Rosnieft już czuje sankcje. Rosjanie skarżą je do WTO, podobnie jak zapisy trzeciego pakietu energetycznego.

:Financial Times przekonuje, że Elon Musk może stracić stanowisko prezesa Tesli na rzecz Jamesa Murdocha, dyrektora wykonawczego wytwórni filmowej 21st Century Fox i syna Ruperta Murdocha, milionera z USA. Musk twierdzi, że to nieprawda.

:Prezydium Rady Miejskiej w Petersburgu zwróciło Sądowi Rejonowemu w Moskwie sprawę Greenpeace Rosja przeciwko spółce Nord Stream 2 AG w sprawie zagrożenia ze strony projektu o tej samej nazwie dla Rezerwatu Kurgalskiego.

:Brytyjskie BP opowiedziało się przeciwko sankcjom wobec spółek rosyjskich na czele z Gazpromem i Rosnieftem, które mogą zagrozić energetyce europejskiej. Może być to element większej kampanii.

Nieudany podryw Muska. Murdoch na czele Tesli?

Financial Times przekonuje, że Elon Musk może stracić stanowisko prezesa Tesli na rzecz Jamesa Murdocha, dyrektora wykonawczego wytwórni filmowej 21st Century Fox i syna Ruperta Murdocha, milionera z USA. Musk twierdzi, że to nieprawda.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Młody Murdoch jest już głównym doradcą Tesli. Nad Muskiem zebrały się chmury po ugodzie w sprawie zarzutów oszustwa wysuniętych przez U.S. Securities Commission regulującą obrót papierami wartościowymi. Zgodnie z porozumieniem ma on zrezygnować ze stanowiska prezesa zarządu Tesli i zapłacić 20 mln dolarów kary.

Zarzuty dotyczyły rzekomego oszukania inwestorów poprzez sugestię, że Tesla jest bliska prywatyzacji w cenie 420 dolarów za akcje. Okazało się potem, że Musk nie znalazł inwestora do takiej transakcji, a jedynie chciał zaimponować swej dziewczynie, gwieździe muzyki pop o pseudonimie Grimes.

 

Nord Stream 2: Greenpeace Rosja chodzi od Annasza do Kajfasza

Prezydium Rady Miejskiej w Petersburgu zwróciło Sądowi Rejonowemu w Moskwie sprawę Greenpeace Rosja przeciwko spółce Nord Stream 2 AG w sprawie zagrożenia ze strony projektu o tej samej nazwie dla Rezerwatu Kurgalskiego.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Greenpeace ostrzega, że gazociąg ma wytyczoną trasę przez obszary cenne środowiskowo i będzie szkodził tamtejszej florze oraz faunie w po zakończeniu budowy. Organizacja domaga się zakazu budowy na terenie rezerwatu. Wcześniej sąd w Moskwie uznał, że nie ma jurysdykcji w tej sprawie i przekazał ją do Petersburga.

Zgodnie z prawem rosyjskim w wyjątkowych sytuacjach inwestycja może być zawieszona nawet, jeżeli otrzymała ocenę oddziaływania na środowisko, a tak było w przypadku rosyjskiego odcinka spornego gazociągu Nord Stream 2. Greenpeace Rosja wskazuje, że w Niemczech zastosowano specjalną metodę układania gazociągu w tunelu, która chroni środowisko, a na terytorium rosyjskim nie. Tam ma być układany tradycyjną metodą polegającą na wykopaniu pasa ziemi, ułożeniu magistrali i zasypaniu jej. Greenpeace przypomina o możliwości ominięcia Rezerwatu Kurgalskiego dzięki rewizji szlaku.

Nord Stream 2 AG informuje, że nie otrzymało dotąd nowego wezwania do sądu i prowadzi dalsze prace budowlane na wodach rosyjskich. Przekonuje, że odbywają się one w zgodzie z prawem rosyjskim.

 

Kampania BP w obronie rosyjskiej energetyki przed sankcjami USA

Brytyjskie BP opowiedziało się przeciwko sankcjom wobec spółek rosyjskich na czele z Gazpromem i Rosnieftem, które mogą zagrozić energetyce europejskiej. Może być to element większej kampanii.

RBK/Wojciech Jakóbik

Prezes BP Bob Dudley przekonuje, że Amerykanie nie wprowadzą sankcji wobec spółek energetycznych z Rosji analogicznych do tych, którymi został już objęty gigant stalowy Rusal. Nie dojdzie do tego, bo zdaniem Dudleya, restrykcje wobec Gazpromu lub Rosnieftu, zagroziłoby „Załamaniem europejskiej energetyki”.

– Nie sądzę, aby do tego doszło. Jeśli Rosnieft, Gazprom albo Łukoil zostałyby objęte sankcjami jak Rusal, w konsekwencji doszłoby do wyłączenia systemu energetycznego Europy – ostrzegał prezes BP.

Od 2013 roku BP jest największym udziałowcem Rosnieftu z akcjonariatem na poziomie 19,75 procent. Posiada 20 procent akcji złoża Sredniebotuobinski w ramach joint venture Jermak Neftegaz. Od wtedy dywidendy z Rosnieftu przyniosły BP ponad 100 mld rubli. Rosyjskie aktywa dają brytyjskiej spółce jedną trzecią wydobycia ropy naftowej.

Według informacji BiznesAlert.pl brytyjskie BP doprowadziło do publikacji szeregu artykułów w mediach popularnych w Brukseli, których treść miała przekonywać, że sankcje USA wobec rosyjskiej energetyki są złym pomysłem. Amerykanie rozważają m.in. objęcie sankcjami partnerów finansowych spornego projektu gazociągu Nord Stream 2.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading