ME: Polska ma czas na decyzję o kontrakcie jamalskim | Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła, ale może ruszyć bez zgody Danii

Gazociąg Jamalski

:Polska nie zdecydowała jeszcze o przedłużeniu bądź nieprzedłużeniu kontraktu na dostawy gazu rosyjskiego po 2022 roku – miał powiedzieć agencji RIA Novosti minister energii Krzysztof Tchórzewski w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

:Gazprom niebawem rozpocznie budowę podmorskiej części gazociągu Nord Stream 2 – podaje gazeta Wiedomosti. Dowodzi to, że budowa jeszcze nie ruszyła, wbrew doniesieniom Financial Times. Jednak według dziennika Rosjanie są gotowi rozpocząć prace bez zgody Danii.

ME: Polska ma czas na decyzję o kontrakcie jamalskim

Polska nie zdecydowała jeszcze o przedłużeniu bądź nieprzedłużeniu kontraktu na dostawy gazu rosyjskiego po 2022 roku – miał powiedzieć agencji RIA Novosti minister energii Krzysztof Tchórzewski w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Warszawa komunikowała, że istniejący kontrakt jest nieatrakcyjny ekonomicznie i zamierza go porzucić, zastępując go ewentualnie nowym. Minister uspokaja jednak, że „jest jeszcze dużo czasu do 2022 roku”. Obecnie Polska sprowadza do 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie od Gazpromu.

BiznesAlert.pl zgłaszał zastrzeżenia do materiału RIA Novosti, o czym można przeczytać więcej w naszym tekście.

 

Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła, ale może ruszyć bez zgody Danii

Gazprom niebawem rozpocznie budowę podmorskiej części gazociągu Nord Stream 2 – podaje gazeta Wiedomosti. Dowodzi to, że budowa jeszcze nie ruszyła, wbrew doniesieniom Financial Times. Jednak według dziennika Rosjanie są gotowi rozpocząć prace bez zgody Danii.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Gazociąg Nord Stream 2 czeka na zgodę wszystkich krajów, przez których terytorium miałby przebiegać. Do tej pory nie wyraziła jej Dania. Rozważa ona zgodę na budowę odcinka przez jej wyłączne wody terytorialne. Tymczasem według informacji BiznesAlert.pl ocena przez Kopenhagę alternatywnego szlaku przez strefę ekonomiczną zasugerowanego przez Nord Stream 2 AG może zająć nawet rok.

Wiedomosti podają, że spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu nie będzie czekać na zgodę Duńczyków i zacznie prace na terytorium Finlandii. Wiedomosti podają jednak, że trwają prace przygotowawcze w Niemczech, wbrew wcześniejszym doniesieniom Financial Times, który informował o rozpoczęciu budowy.

Nord Stream 2 to projekt budowy gazociągu z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Ma być ukończony do końca 2019 roku. Grozi mu opóźnienie przez oczekiwanie na decyzję Danii, zagrożenie sankcjami USA i inne czynniki, zwiększające ryzyko zaangażowania w to przedsięwzięcie. Zwolennicy przekonują, że zapewni więcej taniego gazu z Rosji. Przeciwnicy ostrzegają przed ugruntowaniem pozycji rosyjskiego Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, a co za tym idzie, wpływów politycznych Rosji w regionie.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s