Poszukiwacze gazu łupkowego na Wyspach wracają do pracy | Po powrocie sankcji wobec Iranu rynek może uspokoić ropa z USA

Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons

:Brytyjska Cuadrilla przymierza się do szczelinowania hydraulicznego na koncesjach poszukiwawczych gazu łupkowego.

:Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała ostateczną ocenę oddziaływania na środowisko gazoportu Calcasieu Pass należącego do Venture Global LNG. To między innymi z niego ma pochodzić LNG dla PGNiG.

:Wall Street Journal podaje za S&P Global Platts Analytics, że dostawy ropy naftowej z USA przekroczyły we wrześniu 2,1 mln baryłek dziennie i mogą w następnych dwóch latach sięgnąć 4 mln baryłek na dobę.

Poszukiwacze gazu łupkowego na Wyspach wracają do pracy

Brytyjska Cuadrilla przymierza się do szczelinowania hydraulicznego na koncesjach poszukiwawczych gazu łupkowego.

Petroleum Economist/Wojciech Jakóbik

Prace ruszają po siedmioletniej przerwie i zielonym świetle Londynu dla dalszych poszukiwań. Dwa odwierty o głębokości 2000 m mają teraz zostać wykorzystane do zastosowania tzw. frackingu, czyli odwiertów horyzontalnych z wykorzystaniem płuczki, która pod ciśnieniem rozsadza skały łupkowe i uwalnia surowiec w nich uwięziony.

Cuadrilla została zmuszona do zatrzymania prac w 2011 roku po tym, jak fracking wywołał małe trzęsienia ziemi w okolicach Blackpool. Wielka Brytania zamierza jednak doprowadzić do transformacji energetycznej zgodnej z polityką klimatyczną z wykorzystaniem energetyki gazowej, która jest mniej emisyjna od węglowej. W lipcu Londyn wyraził zgodę na poszukiwania, uznając je za bezpieczne i konieczne dla bezpieczeństwa dostaw gazu w kraju. Zarządził, że jakakolwiek aktywność sejsmiczna w pobliżu odwiertu powinna spowodować spowolnienie prac, a przekraczająca 0,5 stopnia w skali Richtera je zatrzymywać.

Brytyjska Służba Geologiczna ocenia, że w północnej Anglii może znajdować się 1,329 bln stóp sześc. gazu łupkowego, z czego tylko 5 procent będzie mogło trafić w dwóch następnych dekadach na rynek. Oznacza to małą szansę na powtórzenie rewolucji łupkowej znanej z USA. Mimo to drożejąca ropa naftowa uatrakcyjnia wydobycie gazu z łupków.

 

Gazoport w USA bliżej uruchomienia dostaw LNG dla PGNiG

Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała ostateczną ocenę oddziaływania na środowisko gazoportu Calcasieu Pass należącego do Venture Global LNG. To między innymi z niego ma pochodzić LNG dla PGNiG.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Cacasieu Pass LNG

Obiekt w hrabstwie Cameron w Luizjanie uwzględniający dwa zbiorniki i elektrownię o mocy 720 MW ma osiągnąć przepustowość 12 mln ton LNG rocznie. FERC uznał, że wpłynie na środowisko naturalne, ale jego wpływ może stać się nieznaczny po zastosowaniu odpowiednich środków zaradczych. Stosowne rekomendacje zostały przekazane inwestorowi. PGNiG podpisał dwie umowy na dostawy LNG z USA, na około 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Dostawy z Calcasieu Pass mają ruszyć nie wcześniej niż w 2022 roku, w zależności od tempa realizacji projektu.

Plaquemines LNG

Drugi obiekt Venture Global o nazwie Plaquemines LNG ma zostać ukończony w latach 2022-23. Druga umowa PGNiG na LNG z USA opiewa na 1 mln ton LNG przez 20 lat z tego obiektu. Dostawy mają ruszyć nie wcześniej niż w 2023 roku.

Dywersyfikacja

W 2022 roku kończy się kontrakt długoterminowy PGNiG-Gazprom i dostawy z Ameryki mogą przyczynić się do zmniejszenia lub porzucenia zakupów w Rosji.

 

Po powrocie sankcji wobec Iranu rynek może uspokoić ropa z USA

Wall Street Journal podaje za S&P Global Platts Analytics, że dostawy ropy naftowej z USA przekroczyły we wrześniu 2,1 mln baryłek dziennie i mogą w następnych dwóch latach sięgnąć 4 mln baryłek na dobę.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Z tego względu rozwój eksportu amerykańskiego surowca możliwy po liberalizacji z 2015 zarządzonej przez administrację Baracka Obamy roku mógłby przyczynić się do ograniczenia trendu wzrostu cen baryłki wywołanego spodziewanym w listopadzie powrotem sankcji USA wobec Iranu, które utrudnią mu eksport ropy.

Ograniczeniem może być przepustowość eksportowa portów w USA. Tankowce typu VLCC mogą słać ze Stanów do 2 mln baryłek dziennie. Z tego względu eksporterzy już teraz szukają możliwości zwiększenia tej przepustowości. Polityka eksportu ropy ma wsparcie prezydenta Donalda Trumpa, który chce z niego uczynić jeden z filarów rozwoju gospodarczego kraju.

Należy przy tym zaznaczyć, że ropa z USA i Iranu różni się gatunkiem i nie ma między nimi bezpośredniego porównania.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s