Atom i baza wojskowa na spotkaniu Duda-Trump. Nie ma sankcji USA wobec Nord Stream 2 | TASS: Czechy szykują się na Nord Stream 2

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

:Podczas spotkania prezydentów Polski i USA padła ważna deklaracja w sprawie budowy bazy sił amerykańskich na terytorium polskim oraz spornego gazociągu Nord Stream 2.

:Ministerstwo energetyki Rosji informuje, że Czesi zamierzają przygotować system przesyłowy do odbioru gazu z Nord Stream 2. Brakuje informacji strony czeskiej na ten temat.

Atom i baza wojskowa na spotkaniu Duda-Trump. Nie ma sankcji USA wobec Nord Stream 2

Podczas spotkania prezydentów Polski i USA padła ważna deklaracja w sprawie budowy bazy sił amerykańskich na terytorium polskim oraz spornego gazociągu Nord Stream 2.

Reuters/Kommiersant/Biały Dom/Wojciech Jakóbik

Baza

Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał swojego amerykańskiego odpowiednika do budowy stałej bazy wojskowej na terytorium polskim. Zasugerował, że mogłaby się ona nazywać „Fort Trump”. Prezydent USA poinformował, że Polacy zadeklarowali gotowość do zapłacenia ponad 2 mld dolarów za budowę obiektu i, że jest to propozycja warta omówienia. – Patrzymy na to bardzo poważnie. Wiem, że Polska jest przywiązana do tego pomysłu i my go rozważamy, tak – przyznał.

Nord Stream 2

Amerykański przywódca przyznał jednak, że wbrew oczekiwaniom Polski, nie zamierza objąć sankcjami spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. To połączenie gazowe z Rosji do Niemiec, które ma powstać do końca 2019 roku i pozwolić na większe dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowo-Wschodniej. – Uważamy, że bardzo niefortunne dla narodu niemieckiego jest, że Niemcy płacą miliardy dolarów rocznie za surowce z Rosji – powiedział. Prezydenci zadeklarowali we wspólnym stanowisku, że będą nadal koordynować wysiłki w ramach „sprzeciwu wobec projektów energetycznych zagrażających wspólnemu bezpieczeństwu, jak Nord Stream 2”.

Atom

Strony mają także wspierać współpracę energetyczną i dywersyfikacje, „w tym w sektorze jądrowym”. Ta deklaracja jest istotna w obliczu braku decyzji o aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, do której ma dojść do końca roku.

TASS: Czechy szykują się na Nord Stream 2

Ministerstwo energetyki Rosji informuje, że Czesi zamierzają przygotować system przesyłowy do odbioru gazu z Nord Stream 2. Brakuje informacji strony czeskiej na ten temat.

TASS/Wojciech Jakóbik

W stanowisku ministerstwa energetyki Rosji z posiedzenia międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej, przemysłowej i naukowo-technicznej z 18 września można znaleźć informację o tym, że Rosjanie poinformowali Czechów o postępach projektu Nord Stream 2. To gazociąg z Rosji do Niemiec, który miałby dostarczać gaz do Europy Środkowo-Wschodniej. Jego niemiecka odnoga EUGAL ma kończyć bieg na granicy niemiecko-czeskiej, skąd gaz trafiałby dalej przez infrastrukturę Czech.

– Czescy partnerzy poinformowali nas o przygotowaniach do zwiększenia przepustowości systemu przesyłowego Republiki Czeskiej w ramach implementacji projektu Nord Stream 2, a także o planach zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu przez ropociąg Drużba – czytamy w stanowisku cytowanym przez agencję TASS. Na stronie ministerstwa gospodarki i handlu Czech brakuje informacji o spotkaniu z Rosjanami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s