Problemy na Sachalinie podnoszą cenę LNG

LNG z USA w Europie. Grafika: Komisja Europejska
LNG z USA w Europie. Grafika: Komisja Europejska

Przerwa pracy terminalu LNG na Sachalinie zachwiała pewnością dostaw LNG w Azji, windując ceny tego paliwa na giełdzie – czytamy w agencji Platts.

Platts/Wojciech Jakóbik

Usterka w gazoporcie firmy Sachalin Energy spowodowała zatrzymania pracy jednej z dwóch linii technologicznej. Naprawa ma potrwać kilka dni. Firma nie przewiduje istotnych opóźnień terminarza dostaw.

Sachalin Energy należy do Gazpromu (50 procent akcji), Shella (27,5 procent), Mitsui (12,5 procent) i Mitsubishi (10 procent). Całkowita przepustowość znamionowa Sachalin LNG to 9,6 mln ton rocznie, ale obiekt produkuje systematycznie powyżej 10 mln ton metrycznych gazu skroplonego rocznie.

Mimo to rynek zareagował podwyżką. Cena futures na październik wzrosła o 10,1 centów za MMBtu do 11,375 dolarów. Problemy na Sachalinie podkopały zaufanie do dostaw realizowanych z tamtejszego gazoportu do Korei Południowej i Japonii.

Przerwa pracy ze stycznia 2016 roku spowodowała spadek produkcji o 50 procent, deklarację siły wyższej, oraz podwyżkę ceny LNG na giełdzie o 17 procent. Wzrosła ona o 85 centów za MMBtu w cztery dni z historycznego minimum w wysokości 4,95 dolarów za MMBtu.

Problemy na Sachalinie mogą się przeciągnąć i wpłynąć na terminarz dostaw LNG – przekonują rozmówcy agencji Platts.

Wzrost cen LNG w Azji zwiększy atrakcyjność tego rynku w porównaniu z europejskim, na którym panują niższe ceny, dzięki zróżnicowanym dostawom z różnych kierunków.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s