Drożeje gaz rosyjski. Mimo to, Gazprom liczy na wzrost eksportu

Gaz od Gazpromu drożeje, ale firma liczy na wzrost eksportu. Dlatego dalej promuje Nord Stream 2 i Turkish Stream.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Gazprom podał, że w pierwszych miesiącach tego roku jego gaz kosztował średnio 235 dolarów za 1000 m sześc. Dostawy do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw w 2018 roku mają kosztować średnio 248 dolarów za 1000 m sześc.

Zdaniem wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa na wzrost ceny ma wpływ pogoda. Nie odniósł się do wzrostu cen ropy naftowej, od której uzależniona jest większość jego kontraktów długoterminowych, w tym kontrakt jamalski z polskim PGNiG.

Gazprom przyznaje, że rynek europejski zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. W pierwszej połowie spadło ono o 2,5 procent. Przy tym doszło do wzrostu dostaw od Gazpromu o 5,7 procent. Mimo to Rosjanie widzą miejsce na dostarczenie do 50 mld m sześc. gazu ziemnego więcej w średnim i długim terminie. Poinformowała o tym Elena Burmistrowa stojąca na czele Gazprom Exportu. Jej przekonanie ma wynikać z zamówień klientów.

Miedwiediew wyliczył, że dostawy do Europy mogą sięgnąć w tym roku 200 mld m sześc. Z tego względu rosyjski koncern zamierza nadal promować Nord Stream 2 i Turkish Stream, czyli nowe szlaki dostaw gazu rosyjskiego do Europy z pominięciem tradycyjnej trasy przez Ukrainę oraz Białoruś.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s