Kolejna propozycja sankcji wobec Rosji trafi do kongresu USA | Nowa konwencja może zapewnić Europie gaz z Turkmenistanu

Czy Rosjanie zdołają zablokować Korytarz Południowy?

:Senator USA zapowiada kolejną propozycję wzmocnienia sankcji wobec Rosji, która ma także uwzględnić sektor energetyczny.

:W dzień Morza Kaspijskiego ma dojść do podpisania nowej konwencji, która ureguluje status prawny tego akwenu, co pozwoliłoby na rozstrzygnięcie losu Gazociągu Transkaspijkskiego i dostaw gazu z Turkmenistanu do Europy.

Kolejna propozycja sankcji wobec Rosji trafi do kongresu USA

Senator USA zapowiada kolejną propozycję wzmocnienia sankcji wobec Rosji, która ma także uwzględnić sektor energetyczny.

Wojciech Jakóbik

ESCAPE Act to dopiero początek

Po ESCAPE Act zaproponowanym przez grupę senatorów i opisanym przez BiznesAlert.pl, pojawiła się propozycja senatora Boba Menendeza, demokraty z New Jersey, który domaga się wzmocnienia sankcji wobec Rosji w sektorach energetyki i cyberbezpieczeństwa, wmocnienia nacisku na współpracowników prezydenta Władimira Putina oraz uderzenia w dług publiczny Federacji Rosyjskiej.

Wzmocnić sankcje i wprowadzić nowe

– Nie musimy czekać i patrzeć, czy Rosja zaatakuje w wyborach 2018 roku. Wiemy, że to się dzieje, więc musimy teraz zwiększyć presję. Nie czekajmy – apeluje Menendez. Odniósł się w ten sposób do zarzutów społeczności wywiadowczej USA, według której Rosja ingerowała w ostatnie wybory prezydenckie.

Propozycja Boba Menendeza zakłada wzmocnienie obowiązującej już ustawy CAATSA (ustawa o przeciwstawianiu się wrogom USA z użyciem sankcji – przyp. red.), a także wprowadzenia nowych obostrzeń.

Senator opowiedział się za tym, aby nie były możliwe wyłączenia spod sankcji, na przykład w celu utrzymania sprzedaży broni amerykańskiej, za czym optowała część polityków z USA. Zaapelował o ponadpartyjny wysiłek w tym zakresie. Menendez jest gorącym krytykiem spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych z jego rosyjskim odpowiednikiem w Helsinkach.

 

Nowa konwencja może zapewnić Europie gaz z Turkmenistanu

W dzień Morza Kaspijskiego ma dojść do podpisania nowej konwencji, która ureguluje status prawny tego akwenu, co pozwoliłoby na rozstrzygnięcie losu Gazociągu Transkaspijkskiego i dostaw gazu z Turkmenistanu do Europy.

Kommiersant/Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik

Koniec sporu o terytorium?

Kraje okalające Morze Kaspijskie przez lata spierały się o to, czy nowe projekty infrastrukturalne mogą na nim postawać bez zgody wszystkich z nich. Rosja i Iran wykorzystywały spór do blokady Gazociągu Transkaspijskiego, który pozwoliłby połączyć Azerbejdżan z Turkmenistanem i doprowadzić gaz turkmeński, przez infrastrukturę Południowego Korytarza Gazowego, do Europy. TCP ma wsparcie Komisji Europejskiej i USA.

Chociaż 22 czerwca tego roku Rosjanie przyznali, że prezydent Władimir Putin zamierza podpisać konwencję, a nawet opublikowali jej szkic w internecie, potem został on zdjęty ze strony internetowej. Artykuł 14 konwencji miał pozwolić państwom na budowę gazociągów pod morskich za zgodą wyłącznie tych krajów, przez których wody terytorialne będzie przebiegać nowa infrastruktura. Dawałoby to szansę na budowę TCP w taki sposób, aby nie była konieczna zgoda jego przeciwników w Rosji oraz Iranie. Dostawy gazu kaspijskiego do Europy to jedno z zagrożeń dla pozycji rosyjskiego Gazpromu.

Rosjanie deprecjonują konwencję

Kommiersant z 23 lipca przekonuje jednak za swymi źródłami, że Rosjanie ostatecznie wywalczyli jednomyślne decyzje w tym zakresie. Nie wiadomo, czy rzeczywiście tak jest oraz czy w zamian za takie ustępstwo Rosja odpuściła w innej kluczowej kwestii, której nie rozstrzygnął szkic rezolucji, to znaczy w podziale terytorialnym Morza Kaspijskiego, od którego może zależeć m.in. zwierzchność nad surowcami znajdującymi się pod dnem akwenu. Azerbejdżan i Turkmenistan już rozstrzygnęły swe spory graniczne i popierają budowę TCP.

Mimo to rosyjski dziennik przekonuje, że turkmeński gaz będzie płynął głównie do Chin przez „co najmniej dziesięć lat”. Udostępnienie tego surowca Europie wymagałoby rozbudowy Południowego Korytarza Gazowego, którego przepustowość jest obecnie zarezerwowana na potrzeby eksportu z azerskich złóż Szach Deniz 2.

Do podpisania nowej rezolucji ma dojść 12 sierpnia w Dzień Morza Kaspijskiego w kazachskim porcie Aktau. Sygnatariuszami będą Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Turkmenistan i Rosja.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s