LNG dla Litwy. Decyzja o zakupie FSRU do końca roku | Nowe sankcje USA uderzają w gospodarkę Rosji

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

:Litewski rząd planuje do końca roku podjąć decyzję o ewentualnym wykupie dzierżawionego obiektu do odbioru LNG w Kłajpedzie.

:Gospodarka Rosji reaguje spadkami na zapowiedź nowych sankcji USA.

:Na ostatecznej liście ceł zaproponowanych przez Chiny w ramach odpowiedzi na ograniczenia wprowadzone przez USA zabrakło ropy naftowej.

LNG dla Litwy. Decyzja o zakupie FSRU do końca roku

Litewski rząd planuje do końca roku podjąć decyzję o ewentualnym wykupie dzierżawionego obiektu do odbioru LNG w Kłajpedzie.

LETA/BNS/Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Zygimantas Vaiciunas poinformował agencję LETA/BNS, że Litwa prawdopodobnie kupi FSRU – obiekt do skraplania i regazyfikacji – stacjonujący w porcie w Kłajpedzie. Pozwala on na import LNG. Obecnie jest dzierżawiony od norweskiej firmy Hoegh LNG od 2014 roku na 20 lat. Klaipedos Nafta ma zapewnić ocenę szans i zagrożeń związanych z ewentualnym wykupem. Sprawa ma zostać omówiona przez rząd w sierpniu, a decyzja zapadnie do końca roku.

Wykup FSRU ma dać niższe koszty użytkowania. Jest to istotne w obliczu faktu, że rząd litewski subsydiuje jego funkcjonowanie. Tymczasem konsumpcja LNG na Litwie spada, co podnosi koszty funkcjonowania obiektu. Wyniosły one w tym roku około 86 mln euro. Do sfinansowania transakcji mają posłużyć pożyczki i środki unijne.

Polski terminal LNG (infrastruktura stacjonarna należąca do Polskiego LNG, spółki-córki operatora Gaz-System) nie ma podobnych problemów finansowych, ponieważ jego wykorzystanie jest najwyższe w Europie dzięki rezerwacji przepustowości przez spółkę PGNiG.

 

Nowe sankcje USA uderzają w gospodarkę Rosji

Gospodarka Rosji reaguje spadkami na zapowiedź nowych sankcji USA.

Pravda Report/Kommiersant/Reuters/Wojciech Jakóbik

Nowe sankcje USA mają objąć banki rosyjskie i sieć lotniczą Aerofłot w dniu 22 sierpnia w odpowiedzi na potwierdzenie próby zabójstwa Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii przez służby rosyjskie.

Nowe regulacje mają zablokować eksport dóbr podwójnego użytku istotnych dla bezpieczeństwa do Rosji. Jeżeli Moskwa nie dostarczy Amerykanom gwarancji, że nie wykorzysta w przyszłości broni chemicznej, a także nie zgodzi się na inspekcję Organizacji Narodów Zjednoczonych, za trzy miesiące w życie wejdzie kolejna transza sankcji zakładająca obniżenie rangi kontaktów dyplomatycznych i zawieszenie lotów Aerofłotu do USA, a także obniżenie wymiany handlowej z zagranicą.

Rynek reaguje spadkiem wartości akcji Aerofłotu, Sbierbanku, VTB, a także wzrostem wartości walut zagranicznych w Rosji. Spadają indeksy giełdowe RTS i Moscow Exchange. W kongresie USA znajduje się pięć projektów nowych sankcji przeciwko Rosji, które dotyczą spornego projektu Nord Stream 2 i innych aspektów działalności gospodarczej tego państwa i mogą wejść w życie w razie zaakceptowania ich przez prezydenta Donalda Trumpa.

W odpowiedzi na deklarację USA dolar drożał w rosyjskich kantorach. W dniach 8-9 sierpnia podrożał o 2,8 rubla. W tym czasie euro zyskało na wartości prawie 3 ruble. Minister finansów Anton Siluanow przypomniał, że oprócz widma sankcji na ten trend miała wpływ zmienność rynków wschodzących.

– Zaostrzenie sankcji USA przeciwko Rosji można traktować jako wypowiedzenie wojny ekonomicznej – powiedział premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Zapowiedział odpowiedź jegokraju.

– Nie chciałbym komentować przyszłych sankcji, ale mogę tylko powiedzieć, że jeśli pojawi się coś jeszcze, jak zakaz aktywności banków lub wykorzystania określonej waluty, będzie to wypowiedzenie wojny ekonomicznej. Wtedy będzie niezbędna odpowiedź z wykorzystaniem metod ekonomicznych, politycznych, a jeśli trzeba, także innych. Nasi amerykańscy przyjaciele powinni to zrozumieć – ocenił premier rosyjski cytowany przez TASS.

Miedwiediew przyznał, że obowiązujące sankcje ograniczają siłę ekonomiczną Rosji i mają na celu „usunąć ją z grona największych konkurentów na arenie międzynarodowej”. – To nic dobrego, bo wszelkie restrykcje ostatecznie uderzają w zdrowie gospodarki, obrót czy kurs walut – wyliczał. Ruch USA wywołał wyprzedaż obligacji rządowych Rosji. Ministerstwo finansów przekonuje, że nie ma zagrożenia dla stabilności finansowej kraju.

Zdaniem Kremla nowe sankcje nie współgrają z konstruktywnym charakterem rozmów Trumpa z prezydentem Władimirem Putinem w Helsinkach.

 

Chiny nie uderzą w ropę z USA

Na ostatecznej liście ceł zaproponowanych przez Chiny w ramach odpowiedzi na ograniczenia wprowadzone przez USA zabrakło ropy naftowej.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Wall Street Journal przypomina, że Chińczycy realizują 70 procent zapotrzebowania na ropę z wykorzystaniem importu. Według Międzynarodowej Agencji Energii może ona wzrosnąć do 80 procent w 2040 roku. W czerwcu 2018 roku Państwo Środka sprowadziło 250,8 mln baryłek ropy naftowej.

Chiny to największy kupiec ropy amerykańskiej na świecie, sprowadzający jedną piątą ich eksportu, czyli ponad 80 mln baryłek w 2017 roku. Odpowiada on za trzy procent chińskiego importu. Główni dostawcy to Rosja i Arabia Saudyjska.

WSJ sugeruje, że powodem pominięcia ropy amerykańskiej przez Chiny może być fakt, że liczą one na wyłączenie spod powracających sankcji na dostawy czarnego surowca z Iranu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s