Gazprom będzie miał problem z pożyczkami na Nord Stream 2 | Sankcje wobec Rosji zaszkodzą jej w Europie

:Źródła agencji Reuters przekonują, że rosyjski Gazprom został zmuszony do zamrożenia pożyczek zagranicznych przez spór sądowy z ukraińskim Naftogazem.

:Debata o rewizji dyrektywy gazowej ugrzęzła w sporach technicznych – podaje agencja Platts.

:Według Tatiany Mitrovej z Carnegie Moscow Center nie należy deprecjonować wpływu sankcji zachodnich na Rosję. Ich efekt ma się akumulować z czasem i grozić coraz większym zapóźnieniem technologicznym oraz problemami finansowymi, jeżeli reżim w Moskwie nie zmieni postępowania.

Gazprom będzie miał problem z pożyczkami na Nord Stream 2

Źródła agencji Reuters przekonują, że rosyjski Gazprom został zmuszony do zamrożenia pożyczek zagranicznych przez spór sądowy z ukraińskim Naftogazem.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Zachód boi się pożyczać Gazpromowi

Trzy źródła w bankach powiedziały agencji Reuters, że Gazprom został zmuszony do zawieszenia programu pożyczek zagranicznych w 2018 roku przez spór arbitrażowy z ukraińską firmą. W czerwcu tego roku sąd w Londynie efektywnie zamroził aktywa Gazpromu w Wielkiej Brytanii w ramach działań na rzecz wymuszenia na Rosjanach zapłaty należności z tytułu wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie na kwotę 2,6 mld dolarów.

Oznaczałoby to, że werdykt Londynu mógł zniechęcić banki zachodnie do współpracy z Gazpromem, ponieważ jakiekolwiek nowe środki mu przekazane mogą zostać zamrożone w podobny sposób – przekonuje źródło Reutersa. Rosyjska firma musi zatem polegać na rynku rosyjskim, na którym wypuściła obligacje warte 40 mld rubli. Jednak będzie skazana na wyższe koszty pożyczek i długotrwałą niepewność regulacyjną.

Gazprom miał przeprowadzić w czerwcu spotkania z inwestorami, którzy byliby zainteresowani jego euroobligacjami, ale zmienił plany po werdykcie sądu londyńskiego – zdradza rozmówca Reutersa. Tymczasem decyzja sądu mogła wynikać z napiętej atmosfery po próbie zabójstwa Siergieja Skripala, o którą Zachód oskarża Rosjan. Mógł być to także jednak zabezpieczający ruch Gazpromu.

Źródła agencji utrzymują, że Gazprom zamierza sprzedać obligacje w euro i jenach, ale te plany także zostały zagrożone przez zamrożenie aktywów. Przez niepewność w sprawie sporu z Naftogazem podmioty zachodnie boją się mu pożyczać pieniądze.

Gazprom ma zapasy

Pierwotnie Gazprom planował pożyczyć w tym roku 417 mld rubli, które posłużyłyby m.in. do dofinansowania projektów gazociągów Nord Stream 2 i Siła Syberii. Plan inwestycyjny zakładał w tym roku wydatki na 1,3 bln rubli. Rosyjska firma posiada własne zasoby, ale pożyczki zachodnie są tańsze.

Jeszcze przed wyrokiem sądu w sporze z Naftogazem rosyjska firma zabezpieczyła 750 mln franków szwajcarskich w pięcioletnich obligacjach UBS i 750 mln euro w ośmioletnich euroobligacjach Deutsche Banku, JPMorgan i trzech rosyjskich banków. Credit Agricole pożyczył Gazpromowi 600 mln euro w maju. Inne instytucje, które pożyczały mu pieniądze to Societe Generale, Commerzbank, UniCredit, UBS, BNP Paribas, Sumitomo Mitsui Banking Corp. Odmówiły one komentarza dla Reutersa.

 

Rewizja dyrektywy gazowej ugrzęzła w sporach

Debata o rewizji dyrektywy gazowej ugrzęzła w sporach technicznych – podaje agencja Platts.

Platts/Wojciech Jakóbik

Zmiana dyrektywy gazowej, która miała podporządkować projekty jak sporny Nord Stream 2 prawu europejskiemu, zatrzymała się na etapie sporów technicznych – dowiedziała się agencja Platts w Brukseli. Zgodnie z obawami zwolenników rewizji prezydencja austriacka nie uznała tych prac za priorytet. Austriacka OMV jest partnerem finansowym spornego Nord Stream 2, czyli projektu gazociągu, który w razie konieczności dostosowania go do prawa europejskiego, mógłby się co najmniej opóźnić.

Dyplomaci unijni, z którymi rozmawiała agencja Platts zdradzają, że propozycja rewizji dyrektywy gazowej przekazana przez Komisję Europejską i Parlament Europejski na arenę Rady Unii Europejskiej prawdopodobnie nie przejdzie przez etap konsultacji przed końcem tego roku. Tymczasem latem ma ruszyć budowa gazociągu Nord Stream 2 i nie jest jasne, czy nowa regulacja będzie go mogła obejmować, jeśli zostanie przyjęta później.

Istnieje także możliwość, że regulacja będzie obejmowała Nord Stream 2, ale jeśli zostanie przyjęta po jego ukończeniu zaplanowanym na koniec 2019 roku, to projekt zyska wyłączenia spod regulacji. Do rozstrzygnięcia zostaje, czy projekty jak Nord Stream 2 powinny być regulowane przez porozumienia międzyrządowe, których obecnie nie mają. Podobnie jest w przypadku Nord Stream 1, który już działa.

Austria zdecydowała, że priorytetem prac powinna być reforma rynku energii z wykorzystaniem tzw. pakietu zimowego: przeniesienie części regulacji rynku energii na poziom paneuropejski, reforma stowarzyszenia operatorów ACER, nowe zasady reagowania na zagrożenia dostaw energii. Po Austrii pracy Rady będą kolejno przewodniczyć Rumunia, Finlandia, Chorwacja i Niemcy.

 

Sankcje wobec Rosji zaszkodzą jej w Europie

Według Tatiany Mitrovej z Carnegie Moscow Center nie należy deprecjonować wpływu sankcji zachodnich na Rosję. Ich efekt ma się akumulować z czasem i grozić coraz większym zapóźnieniem technologicznym oraz problemami finansowymi, jeżeli reżim w Moskwie nie zmieni postępowania.

Wojciech Jakóbik

Sankcje zadziałają długofalowo

Sankcje zachodnie wobec Rosji zostały wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy. Mitrova przypomina, że mogą podkopać rozwój wydobycia węglowodorów, od których jest zależny budżet rosyjski i ograniczyć dostęp Rosjan do rynku zagranicznego. Jest to długofalowe zagrożenie dla stabilności kraju.

Sankcje ekonomiczne wobec Rosji celują w przyszły wzrost i rozwój sektora węglowodorowego Rosji. Ich efekt nie jest widoczny od ręki, ale w przyszłości będzie coraz bardziej kłopotliwy dla Rosji. Carnegie Moscow Center przeprowadził pogłębioną analizę, z której wynika, że sankcje są efektywne. Mogą spowolnić wydobycie węglowodorów i budowę infrastruktury eksportowej.

Ośrodek ustalił także, że słownictwo zastosowane w aktach wprowadzających sankcji pozwala na elastyczną interpretację według potrzeb. Można zatem zintensyfikować sankcje poprzez ich bardziej ostrą interpretację i zastosować je wobec określonych projektów. Przykładem może być zastosowanie ich wobec projektu Jużno Kirinskoje przez USA. Miał on pozwolić na rozwój eksportu LNG we współpracy Shella i Gazpromu, o czym pisał BiznesAlert.pl.

Problem z wydobyciem

Oznacza to, że na bazie sankcji można wprowadzać kolejne ograniczenia wobec projektów istotnych dla Rosji. Amerykanie zagrozili już obostrzeniami wobec Nord Stream 2. Mitrova przyznaje, że w końcu nie zostały one wprowadzone, ale na liście sankcji znalazł się prezes Gazpromu Aleksiej Miller, co zdaniem analityczki jest pewnym krokiem naprzód pomimo oporu w Europie. Same plotki o sankcjach wobec Nord Stream 2 utrudniają realizację tego projektu. Utrzymanie sankcji może utrudnić także wydobycie gazu z nowych projektów.

Krótkoterminowo sankcje nie uderzą mocno w Rosję. Ma ona potencjał do utrzymania wydobycia węglowodorów do 2020 roku przez to, że wcześniej przygotowała inwestycje wydobywcze. Jednak po 2020 roku perspektywy są niekorzystne. W scenariuszu wzmocnionych sankcji wydobycie ma zmaleć o około 5 procent do 2025 roku, czyli o 30 mln ton. Powodem ma być brak dostępu do technologii zachodnich. Do 2030 roku spadek wydobycia może wynieść 55 mln ton, czyli 10 procent obecnego poziomu. Rosja może próbować szukać zamienników do technologii zachodnich w Chinach i na własnym rynku. Spowoduje to jednak spadek konkurencyjności rosyjskiego sektora wydobywczego.

Sankcje połączone z rosnącą konkurencją rynkową mogą „istotne” zmniejszyć eksport węglowodorów do Europy – konkluduje Mitrova.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s