzeby podejmować skoordynowane akcje, jak porozumienie naftowe, które doprowadziło do obniżki wydobycia ropy w krajach OPEC+ o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie, a potem do przekroczenia tej kwoty, wyznaczonej w układzie. Przełożyło się to na wzrost cen baryłki.

W BiznesAlert.pl pisaliśmy o tym, że Rosjanie chcieliby zaprosić do takiej współpracy USA, choć są na to małe szanse. Więcej można przeczytać w naszej analizie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s