USA i UE zapowiadają następcę TTIP. Dostawy LNG na stole

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

Prezydent USA zadeklarował na spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej, że chce współpracy na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i obustronnie korzystnego układu handlowego.

Daily Express/Wojciech Jakóbik

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie Donald Trump i Jean-Claude Juncker przekonywali, że ich rozmowy mogą zakończyć napięcia wywołane groźbami wypowiedzenia wojny handlowej wystosowanymi przez obie strony. Komisja groziła taryfami celnymi na 20 mld dolarów na dobra z USA. Amerykanie grozili nowymi cłami na samochody z Europy. Strony zadeklarowały, że będą dążyć do zdjęcia wzajemnych obciążeń, a do czasu zakończenia negocjacji USA nie wprowadzą nowych. – Miałem przyjechać po układ i wracam z układem – cieszył się przewodniczący KE.

Pomimo wprowadzenia przez Stany Zjednoczone opłat celnych w wysokości 20 procent na stal i aluminium z Unii Europejskiej, Juncker zadeklarował, że będzie współpracował z Waszyngtonem w celu ustalenia założeń nowego układu, który miałby zastąpić odrzucone Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (TTIP). W grę wchodzi także zdjęcie wspomnianych ceł.

Nowy układ także może zawierać zapisy o energetyce, które potencjalnie ułatwiłyby import węglowodorów z USA. Na spotkaniu z Trumpem przewodniczący Juncker zadeklarował, że „Europa chce kupować LNG z USA”, co pomogłoby zdywersyfikować źródła dostaw na kontynent.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s