Kalifornia wystrzeli satelitę klimatycznego. Global Climate Action Summit

The Guardian podsumowuje szczyt Global Climate Action Summit w San Francisco. Stan Kalifornia wystrzeli w kosmos satelitę do badania poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze.

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Uczestnicy spotkania to Demokraci sprzeciwiający się polityce klimatycznej prezydenta USA Donalda Trumpa wybranego z nominacji Partii Republikańskiej. Trump zapowiedział wycofanie Stanów z porozumienia klimatycznego z Paryża. Gubernator Kalifornii Jerry Brown ostrzega, że prezydent USA podważa zmiany klimatu pomimo naukowych dowodów na ich istnienie. – Ponieważ nauka jest celem ataku zamierzamy uruchomić własnego satelitę, by odkryć, skąd się bierze zanieczyszczenie – powiedział.

Dane zebrane przez satelitę zbudowanego we współpracy z firmą Planet Labs należącą do byłych naukowców NASA mają zostać udostępnione publicznie i uwzględniać informację o zanieczyszczeniu z wydobycia węglowodorów.

Na szczycie były wiceprezydent USA John Kerry odpowiedzialny w administracji Baracka Obamy za negocjacje porozumienia klimatycznego z Paryża ostrzegł, że na poziomie globalnym walka ze zmianami klimatu traci impet. – Świat i my wszyscy straciliśmy momentum od szczytu w Paryżu w 2015 roku. Chociaż tempo wzrostu emisji gazów cieplarnianych spadło, nadal nie przekroczyliśmy ich szczytu. Nie możemy już dłużej czekać – powiedziała premier Barbados, karaibskiej wyspy, której grożą podtopienia w wyniku podniesienia poziomów wód na świecie w związku z ociepleniem klimatu.

Na szczycie zebrali się przywódcy państw, miast i organizacji opowiadających się za radykalną walką ze zmianami klimatu. Gubernator Brown podpisał na szczycie deklarację, że Kalifornia osiągnie zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2045 roku. Nowy Jork obiecał wydać 4 mld dolarów na odnawialne źródła energii i oczyszczanie wody. Los Angeles, Tokio, Honolulu, Oslo i Manchester obiecały budowę budynków efektywnych energetycznie i rozwój floty autobusów elektrycznych.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s