USA uwolnią część rezerw ropy | Litwa kupi FSRU, by sprowadzać LNG taniej | Iran ostrzega przed wojną cenową w OPEC

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

:Rząd USA zatwierdził sprzedaż części surowca ze Naftowej Rezerwy Strategicznej (SPR). Ruch ten jest odczytywany jako odpowiedź na groźby Iranu, który ostrzega świat przed niedoborem ropy po powrocie sankcji USA na eksport jego baryłek.

:Litwa odkupi obiekt pozwalający sprowadzać LNG do Kłajpedy. Obecnie jest on dzierżawiony od Norwegów.

:Według Iranu nie należy zastępować dostaw jego ropy żadną alternatywą. Po powrocie sankcji USA w związku z wyjściem Stanów z porozumienia nuklearnego, dostawy irańskiej ropy będą znacznie utrudnione. Inwestorzy zachodni już opuszczają ten kraj, a konkurencja na czele z Arabią Saudyjską liczy na udziały rynkowe.

USA uwolnią część rezerw ropy

Rząd USA zatwierdził sprzedaż części surowca ze Naftowej Rezerwy Strategicznej (SPR). Ruch ten jest odczytywany jako odpowiedź na groźby Iranu, który ostrzega świat przed niedoborem ropy po powrocie sankcji USA na eksport jego baryłek.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Financial Times podaje, że w okresie od 1 października do 30 listopada tego roku Amerykanie wypuszczą na rynek 11 mln baryłek „kwaśnej” ropy. Chociaż sprzedaż została wpisana do ustawy budżetowej z 2015 roku, to termin jest zbieżny z momentem przywrócenia sankcji amerykańskich wobec Iranu, które mają wrócić w listopadzie. Zabronią one sprzedaży ropy irańskiej z użyciem dolarów, co praktycznie ograniczy do minimum dostawy z tego kraju, co może spowodować zniknięcie z rynko do miliona baryłek dziennie. Irańska ropa jest „kwaśna”, czyli zasiarczona, podobnie jak gatunek, który Amerykanie chcą wypuścić na rynek w listopadzie.

SPR powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku w odpowiedzi na kryzys dostaw z Bliskiego Wschodu. Wraz z nią wdrożono zakaz eksportu ropy do krajów spoza strefy wolnego handlu z USA, chociaż zniesiono go w 2015 roku po tym, jak Amerykanie stali się eksporterami tego surowca. Rosnące obecnie ceny ropy, które przekładają się na droższą benzynę w USA, są istotnym elementem sporu politycznego wewnątrz Stanów Zjednoczonych.

Litwa kupi FSRU, by sprowadzać LNG taniej

Litwa odkupi obiekt pozwalający sprowadzać LNG do Kłajpedy. Obecnie jest on dzierżawiony od Norwegów.

BNS/LETA/Wojciech Jakóbik

Rządowa komisja ds. rozbudowy infrastruktury gospodarczej poinformowała agencję LETA/BNS, że rząd zamierza wykupić pływający obiekt do skraplania i regazyfikacji (FSRU), który stacjonuje w Kłajpedzie. To zwany popularnie gazoport litewski, dzięki któremu Litwa sprowadza gaz skroplony będący alternatywą do dostaw z Rosji. Wykup ma obniżyć koszty użytkowania obiektu.

Zdaniem Komisji będzie to wybór najbardziej opłacalny ekonomicznie. – Biorąc pod uwagę potrzebę Litwy zapewnienia długoterminowo dostaw LNG ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oraz atrakcyjnej ceny gazu, wybraliśmy opcję zapewniającą największy efekt ekonomiczny i jest strategicznie najłatwiejsza do utrzymania w długim terminie – zdradził minister energetyki Zygimuntas Vaiciunas. – Litwa utrzyma dostęp do światowego rynku LNG, a tym samym zachowa największą możliwą elastyczność i możliwość udzielenia zgrabnej odpowiedzi na zmiany sytuacji na rynku w przyszłości – dodał.

Alternatywą było przedłużenie dzierżawy FSRU, które rozłożyłoby koszty na dłuższy okres, które miałyby wynosić co najmniej 44 mln euro rocznie od 2019. Byłaby to obniżka o co najmniej 23 mln euro z 66 mln płaconych co rok obecnie. Cena wykupu FSRU jest szacowana na 121-160 mln euro. Zależy jednak od ostatecznego kontraktu z właścicielem obiektu, norweskim Hoegh LNG.

Iran ostrzega przed wojną cenową w OPEC

Według Iranu nie należy zastępować dostaw jego ropy żadną alternatywą. Po powrocie sankcji USA w związku z wyjściem Stanów z porozumienia nuklearnego, dostawy irańskiej ropy będą znacznie utrudnione. Inwestorzy zachodni już opuszczają ten kraj, a konkurencja na czele z Arabią Saudyjską liczy na udziały rynkowe.

SHANA/Wojciech Jakóbik

– Iran, jako jeden z fundatorów kartelu naftowego OPEC, zawsze odgrywał ważną i skuteczną rolę przy realizacji podstawowych celów organizacji – przypomniał Kazem Gharibabadi, stały przedstawiciel Iranu przy OPEC podczas spotkania z sekretarzem generalnym Mohammadem Barkindo w siedzibie organizacji w Wiedniu.

Iran oczekuje, że kraje OPEC będą działać zgodnie z porozumieniem naftowym, które zakłada skoordynowaną redukcję wydobycia ropy o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie. Irańczycy obawiają się, że ich konkurencja na czele z Arabią Saudyjską, będzie zwiększać eksport, co odbędzie się kosztem udziałów irańskich, które znacznie spadną po powrocie sankcji USA.

Amerykanie przywrócą sankcje na eksport ropy z Iranu z wykorzystaniem dolarów w listopadzie tego roku ze względu na wycofanie USA z porozumienia nuklearnego. Zakładało ono zniesienie sankcji w zamian za nałożenie ścisłej kontroli na program jądrowy Iranu. W dyskusjach polityków pojawiła się propozycja nowego układu, ale nie ma konkretów na ten temat.

Zdaniem Gharibabadiego zastępowanie dostaw z Iranu, które przekroczyły 2 mln baryłek dziennie, eksportem z innego kraju OPEC byłoby niezgodne z zasadami organizacji. – Żaden kraj nie może przejąć wydobycia i eksportu innego kraju członkowskiego pod żadnym pozorem. Na spotkaniu ministrów OPEC nie zostały wydane w tej sprawie żadne pozwolenia, nie licząc aktu, że warunki technczne innych krajów nie pozwalają twierdzić, że byłyby do tego zdolne – powiedział wysłannik Iranu. – Iran wierzy, że OPEC powinno wspierać swoich członków i nie pozwalać, by inne kraje upolityczniały organizację – dodał.

W przeszłości kraje OPEC walczyły o udziały rynkowe poprzez wojnę cenową i zalewanie rynków jak największą ilością ropy, co doprowadziło do kryzysu jej ceny w połowie 2014 roku. Wówczas Iran nie był obecny na rynkach, ze względu na sankcje USA. Przełom w postaci porozumienia nuklearnego z 2015 roku umożliwił mu powrót z ropą. Z kolei powrót sankcji spowoduje odwrotny efekt, a o udziały rynkowe Iranu może zawalczyć konkurencja, jak Arabia Saudyjska.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s