Chiny i Rosja rozmawiają o Sile Syberii 2 | Iran i LNG na wizycie sekretarza energii USA w Rosji

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

:Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku rosyjska spółka Gazprom Nieft poinformowała o odkryciu nowego złoża na Sachalinie nazwanego Neptun.

:Rosjanie przekonują, że są coraz bliżej porozumienia z Chinami o budowie gazociągu, który miałby doprowadzać gaz słany obecnie do Europy na rynek chiński. Chodzi o Siłę Syberii 2, czyli tzw. szlak zachodni.

:W czwartek 13 września Sekretarz Energii USA Rick Perry odwiedzi Moskwę, by rozmawiać z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem o sankcjach wobec Iranu oraz sektorze LNG.

Neptun: nowe złoże ropy na Sachalinie

Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku rosyjska spółka Gazprom Nieft poinformowała o odkryciu nowego złoża na Sachalinie nazwanego Neptun.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Neptun

Zostało ono nazwane Neptun i znajduje się pod dnem Morza Ochockiego. Gazprom Nieft już zgłosił je do Państwowej Komisji Złóż Mineralnych. Jego rezerwy to 415,8 mln ton ropy z kategorii C1+C2. To o 1,6 razy więcej od wstępnych szacunków.

Neptun jest z tego względu jednym z największych aktywów spółki i pozwoli jej na rozwój działalności na Dalekim Wschodzie. Taki plan ogłosił prezes Aleksander Djukow w trakcie forum we Władywostoku.

Ropa versus sankcje

Poszukiwania nowych złóż wspiera rosnąca cena ropy naftowej. Granica opłacalności wydobycia ze złóż podmorskich w dyspozycji Gazprom Nieftu to około 50 dolarów za baryłkę. Przy obecnych cenach powyżej 70 dolarów za tę ilość poszukiwania pozostają opłacalne. Syberia Wschodnia ma być główną bazą surowcową Gazprom Nieftu do 2030 roku.

Ograniczeniem dla poszukiwań są sankcje zachodnie za nielegalne działania Rosji na Ukrainie. Odcinają objęty nimi Gazprom Nieft od środków finansowych oraz technologii partnerów z Zachodu. Oznacza to, że zagrożona jest zastępowalność złóż w Rosji, czyli nowe wydobycie, które w przyszłości ma zastąpić dostawy z wyczerpujących się źródeł.

 

Chiny i Rosja rozmawiają o Sile Syberii 2

Rosjanie przekonują, że są coraz bliżej porozumienia z Chinami o budowie gazociągu, który miałby doprowadzać gaz słany obecnie do Europy na rynek chiński. Chodzi o Siłę Syberii 2, czyli tzw. szlak zachodni.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak przekonywał na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku, że podczas rozmowy prezydenta Władimira Putina z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem w trakcie Forum rosyjski przywódca uzyskał zapewnienie, że Chińczycy podpiszą umowę o dostawach gazu przez tak zwany szlak zachodni „ w najbliższej przyszłości”. Miało także dojść do uzgodnienia założeń technicznych.

Szlak zachodni jest już realizowany. Zakłada budowę gazociągu Siła Syberii o docelowej przepustowości 38 mld m sześc. rocznie. Wedlug komunikatów Gazpromu budowa jest realizowana zgodnie z terminarzem i pozwoli uruchomić dostawy w grudniu 2019 roku, od kiedy będą stopniowo rosły do wolumenu wyznaczonego w umowie.

Szlak wschodni zakłada budowę kolejnego gazociągu, zwanego Gazociągiem Ałtaj, a obecnie Siłą Syberii 2, który połączyłby zachodnią bazę surowcową, poświęconą obecnie głównie dostawom do Europy, z rynkiem chińskim, co pozwoliłoby Rosjanom zdywersyfikować klientów.

 

 

Iran i LNG na wizycie sekretarza energii USA w Rosji

W czwartek 13 września Sekretarz Energii USA Rick Perry odwiedzi Moskwę, by rozmawiać z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem o sankcjach wobec Iranu oraz sektorze LNG.

LNG Journal/Forbes/Wojciech Jakóbik

Amerykanie przywracają sankcje wobec Iranu w listopadzie tego roku. Oznacza to, że Teheran nie będzie mógł prowadzić w dolarach transakcji sprzedaży ropy naftowej, co może zdjąć z rynku nawet 2 mln baryłek dziennie, co może wiązać się z dalszym wzrostem cen surowca. Z kolei Rosjanie mają ambitny plan uzyskania 20 procent udziałów światowego rynku LNG. Zetrą się na nim z Amerykanami, którzy również zamierzają rozwijać eksport gazu skroplonego.

Wizyta Perryego będzie pierwszą tego szczebla w Rosji po wprowadzeniu sankcji za nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy. Amerykanie wprowadzają kolejne obostrzenia związane z cyberatakami na USA oraz działaniami w Syrii. Rozważane są sankcje wobec uczestników spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Mimo to prezydent USA spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w Helsinkach. Rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięć.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s