OPEC zapowiada spadek cen ropy | Atlantic Council lobbuje za mostem energetycznym z Ukrainy do Polski

:Raport wewnętrzny kartelu naftowego OPEC do którego dotarł Wall Street Journal zawiera prognozę spadku cen ropy wskutek wzrostu zapasów i wydobycia ropy naftowej w USA.

:Melissa Hersh i Edward Kee napisali raport dla Atlantic Council, w którym przekonują, że most energetyczny z Ukrainy do Polski wzmocni bezpieczeństwo energetyczne obu krajów, ale Polacy nie chcą się na niego zgodzić.

OPEC zapowiada spadek cen ropy

Raport wewnętrzny kartelu naftowego OPEC do którego dotarł Wall Street Journal zawiera prognozę spadku cen ropy wskutek wzrostu zapasów i wydobycia ropy naftowej w USA.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

– Nadchodzący sezonowy spadek zapotrzebowania może podnieść poziom zapasów produktów naftowych. Przy wzroście wydobycia w USA mógłby to być kolejny czynnik obniżający ceny ropy w nadchodzących tygodniach – przeczytał WSJ w raporcie.

Zdaniem OPEC w 2019 roku trudno prognozować popyt przez spory handlowe USA z innymi krajami. OPEC obniżyła już prognozę wzrostu ceny baryłki, o czym informował BiznesAlert.pl. Baryłka ropy Brent kosztowała 19 października o 6.15 polskiego czasu 79,41 dolarów i odzyskiwała wartość po spadku poniżej 80 dolarów z poprzedniego dnia.

 

Atlantic Council lobbuje za mostem energetycznym z Ukrainy do Polski

Melissa Hersh i Edward Kee napisali raport dla Atlantic Council, w którym przekonują, że most energetyczny z Ukrainy do Polski wzmocni bezpieczeństwo energetyczne obu krajów, ale Polacy nie chcą się na niego zgodzić.

Wojciech Jakóbik

– Realizacja inwestycji zależy od zgody Polaków – przekonują autorzy. Postulują, aby Polska zaangażowała się w modernizację sieci przesyłowej na granicy i zakup energii z Elektrowni Chmielnicki. W ten sposób Polska mogłaby doprowadzić do synchronizacji sieci ukraińskiej z systemem europejskim, kupować tanią energię, wesprzeć bezpieczeństwo energetyczne w regionie i pomóc w walce z zagrożeniami hybrydowymi dla sektora energetycznego państw NATO. Atlantic Council przekonuje, że nowy blok Chmielnickiego uzasadniony zakupami z Polski powstałby szybciej niż polska elektrownia jądrowa. Think tank przypomina, że inwestycją w ukraińską elektrownię jest zainteresowany amerykański Westinghouse.

Mimo to Polska odmawia inwestycji w most energetyczny z Ukrainy. Inwestycją interesowali się prywatni inwestorzy jak ś.p. Jan Kulczyk stojący przed śmiercią na czele Polenergii, jednak rząd polski ostrzega, że dostawy energii z Chmielnickiego podkopią stabilność dostaw z polskich mocy wytwórczych. Nie zamierza także inwestować w sieć elektroenergetyczną na Ukrainie bez gwarancji stabilności systemu.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s