USA wprowadzają nowe sankcje wobec Rosji. Wielka Brytania chce więcej | Merkel uda się do Azerbejdżanu po gaz spoza Rosji, ale nie blokuje Nord Stream 2

Władimir Putin i Donald Trump w Helsinkach. Fot. Kremlin.ru

:Amerykanie wprowadzają nowe sankcje wobec Rosji za przemyt surowców do Korei Północnej. Wielka Brytania domaga się kolejnych za użycie broni chemicznej na jej terytorium.

 

USA wprowadzają nowe sankcje wobec Rosji. Wielka Brytania chce więcej

Amerykanie wprowadzają nowe sankcje wobec Rosji za przemyt surowców do Korei Północnej. Wielka Brytania domaga się kolejnych za użycie broni chemicznej na jej terytorium.

Wall Street Journal/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

USA wprowadzają nowe sankcje

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadziła nowe sankcje przeciwko Rosji. Departament Stanu dopisał na czarną listę firmy naruszające zakaz handlu surowcami z Koreą Północną i współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. To także odpowiedź na sygnały o kolejnych próbach ingerencji w politykę wewnętrzną USA.

Wielka Brytania chce więcej

Tymczasem Jeremy Hunt, sekretarz do spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa, odwiedził Waszyngton i zaapelował o kolejne sankcje wobec Rosji ze względu na jej zaangażowanie w otrucie bronią chemiczną obywatela brytyjskiego, byłego szpiega rosyjskiego wywiadu odwróconego przez jego odpowiednik na Wyspach, Siergieja Skripala i jego córki. Przy okazji wizyty Hunt skrytykował projekt Nord Stream 2 zakładający budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec, o czym informował BiznesAlert.pl. Amerykański prezydent nadal nie zdecydował się na objęcie obostrzeniami tego przedsięwzięcia, choć Kongres dał mu taką możliwość.

 

Merkel uda się do Azerbejdżanu po gaz spoza Rosji, ale nie blokuje Nord Stream 2

Financial Times donosi, że kanclerz Angela Merkel zamierza rozmawiać z Azerbejdżanem o rozwoju dostaw gazu do Europy. Ma to zrobić niedługo po tym, jak na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem omówiła warunki realizacji kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Morze Kaspijskie stoi otworem

Merkel odwiedzi w tym tygodniu Azerbejdżan, by rozmawiać o rozwoju dostaw gazu ziemnego z regionu kaspijskiego do Europy. Chodzi o dostawy azerskie gazociągami Południowego Korytarza Gazowego. Mogą one w przyszłości dostarczać surowiec z Turkmenistanu, Cypru lub Izraela. Źródła FT podają, że Kanclerz podkreśliła konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy. Merkel przyjęła z zadowoleniem porozumienie o statusie prawnym Morza Kaspijskiego, które otwiera drogę do rozwoju dostaw turkmeńskich do Europy, o czym można przeczytać w naszym portalu.

Dywersyfikacja a Nord Stream 2

Tymczasem krytycy wskazują, że sporny projekt gazociągu z Rosji do Niemiec o nazwie Nord Stream 2 zadziała niekorzystnie na dywersyfikację, o czym piszemy w BiznesAlert.pl od 2015 roku. Według Merkel to przedsięwzięcie czysto biznesowe, w które nie powinni ingerować politycy. Mimo to temat padł na spotkaniu kanclerz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Berlinie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s