Naftogaz chce 12 mld dolarów rekompensaty za Nord Stream 2 | Gazprom chce słać więcej gazu do Chin, ale to nie takie proste

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

:Jurij Witrenko z Naftogazu zdradził na antenie Kanału Piątego telewizji ukraińskiej, że w razie uruchomienia spornego gazociągu Nord Stream 2 jego firma ma plan działania.

:Gazprom rozważa rozbudowę gazociągu Siła Syberii do Chin – poinformował Kommiersant. Nie będzie to jednak takie proste.

Naftogaz chce 12 mld dolarów rekompensaty za Nord Stream 2

Jurij Witrenko z Naftogazu zdradził na antenie Kanału Piątego telewizji ukraińskiej, że w razie uruchomienia spornego gazociągu Nord Stream 2 jego firma ma plan działania.

Kanał Piąty/Wojciech Jakóbik

 

Rekompensata za utratę przychodów

– Skierowaliśmy do arbitrażu pozew na 12 mld dolarów. To tylko kwota rekompensaty za szkody, jakie odniesie Ukraina z powodu budowy Nord Stream 2, kiedy przestanie być wykorzystywany ukraiński system przesyłowy gazu. Mamy stosowne możliwości prawne. Możemy się teraz domagać rewizji taryfy, co już robimy, ale są także odpowiednie regulacje europejskie odnośnie ustalania taryf. One pozwolą odnieść się do efektu niewykorzystania lub niewłaściwego wykorzystania systemu przesyłowego na Ukrainie po 2019 roku – powiedział Witrenko na antenie. Zdradził, że rekompensata ma pokryć utratę przychodów z taryf przesyłowych po zakończeniu umowy w 2019 roku, kiedy także ma powstać sporny gazociąg Nord Stream 2.

Uderzenie w stabilność Ukrainy

Projekt rosyjskiego Gazpromu zakłada budowę gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Jeden z argumentów przeciwko jego realizacji to zagrożenie dla roli tranzytowej Ukrainy. Komisja Europejska, Ukraina i Rosja rozmawiają o utrzymaniu minimalnego poziomu dostaw przez terytorium ukraińskie, który zagwarantuje stabilność ekonomiczną kraju. BiznesAlert.pl informował, że możliwe jest opóźnienie budowy Nord Stream 2 i jego odnogi, EUGAL, co mogłoby oznaczać opóźnienie projektu i konieczność zawarcia przez Gazprom nowej umowy przesyłowej z Ukraińcami.

 

Gazprom chce słać więcej gazu do Chin, ale to nie takie proste

Gazprom rozważa rozbudowę gazociągu Siła Syberii do Chin – poinformował Kommiersant. Nie będzie to jednak takie proste.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Więcej gazu przez Siłę Syberii?

Projekt zakłada budowę gazociągu o przepustowości do 38 mld m sześc. rocznie. Według gazety Kommiersant rosyjski Gazprom rozważa zwiększenie jej o 6 mld m sześc. rocznie ze względu na potencjalny wzrost wydobycia ze złoża Kowykta.

Podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu prezes Gazpromu Aleksiej Miller ocenił, że Chińczycy potrzebują dodatkowych dostaw gazu na potrzeby pokrycia zapotrzebowania szczytowego na północy ich kraju zimą. Zdaniem Millera najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu byłoby zwiększenie dostaw przez Siłę Syberii. Według niego Gazprom mógłby zapewnić 5-10 mld m sześc. więcej. Kommiersant przypomina, że rosyjski koncern dopuszcza rozbudowę Siły Syberii nawet do 68 mld m sześc. rocznie.

Wyzwania

Gazeta przypomina, że Rosjanie zawarli już umowę gazową z chińskim CNPC na dostawy do 38 mld m sześc. rocznie z wykorzystaniem Siły Syberii. Nie wiadomo czy dodatkowy wolumen byłby sprzedawany po cenie z tego kontraktu, która jest uznawana za mało atrakcyjną dla Gazpromu, czy po nowej. W drugim przypadku Rosjanie mogliby się domagać podwyżki.

Kommiersant mniej pisze o kwestionowanej opłacalności ekonomicznej kontraktu na dostawy gazu przez Siłę Syberii, który już w okresie zawarcia był szacowany na cenę poniżej granicy opłacalności dla Gazpromu. Kommiersant przypomina jednak, że dostawy z Rosji stały się bardziej atrakcyjne po zimie 2017/2018, kiedy alternatywny dostawca – Turkmenistan – musiał zmniejszyć dostawy do Państwa Środka ze względu na wzrost własnego zapotrzebowania na paliwo.

Kommiersant przyznaje, że wydobycie ze złoża Kowykta można zwiększyć z 25 do 35 mld m sześc. rocznie. Wymagałoby to jednak modernizacji stacji oczyszczania gazu Amur. Została wybudowana, aby przetwarzać do 38 mld m sześc. gazu rocznie. Modernizacja mogłaby zwiększyć jej przepustowość o wspomniane 6 mld m sześc. na rok. Mogłaby kosztować 9-12 mld rubli. Tymczasem ze względu na to, że nowy gaz miałby pokrywać jedynie szczyty zapotrzebowania zimą, kontrakt na dodatkowe dostawy mógłby nie pokryć kosztów utrzymania nowej infrastruktury przez cały rok.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s