Wintershall DEA: Jest porozumienie o fuzji rosyjsko-niemieckiej | Polska będzie kupować gaz z Rosji po 2022 roku? Dementi doniesień Interfax

Elon Musk. Fot. Flickr
Elon Musk. Fot. Flickr

:U.S Securities and Exchange Commission (SEC) odpowiedzialna za papiery wartościowe i giełdę w Stanach Zjednoczonych pozwała Elona Muska za oszukiwanie inwestorów w sprawie wartości akcji Tesli.

:Niemiecki BASF i rosyjski LetterOne poinformowały o zakończeniu negocjacji o wymianie aktywów.

:Agencja Interfax cytuje wypowiedź ambasadora RP w Rosji Włodzimierza Marciniaka, który miał powiedzieć, że jego kraj nie zamierza porzucić całkowicie dostaw gazu rosyjskiego po zakończeniu umowy z Gazpromem w 2022 roku. Ministerstwo spraw zagranicznych dementuje te doniesienia.

Pozew przeciwko Muskowi uderza w akcje Tesli

U.S Securities and Exchange Commission (SEC) odpowiedzialna za papiery wartościowe i giełdę w Stanach Zjednoczonych pozwała Elona Muska za oszukiwanie inwestorów w sprawie wartości akcji Tesli.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Regulator odniósł się w ten sposób do tweeta właściciela Tesli, w którym ten przekonywał, że znajdzie środki na prywatyzację firmy. Musk zdecydował ostatecznie o odrzuceniu propozycji ugody przedstawionej przez SEC. Po ogłoszeniu tej informacji w czwartek 27 września wartość akcji Tesli spadła o 9,9 procent prawie 310 do 277 dolarów za sztukę. Zarząd spółki wyraził poparcie dla Elona Muska i jego wizji.

Musk chce uniezależnić firmę od wahań giełdowych, które ograniczają możliwość inwestycji w wizje, które są ryzykowne, ale innowacyjne, jak próba wysłania prywatnego statku kosmicznego na Marsa.

Wall Street Journal informuje o zaskakująco szybkim tempie działania SEC, która zareagowała dwa miesiące po tweetcie Muska z 7 sierpnia. Może to oznaczać, że instytucja zebrała przekonujący materiał dowodowy za swą tezą.

 

Wintershall DEA: Jest porozumienie o fuzji rosyjsko-niemieckiej

Niemiecki BASF i rosyjski LetterOne poinformowały o zakończeniu negocjacji o wymianie aktywów.

Wintershall/Wojciech Jakóbik

Wintershall i DEA mają połączyć siły. BASF otrzyma 67 procent akcji DEA, a jego udziały w niej wzrosną do 72,7 procent dzięki przyłączeniu aktywów przesyłowych gazu Wintershalla. Transakcja ma się zakończyć w pierwszej połowie 2019 roku.

LetterOne to fundusz kontrolowany przez Alfa Group, której udziałowcami są Michaił Fridman oraz Herman Khan. Znajdują się oni na liście osób, które mogą zostać objęte sankcjami USA w ramach ustawy CAATSA. Są związani z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Aktywa Wintershalla mają zostać włączone do 36 miesięcy po fuzji. Chodzi między innymi o joint-venture Gazpromu i Wintershalla o nazwie Gascade, która jest operatorem gazociągu OPAL (odnogi Nord Stream 1) i EUGAL (planowanej odnogi Nord Stream 2). Ponadto Wintershall jest partnerem finansowym Nord Stream 2 i posiada 15,5 procent akcji Nord Stream 1.

Nowopowstała spółka Wintershall DEA będzie dysponować rezerwami sięgającymi 2,2 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Wydobycie sięgnie 575 tysięcy baryłek dziennie z planem zwiększenia do 750-800 tysięcy na początku następnej dekady. Spółką będzie zarządzał w roli prezesa zarządu Mario Mehren stojący obecnie na czele Wintershalla.

W sierpniu uczestnicy fuzji informowali, że pozyskanie zgody rządu norweskiego zajmie sześć miesięcy od decyzji o połączeniu. Pomimo obaw sygnalizowanych przez Oslo, rosyjsko-niemiecki zespół ma ambitne plany, pragnąc zostać operatorem koncesji w Norwegii.

 

 

Polska będzie kupować gaz z Rosji po 2022 roku? Dementi doniesień Interfax

Agencja Interfax cytuje wypowiedź ambasadora RP w Rosji Włodzimierza Marciniaka, który miał powiedzieć, że jego kraj nie zamierza porzucić całkowicie dostaw gazu rosyjskiego po zakończeniu umowy z Gazpromem w 2022 roku. Ministerstwo spraw zagranicznych dementuje te doniesienia.

Interfax/Wojciech Jakóbik

– Nie zamierzamy porzucić dostaw rosyjskiego gazu w ogóle, ale chcemy, aby Rosja sprzedawała go jak najtaniej i dlatego nasz kraj dywersyfikuje źródła dostaw – cytuje ambasadora Interfax. Tymczasem na początku września prezes PGNiG Piotr Woźniak zadeklarował, że celem dywersyfikacji z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe jest „zastąpienie” dostaw z Rosji surowcem z Norwegii.

– Informujemy, że przytaczana przez rosyjską agencję INTERFAX wypowiedź Ambasadora Włodzimierza Marciniaka nie miała miejsca – skomentował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W przeszłości rosyjskie media manipulowały już wypowiedzią ministra spraw zagranicznych, o czym informował BiznesAlert.pl.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s