Sukces Zielonych w Hesji. Porażka Merkel

Partie koalicyjne rządu Angeli Merkel przegrały wybory samorządowe w Hesji. Prawicowe CDU i lewicowe SPD zanotowały 10-procentowe spadki w stosunku do poprzedniego głosowania.

BBC/Wojciech Jakóbik

Andrea Nahles z SPD obarczyła winą rząd, który miał się przyczynić „znacząco” do tego wyniku. Przypomniała, że wynik jej partii w Hesji jest najgorszy w zachodniej części Niemiec od 1946 roku. Zaapelowała do socjalistów o przygotowanie rewizji umowy koalicyjnej na przyszły rok.

CDU otrzymało 27,9 procent głosów. SPD – 19,9 procent. Zieloni zanotowali wzrost popularności o 11,1 procent i wynik 19,5 procent. Nieznacznie zyskali liberałowie z FDP, uzyskując 7,5 procent głosów (plus 5 procent).

To kolejny cios po słabym wyniku konserwatystów w Bawarii. W grudniu odbędzie się konwencja CDU, na której rozstrzygnie się los kanclerz Angeli Merkel, która może stracić przywództwo na rzecz innego polityka. W przeszłości zadeklarowała, że w razie takiego rozstrzygnięcia zrzeknie się też stanowiska kanclerz Niemiec.

Z polskiego punktu widzenia kształt rządu koalicyjnego Niemiec jest istotny, ponieważ w razie wejścia do koalicji Zielonych zwiększyłaby się prawdopodobnie krytyka spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 (po myśli Polaków) i na ambitną politykę klimatyczną (wbrew oczekiwaniom rządu polskiego).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s