Skoro Nord Stream 2 to biznes, dlaczego rozmawiają o nim wciąż politycy? Dla PR24

Angela Merkel i Władimir Putin. Fot.: Kremlin.ru
Angela Merkel i Władimir Putin. Fot.: Kremlin.ru

Niemcy przekonują, że w Nord Stream 2 chodzi jedynie o biznes. Tylko dlaczego o tym projekcie cały czas rozmawiają politycy? – zastanawiał się Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Przy okazji spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Władimirem Putinem w Polskim Radiu 24 rozmowa na temat najważniejszego rosyjsko-niemieckiego projektu w ostatnich latach.  

Gazociąg Nord Stream 2, który ma biec po dnie Morza Bałtyckiego, pozwoli Rosji na pominięcie Ukrainy i Polski na drodze dostaw gazu na rynek zachodni. Dla Niemców jest to szansa na jeszcze tańszy surowiec, który pozwoli na zwiększenie konkurencyjności tamtejszej gospodarki. – Jest to jednak całkowicie niezgodne z europejską polityką dywersyfikacji – zaznaczył Wojciech Jakóbik.

Zdaniem eksperta, biznes, w tym projekt Nord Stream 2, jest dla rosyjskiego prezydenta możliwością otworzenia drzwi do zachodniej polityki, pomimo szeregu problemów w bilateralnych relacjach, także z Niemcami.

– Z jednej strony Niemcy prowadzą politykę sankcji wobec Rosji, a z drugiej zgadzają się na Nord Stream 2 nie widząc w tym sprzeczności, w przeciwieństwie do takich krajów jak Polska, czy kraje bałtyckie – dodał Wojciech Jakóbik.

Gazociąg Nord Stream 2 nie będzie dla Polski problemem egzystencjalnym. W razie potrzeby nasz kraj sprowadzi gaz z innych kierunków. Pojawi się jednak kłopot rynkowy. Ogromne ilości rosyjskiego gazu w Niemczech zaburzą konkurencję. – Zagrozi to również rozwojowi alternatyw i poszukiwaniu nowych źródeł, którym będzie trudniej konkurować o rynek z dominującym dostawcą. Jego pozycja zostanie ugruntowana przez nowo powstały gazociąg – zauważył rozmówca Polskiego Radia 24.

Według Wojciecha Jakóbika Niemcy są uwikłani biznesowymi relacjami w rosyjską politykę. Przez te zależności nie potrafią prowadzić niezależnej polityki wobec Moskwy i z tego powodu tak łatwo godzą się na realizację gazociągowego projektu.

– Te zależności widać chociażby na przykładzie byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schrödera, który obecnie jest rosyjskim lobbystą. Poprzez zależności ekonomiczne wobec Rosji Niemcy stają się bardziej ulegli i mniej ambitni w polityce wobec Władimira Putina – zaznaczył.

Ponadto w audycji Waldemar Maszewski, korespondent Polskiego Radia w Berlinie, mówił na temat spotkania kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina, do którego doszło w sobotę.

Źródło: Polskie Radio 24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s