Orban u Putina. Rozmowy gazowe Rosja-Węgry | Gazprom idzie po rekord i czeka na Nord Stream 2. Gra o Ukrainę trwa

:Źródło agencji rosyjskiej TASS przekonuje, że podczas wizyty sekretarza stanu USA w Rosji padnie temat spornego gazociągu Nord Stream 2.

:Umowa gazowa ma być w centrum rozmów węgiersko-rosyjskich w Moskwie. Odbędą się one we wtorek 18 września z udziałem premiera Wiktora Orbana i prezydenta Władimira Putina.

:Rosyjski Gazprom chce w tym roku wydobyć w sumie 500 mld m sześc. gazu. w czym może, ale nie musi, pomóc Nord Stream 2. Komunikuje rekordy w czasie rozmów KE-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw z użyciem gazociągów ukraińskich.

TASS: Nord Stream 2 w rozmowach Rosja-USA?

Źródło agencji rosyjskiej TASS przekonuje, że podczas wizyty sekretarza stanu USA w Rosji padnie temat spornego gazociągu Nord Stream 2.

TASS/Wojciech Jakóbik

Rick Perry ma odwiedzić Moskwę w czwartek 13 września, by rozmawiać z jego odpowiednikiem, ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem. BiznesAlert.pl informował, że wśród tematów pojawią się sankcje wobec Iranu oraz LNG. Według TASS tematem ma być także Nord Stream 2. Amerykanie rozważają objęcie sankcjami jego uczestników.

Nord Stream 2 to projekt gazociągu z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Ma wsparcie finansowe pięciu firm europejskich. Grozi mu opóźnienie ze względu na rosnący opór w Europie. Jego zwolennicy liczą na nowe źródło taniego gazu z Rosji, a przeciwnicy obawiają się, że ugruntuje pozycję rosyjskiego Gazpromu.

Do tej pory Amerykanie deklarowali, że nie wprowadzą sankcji za Nord Stream 2 dopóki nie zrobi tego Europa.

 

Orban u Putina. Rozmowy gazowe Rosja-Węgry

Umowa gazowa ma być w centrum rozmów węgiersko-rosyjskich w Moskwie. Odbędą się one we wtorek 18 września z udziałem premiera Wiktora Orbana i prezydenta Władimira Putina.

UNIAN/Reuters/Wojciech Jakóbik

Według ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto, z którym rozmawiała agencja Reuters, jego kraj zamierza poruszyć temat przedłużenia umowy gazowej z Gazpromem obowiązującej do 2020 roku. – Kolejne porozumienie długoterminowe nie jest w tematyce rozmów skoro doszliśmy do porozumienia o 2020 roku, ale pewne rozmowy przygotowujące nas do tego, jak działać w przyszłości, zostały już rozpoczęte – przyznał w rozmowie z dziennikarzami. Przypomniał, że umowa długoterminowa kończy się z końcem 2020 roku, ale pod koniec 2019 roku Rosjanie przedstawią swoje stanowisko na temat nowego kontraktu.

Węgrzy opowiedzieli się za zakończeniem sankcji obejmujących Rosję od 2014 roku za nielegalne działania na Ukrainie. W 2014 roku zgodzili się na budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych w Elektrowni Paks przez rosyjski Rosatom. Sfinansuje go pożyczka na 10 mld euro od Rosji, która pozostanie właścicielem i operatorem obiektu.

Orban i Putin spotykają się często pomimo złych relacji europejsko-rosyjskich. Ostatnio widzieli się w lipcu.

 

Gazprom idzie po rekord i czeka na Nord Stream 2. Gra o Ukrainę trwa

Rosyjski Gazprom chce w tym roku wydobyć w sumie 500 mld m sześc. gazu. w czym może, ale nie musi, pomóc Nord Stream 2. Komunikuje rekordy w czasie rozmów KE-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw z użyciem gazociągów ukraińskich.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rekordowe plany Gazpromu

Oficjalnie wydobycie Gazpromu ma sięgnąć w tym rku 476 mld m sześc. rocznie. Jednak zdaniem Aleksieja Millera może przekroczyć 495 mld m sześc. rocznie. Byłoby to maksimum od 2011 roku. Może dojść do rewizji planu oficjalnego, bo w okresie styczeń-sierpień spółka zanotowała wzrost wydobycia w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej o 7,5 procent do 325,4 mld m sześc. W ostatnich dwunastu miesiącach wydobycie sięgnęło 493,7 mld m sześc.

Powodem rekordowego wydobycia jest rosnące zainteresowanie gazem z Rosji w tzw. dalekiej zagranicy, czyli krajach Europy Zachodniej, a także spadająca produkcja u konkurencji krajowej – Novateku i Rosnieftu, które w okresie styczeń-sierpień zanotowały spadki o odpowiednio 4,5 i 5 procent. Natomiast według ENTSOG zapasy gazu w Europie w dniu 10 września wynosiły 79 mld m sześć, czyli o 4,5 mld mniej, niż rok temu. Oznacza to konieczność zwiększonych zakupów przed lub w trakcie sezonu grzewczego.

Nie jest jednak jasne, czy Gazprom poradzi sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na jego gaz. W lutym członek zarządu Wsiewołod Czerepanow ocenił, że firma posiada rezerwę w wysokości 80 mld m sześc. powyżej oficjalnego planu 476 mld m sześc. w 2018 roku. Do tego w tym roku ma ruszyć część wydobycia ze złoża Bowanenkowo w wysokości 30 mld m sześc. oraz na polu Charasewejskoje na Jamale.

Nord Stream 2 do zwiększenia czy zastąpienia eksportu?

Narzędziem zwiększania eksportu może być między innymi gazociąg Nord Stream 2. Zgodnie z planem ma być gotowy do końca 2019 roku i pozwolić na eksport 55 mld m sześc. rocznie. Nie wiadomo jednak, czy ostatecznie Gazprom wykorzysta go do zwiększenia eksportu, czy do zastąpienia dostaw przez dotychczasowe kraje tranzytowe, jak Ukraina. Rosjanie chcą zmniejszyć dostawy przez ten kraj do minimum, które ich zdaniem powinno wynosić 10-15 mld m sześc. rocznie, ale Kijów oczekuje co najmniej 60 mld na rok. Rozmowy na ten temat trwają w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja. Negocjacje na poziomie eksperckim ruszyły 12 września. Nie wiadomo też, czy projekt zostanie zrealizowany na czas, o czym pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s