Reforma sieci elektroenergetycznej po rosyjsku | Niemcy chcą LNG z USA, ale nie porzucą Nord Stream 2

Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej.

:Rząd rosyjski przygotowuje reformę taryfową dla sieci elektrycznych. Premier Dmitrij Miedwiediew popiera większość propozycji ministerstwa energetyki i proponuje podniesienie taryf w celu utrzymania sieci.

:Administracja niemiecka deklaruje zainteresowanie dostawami LNG z USA, ale nie porzuca kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

Reforma sieci elektroenergetycznej po rosyjsku

Rząd rosyjski przygotowuje reformę taryfową dla sieci elektrycznych. Premier Dmitrij Miedwiediew popiera większość propozycji ministerstwa energetyki i proponuje podniesienie taryf w celu utrzymania sieci.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Konsumenci mają płacić za dostępność mniej wykorzystywanych sieci przesyłowych, którymi operuje Rosseti, odpowiednik Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Plan zakłada opłatę za dostępność sieci od 2020 roku w wysokości 10 procent, która ma rosnąć do ustalonego poziomu maksymalnego w 2024 roku. Ostateczna propozycja ma zostać sformułowana do końca października.

Rozważana jest także taryfa preferencyjna na odcinkach sieci kluczowych dla dużego biznesu oraz dodatkowe opłaty za preferencyjny dostęp do niej dla małych wytwórców prywatnych do 150 kW. Obu sprzeciwia się Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców. Ich zdaniem nowe rozwiązania podniosą taryfy dla konsumentów o około 140 mld rubli rocznie. Społeczność Konsumentów Energii ostrzega, że byłoby to „rozsmarowanie kosztów” sieci na klientach.

 

Niemcy chcą LNG z USA, ale nie porzucą Nord Stream 2

Administracja niemiecka deklaruje zainteresowanie dostawami LNG z USA, ale nie porzuca kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

Reuters/Wojciech Jakóbik

LNG z USA? Czemu nie?

Rzecznik rządu niemieckiego deklaruje, że jej kraj jest otwarty na dostawy gazu z każdego kierunku, także z USA. Niemiecki Bild doniósł, że firmy niemieckie chcą uruchomić dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych najpóźniej za cztery lata, kiedy powstanie terminal Brunsbuttel LNG.

– Niemiecki rynek gazu jest otwarty dla wszystkich jego uczestników – powiedziała rzecznik rządu Martina Fietz. Polska Agencja Prasowa donosiła, że o zainteresowaniu LNG z USA mówiła kanclerz Angela Merkel podczas rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem. Przy tym jednak nie godzi się z krytyką projektu Nord Stream 2, który w przekonaniu Amerykanów zwiększy zależność Europy i Niemiec od gazu z Rosji. Zdaniem Merkel jej kraj jest w stanie w każdej chwili zastąpić dostawy rosyjskie tymi z innych kierunków.

Między gazoportem a Nord Stream 2

Niemiecki rząd ma plan budowy terminalu LNG w Brunsbuttel o przepustowości 5 mld m sześc. Ma zostać uruchomiony do końca 2022 roku. Wtedy także Niemcy mają ostatecznie porzucić energetykę jądrową. Elektrownie gazowe mogą stanowić alternatywne zabezpieczenie dla niestabilnych Odnawialnych Źródeł Energii.

Nord Stream 2 to projekt gazociągu z Rosji do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Jego zwolennicy, w tym Berlin, przekonują, że stanie się nowym źródłem taniego gazu z Rosji. Krytycy, jak Warszawa, obawiają się negatywnego wpływu na politykę, rynek gazu i regulacje europejskie.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s