Czy Polakom zabraknie energii elektrycznej? Dla Radiowej Jedynki

– Oprócz upałów mamy także wichury, a wręcz huragany, których raczej nie było dotąd w Polsce, i które doprowadziły np. do tego, że w zeszłym roku doszło do problemów z zasilaniem, bo wiatr pozrywał sieci elektryczno-energetyczne – powiedział w audycji „W samo południe” Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.

Padł nowy letni rekord zużycia energii elektrycznej. 31 lipca o godzinie 13:15 zapotrzebowanie wyniosło aż 23 520 MW – wynika z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. – To jest dużo, ale te rekordy będziemy bić jeszcze kilkukrotnie tego lata, ponieważ mamy fale upałów. W lecie potrzebujemy coraz więcej energii – powiedział gość radiowej Jedynki.

Dodał, ze wynika to z dwóch zmian. – Pierwsza jest taka, że doszło do przemian technologicznych, które spowodowały, że ludzie w lecie zaczęli używać więcej energii. Chodzi przede wszystkim o to, żeby się chłodzić. To klimatyzatory są odpowiedzialne za to, że mamy tak wysokie szczyty zapotrzebowania. Druga zmiana, to zmiana klimatu. W Polsce mamy nawet noce tropikalne. Wracając z Chorwacji poczułem się tutaj bardziej w tropikach niż tam – powiedział Wojciech Jakóbik.

Ekspert podkreślił, że oprócz nowych rekordów zapotrzebowania pojawia się zagrożenie przerwą dostaw energii. – Wywołane jest tym, że oprócz upałów, mamy także wichury, a wręcz huragany, których raczej nie było w Polsce, i które doprowadziły np. do tego, że w sierpniu zeszłego roku doszło do problemów z zasilaniem, bo wiatr pozrywał sieci elektryczno-energetyczne.

Czy powinniśmy zacząć się bać, że zabraknie prądu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Więcej: Polskie Radio

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s