Umowa Lotos-Rosnieft. Rosja ma plany wobec Polski | 10 mln dolarów dla człowieka Trumpa za środki na atom w USA

Wydobycie ropy. Fot. Wikimedia Commons
Wydobycie ropy. Fot. Wikimedia Commons

:Kommiersant pyta ekspertów o nową umowę na dostawy ropy podpisaną przez polską Grupę Lotos i rosyjski Rosnieft. Wyceniają oni kontrakt na 3 mld dolarów.

:Istotny darczyńca kampanii prezydenta USA Donalda Trumpa zgodził się zapłacić jego adwokatowi 1o mln dolarów za pozyskanie funduszy na projekt elektrowni jądrowej Bellefonte – donosi Wall Street Journal.

Umowa Lotos-Rosnieft. Rosja ma plany wobec Polski

Kommiersant pyta ekspertów o nową umowę na dostawy ropy podpisaną przez polską Grupę Lotos i rosyjski Rosnieft. Wyceniają oni kontrakt na 3 mld dolarów.

Dywersyfikacja w toku

BiznesAlert.pl cytował komunikat Rosnieftu o umowie. Lotos i Rosnieft podpisały umowę na dostawy do Polski od 6,4 do 12,6 mln ton ropy do 2020 roku. Kommiersant przypomina, że Polacy dywersyfikują źródła dostaw surowca, a Rosjanie chcą utrzymać jak największą część polskiego rynku.

Umowa z Rosnieftem ma być według Kommiersanta największą w portfelu Lotosu. Mimo to spółka szuka alternatywnych źródeł w Arabii Saudyjskiej, Iranie i Stanach Zjednoczonych. Sprowadziła z tych krajów dostawy spotowe.

W 2017 roku udział dostaw ropy z Rosji w ogólnym imporcie tego surowca spadł do 80 procent. Dodatkowym elementem dywersyfikacji byłby kontrakt długoterminowy z Iranem, na który liczyła Grupa Lotos, komunikując możliwość jego podpisania. Mimo to, wyjście USA z porozumienia nuklearnego i perspektywa powrotu sankcji amerykańskich wobec Iranu odstrasza inwestorów od porozumień tego rodzaju z Teheranem.

Więcej ropy przez Polskę?

Kommiersant sugeruje, że Rosnieft będzie chciał zwiększyć dostawy ropy przez Polskę. Operator Transnieft planuje utrzymać przepustowość dostaw ropy z Rosji do Polski na poziomie 17 mln ton, ale może ją zwiększyć. Ze względu na porozumienie naftowe grupy OPEC+ o ograniczeniu wydobycia oraz rosnącemu eksportowi do Chin, zmniejszyła się ilość surowca dostępna dla Europejczyków. Transnieft informował wtedy, że część klientów otrzymujących ropę z Rosji narzeka na jej zbyt wysokie zasiarczenie. Wtedy Grupa Lotos apelowała o spokojną analizę sytuacji i upewniała opinię publiczną, że jakość ropy rosyjskiej mieści się w parametrach, o czym informował BiznesAlert.pl.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

10 mln dolarów dla człowieka Trumpa za środki na atom w USA

Istotny darczyńca kampanii prezydenta USA Donalda Trumpa zgodził się zapłacić jego adwokatowi 1o mln dolarów za pozyskanie funduszy na projekt elektrowni jądrowej Bellefonte – donosi Wall Street Journal.

10 mln dolarów za atom w Alabamie

Franklin Haney przekonał w kwietniu 2018 roku ówczesnego adwokata prezydenckiego Michaela Cohena, aby ten wsparł wysiłki na rzecz dofinansowania przez Departament Energii nieukończonej elektrowni jądrowej Bellefonte w Alabamie. W razie sukcesu miał zapłacić 10 mln dolarów. Podpisano umowę consultigową w tej sprawie. Gdyby została zrealizowana, byłaby najdroższym kontraktem tego typu po wyborze Trumpa na prezydenta USA.

Podejrzany prawnik

Niedługo po propozycji Haneya siedziba Cohena została przeszukana przez agentów Federalnego Biura Śledczego. Prezydent zerwał więzi z tym prawnikiem, przeciwko któremu trwa obecnie śledztwo w sprawie niejasnych relacji biznesowych. Mógł on być zaangażowany w nierejestrowany lobbing, a także jest podejrzany o oszustwa finansowe w czasie kampanii wyborczej. To także człowiek, który w październiku 2016 miał zapłacić gwieździe filmów dla dorosłych zwanej Stormy Daniels za milczenie o rzekomych relacjach intymnych z Donaldem Trumpem. Cohen nigdy nie zarejestrował się jako lobbysta federalny.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s