Merkel i Putin porozmawiają o Nord Stream 2 | USA na elektromobilnej wojnie z Chinami

Baltic Pipe a Nord Stream

:Angela Merkel spotka się z Władimirem Putinem w Berlinie. Jednym z tematów rozmowy będzie sporny projekt gazociągu Nord Stream 2.

:Według branży magazynów energii w USA polityka prezydenta Donalda Trumpa zmierzająca do podniesienia taryf na import aluminium oraz sprzeciw wobec nowych standardów paliw samochodowych mogą spowolnić rozwój elektromobilności.

:Arabia Saudyjska zmniejszyła wydobycie ropy pomimo planu zwiększenia go w krajach porozumienia naftowego OPEC+.

Merkel i Putin porozmawiają o Nord Stream 2

Angela Merkel spotka się z Władimirem Putinem w Berlinie. Jednym z tematów rozmowy będzie sporny projekt gazociągu Nord Stream 2.

Rozmowy na ostatnią chwilę

Kanclerz Niemiec przyjmie prezydenta Rosji w dniach 18-19 sierpnia, by porozmawiać o Nord Stream 2. Jest to projekt gazociągu z Rosji do Niemiec o planowanej przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Partnerzy finansowi projektu informują o rozpoczęciu budowy pomimo oporu Polski, Ukrainy, USA i części krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które obawiają się negatywnego wpływu politycznego, rynkowego, regulacyjnego i środowiskowego projektu na region. Informacja pojawiła się pomimo faktu, że nie ruszyło faktyczne układanie rur na dnie Zatoki Greifswaldzkiej na potrzeby projektu.

Nord Stream 2 nie ma jeszcze kompletu zgód na budowę. Czeka na ocenę oddziaływania na środowisko alternatywnego szlaku przez Danię, która może zakwestionować pierwotną trasę na mocy prawa, które pozwala jej oceniać takie inwestycje z punktu widzenia polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa. Z ich punktu widzenia Kopenhaga uznaje projekt za zagrożenie.

Co z Ukrainą?

Rzecznik kanclerz Steffen Seibert przekonuje, że pomimo poparcia dla Nord Stream 2 jego kraj optuje za utrzymaniem roli tranzytowej przez Ukrainę, która pozbawiona dostaw z Rosji na korzyść nowego gazociągu, może mieć problemy z utrzymaniem stabilności budżetowej. Jednak rozmowy na ten temat nadal trwają w procesie trójstronnym z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji.

Sankcje USA?

USA grożą sankcjami wobec partnerów Nord Stream 2, bo w przekonaniu departamentu stanu projekt zagraża Europie, między innymi przez ryzyko ułożenia wzdłuż niego instalacji podsłuchowych. Na szczycie NATO w Brukseli prezydent Donald Trump oskarżył Niemcy o bycie „zakładnikiem Rosji”, ze względu na ich uzależnienie od rosyjskiego gazu. Niemcy odpierają te zarzuty, podkreślając zdywersyfikowany charakter rynku niemieckiego.

Independent/Wojciech Jakóbik

 

USA na elektromobilnej wojnie z Chinami

Według branży magazynów energii w USA polityka prezydenta Donalda Trumpa zmierzająca do podniesienia taryf na import aluminium oraz sprzeciw wobec nowych standardów paliw samochodowych mogą spowolnić rozwój elektromobilności.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Rozmówcy Financial Times wskazują, że produkcja może przenieść się do Chin, które „zyskają kontrolę nad światem z wykorzystaniem energetyki”. Izraelska firma StoreDot stworzyła baterie litowo-jonowe, które nadają się do komórek i samochodów elektrycznych. Mają się szybko ładować, bo w pięć a nie kilkadziesiąt minut, jak inne baterie samochodowe.

StoreDot otrzymała dofinansowanie z Daimlera w wysokości 60 mln dolarów i z BP – 20 mln dolarów. Z tym wsparciem zamierza zbudować fabrykę magazynów energii o przepustowości 1 GWh rocznie, która wystarczy do zaopatrzenia 30 tysięcy samochodów. Istnieje szansa późniejszej rozbudowy do 10 GWh rocznie. Decyzja o lokalizacji ma zapaść w pierwszym kwartale przyszłego roku, a produkcja może ruszyć w 2021 roku.

Rynek baterii do samochodów elektrycznych w USA ma osiągnąć wartość 84 mld dolarów w 2025 roku. Jednak przedstawiciele StoreDot ostrzegają, że polityka handlowa Trumpa może w tym przeszkodzić. Strategia przemysłowa Chin o nazwie Made in China 2025 zakłada priorytet rozwoju samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Do 2021 roku Chińczycy chcą odpowiadać z a73 procent światowej produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Z tego powodu adminsitracja Trumpa zaproponowała nowe taryfy ograniczające wpływy chińskie w branży. Jednak taryfy na aluminium podniosą koszty produkcji baterii w USA.

Departament Transportu poinformował, że zamierza odrzucić projekt wprowadzenia standardów paliw zaplanowany na pierwszą połowę przyszłej dekady jeszcze przez administrację Baracka Obamy. Regulacja miała zachęcić producentów do wytwarzania większej ilości samochodów elektrycznych. Ludzie Trumpa planują także usunąć autonomię stanu Kalifornia w tym zakresie. Wprowadził on własne regulacje zachęcające do produkcji samochodów zasilanych energią elektryczną.

 

Arabia Saudyjska obawia się ropy z USA

Arabia Saudyjska zmniejszyła wydobycie ropy pomimo planu zwiększenia go w krajach porozumienia naftowego OPEC+.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Arabia zmniejsza zamiast zwiększać wydobycie ropy

Królestwo obiecało zwiększyć wydobycie w celu zrekompensowania spodziewanego spadku eksportu z Iranu, który ma zostać znów objęty sankcjami USA ograniczającymi jego możliwości sprzedaży surowca na rynkach zagranicznych. Tymczasem Arabia wydobywała w lipcu poniżej 10,4 mln baryłek dziennie – wynika z wyliczeń kartelu naftowego OPEC. To spadek o ponad 52 tysiące baryłek w stosunku do poprzedniego roku. Wyliczenia Saudyjczyków wskazują na jeszcze niższą liczbę poniżej 10,3 mln baryłek dziennie.

Na spotkaniu grupy OPEC+ w czerwcu zapadła decyzja o skoordynowanym podniesieniu produkcji do poziomu wyznaczonego w porozumieniu naftowym. Zmierza ono do obniżenia wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie w grupie producentów OPEC i jedenastu spoza organizacji, w tym Rosji, czyli grupy OPEC+. Sygnatariusze porozumienia zredukowali wydobycie o większy wolumen, między innymi ze względu na kryzys produkcji w Wenezueli wywołany zapaścią gospodarczą tego kraju i spadek eksportu z Iranu w obliczu powrotu sankcji. Zadeklarowały, że ponownie zwiększą wydobycie do poziomu wyznaczonego w układzie.

Obawa przed USA?

Arabia Saudyjska informuje, że obniżyła wydobycie ze względu na małe zainteresowanie ropą na rynku ze względu na rabaty oferowane przez Iran, który chce maksymalizować sprzedaż przed powrotem sankcji USA. Krytycy podejścia Arabii przekonują, że chce ona poprawić pozycję w rywalizacji z ropą z USA. Ropa Brent, która w maju sięgnęła wartości 80 dolarów za baryłkę, od tego czasu potaniała do 73 dolarów.

Zbyt niska cena będzie napędzać wydobycie w USA. Według OPEC wydobycie poza kartelem ma rosnąć i osiągnąć 59,6 mln baryłek w 2018 roku i 61,8 mln baryłek w 2019 roku. Zapotrzebowanie na ropę kartelu ma spadać z 32,9 mln baryłek w 2018 roku do 32 mln baryłek rok później. Wszystkie te wyliczenia zostały zrewidowane na korzyść ropy spoza OPEC i niekorzyść tej z kartelu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s