Prezydent Wenezueli przyznaje: kryzys to nasza wina | Iran ostrzega USA: Ropa z Arabii Saudyjskiej nie zastąpi naszej

Nicolas Maduro, fot. Flickr
Nicolas Maduro, fot. Flickr

:Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro przyjął na siebie odpowiedzialność za kryzys ekonomiczny w kraju.

:Powrót sankcji amerykańskich wobec Iranu w listopadzie tego roku ma zablokować eksport ropy z tego kraju. Przedstawiciel Teheranu w kartelu OPEC przekonuje, że wbrew oczekiwaniom USA, zamiennikiem nie będzie ropa z Arabii Saudyjskiej.

Prezydent Wenezueli przyznaje: kryzys to nasza wina

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro przyjął na siebie odpowiedzialność za kryzys ekonomiczny w kraju.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

– Modele produkcji, których próbowaliśmy do tej pory, zawiodły. To nasza odpowiedzialność, moja. Musimy iść naprzód z siłą ekonomiczną, którą mamy – powiedział prezydent cytowany przez dziennik El Universal.

Prezydent Maduro wezwał swoich ministrów do tego, aby nie zrzucali odpowiedzialności za problemy gospodarcze na czynniki zagraniczne. – Czy atakuje nas imperializm? Koniec płaczu, ja nie płaczę. Tak jest i pozwólmy mu nas atakować. Nasze zadanie to produkować niezależnie od tego – ocenił.

Kryzys cen ropy naftowej spowodował załamanie budżetu Wenezueli. W kraju panuje galopująca inflacja i brakuje podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Kontrolę nad nimi sprawuje armia. Wprowadzono reglamentację. Implikuje to rosnące niezadowolenie społeczne i protesty opozycji, która z tego względu zdołała przejąć kontrolę nad parlamentem.

 

Iran ostrzega USA: Ropa z Arabii Saudyjskiej nie zastąpi naszej

Powrót sankcji amerykańskich wobec Iranu w listopadzie tego roku ma zablokować eksport ropy z tego kraju. Przedstawiciel Teheranu w kartelu OPEC przekonuje, że wbrew oczekiwaniom USA, zamiennikiem nie będzie ropa z Arabii Saudyjskiej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Gubernator Iranu w kartelu naftowym OPEC ocenił, że ropa saudyjska nie zastąpi irańskiej dzień po tym, jak kartel poinformował o wzroście wydobycia w krajach zrzeszonych o 70 tysięcy baryłek. Z danych wynika, że spadek eksportu z Iranu wywołany wycofywaniem się klientów z Zachodu w obawie przed sankcjami USA został przezwyciężony przez wzrost wydobycia w Arabii Saudyjskiej.

– Wygląda to tak, jakby prezydent Trump (Donald, prezydent USA – przyp. red.) został zakładnikiem Arabii Saudyjskiej i kilku producentów, którzy twierdzą, że mogą zastąpić 2,5 mln baryłek dziennego eksportu Iranu i nakłaniają go do działań przeciwko Iranowi – powiedział gubernator Hossein Kazempour Ardebili w rozmowie z agencją Reuters.

– Teraz ci producenci i Rosja sprzedają ropę drożej. Nawet nie z wydobycia, ale własnych zapasów – wskazał Ardebili, sugerując w ten sposób ograniczone możliwości podniesienia produkcji w celu zrekompensowania braku wywołanego sankcjami wobec Iranu.

Zdaniem przedstawiciela Iranu cena ropy naftowej będzie rosła pomimo apelu USA do OPEC o podniesienie wydobycia. To z tego powodu miał paść apel o uwolnienie części rezerwy strategicznej ropy amerykańskiej. – To będzie oznaczało wyższe ceny. Wyłączenia USA dla naszych klientów, jeśli się pojawią, to będą wynikały z błędów blefujących producentów, Saudyjczyków i innych. Jeżeli się nie pojawią, ceny znowu wzrosną – argumentował Irańczyk.

– Teraz pojawił się pomysł mega OPEC. Brawa dla prezydenta Trumpa. Rosji i Arabii Saudyjskiej – podsumował. Jego zdaniem alternatywa to wspieranie rozwoju wydobycia w krajach członkowskich OPEC zgodnie z potencjałem każdego z nich. Ardebili twierdzi, że największy posiada Iran.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s