Niemcy i Rosja rozmawiają o Nord Stream 2. Sankcje USA na horyzoncie | FT: Rosja może pomóc Iranowi ominąć sankcje USA

:Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się z kanclerz Angelą Merkel w kuluarach szczytu Europa-Azja (ASEM). Powiedział dziennikarzom, że jednym z tematów rozmowy był projekt Nord Stream 2.

:Administracja Donalda Trumpa obawia się, że Rosja może pomóc Iranowi ominąć sankcje amerykańskie, które wracają w listopadzie – podaje Financial Times.

Niemcy i Rosja rozmawiają o Nord Stream 2. Sankcje USA na horyzoncie

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się z kanclerz Angelą Merkel w kuluarach szczytu Europa-Azja (ASEM). Powiedział dziennikarzom, że jednym z tematów rozmowy był projekt Nord Stream 2.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Rozmowy podczas ASEM

– Rozmawialiśmy o różnych sprawach. Powiedzmy sobie szczerze, że Nord Stream był oczywiście omawiany, a także wszelkie wypowiedzi na temat Północnego Strumienia – powiedział Miedwiediew. Doradca Merkel do spraw polityki transatlantyckiej Peter Beyer przyznał w rozmowie z mediami, że możliwe jest wprowadzenie sankcji USA wobec uczestników projektu Nord Stream 2. Miałoby się to stać w listopadzie lub na początku nowego roku.

Sankcje USA na horyzoncie

Niemieckie firmy – BASF/Wintershall oraz E.on/Uniper są zaangażowane finansowo w sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Holendersko-brytyjski Shell przyznał, że w razie wprowadzenia sankcji USA mógłby być zmuszony do wycofania wsparcia finansowego dla projektu. Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że ostatecznie Rosjanie mogą sfinansować budowę samodzielnie.

FT: Rosja może pomóc Iranowi ominąć sankcje USA

Administracja Donalda Trumpa obawia się, że Rosja może pomóc Iranowi ominąć sankcje amerykańskie, które wracają w listopadzie – podaje Financial Times.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Piątego listopada wracają sankcje wymierzone w eksport ropy naftowej z Iranu ze względu na fakt, że USA wycofały się z porozumienia nuklearnego, które zakładało zniesienie sankcji międzynarodowych w zamian za wycofanie się Irańczyków z militarnego programu jądrowego oraz wpuszczenie inspektorów na instalacje.

Rozmówca FT w administracji amerykańskiej wyraził obawy, że Iran może znaleźć alternatywne szlaki dostaw ropy na rynek światowy i ominąć sankcje. Na początku tygodnia John Bolton będący doradcą prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego ma odwiedzić Moskwę. W zeszłym tygodniu odwiedził ją minister ropy Iranu Bijan Zanganeh.

Financial Times podaje, że USA podjęły wysiłek dyplomatyczny, aby przekonać wszystkich klientów Iranu do porzucenia importu jego ropy. Rozważają jednak wyłączenia spod reżimu w określonych przypadkach. Wezwali także Arabię Saudyjską i Rosję do zwiększenia podaży ropy.

Rosjanie mogą pośredniczyć w dostawach irańskiej ropy. Taka propozycja budzi jednak obawy handlarzy, z którymi rozmawiał Financial Times. Rosja mogłaby także zużyć irańską ropę u siebie, a eksportować więcej własnej. Mogłaby wykorzystać do tego celu barter ropa za towary, który był stosowany w latach obowiązywania sankcji wobec Iranu. Amerykańscy rozmówcy FT przekonują jednak, że taka operacja wystawiłaby Rosjan na ryzyko sankcji USA.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s